Tatilciler için Vazgeçilmez 20 Şehir-2

  • Okunma 5089 defa
Tatilciler için Vazgeçilmez 20 Şehir-2
08 Oca

MasterCard'ın yaptığı turistler arasındaki en popüler 20 şehir sıralamasının 2. bölümü İspanya'nın popüler kenti Barselona ile başlıyor. Keyifli okumalar...

11. Barselona, İspanya


7.37 milyon ziyaretçisiyle Barselona listenin en popüler şehirlerinden. İstanbul'a göre ziyaretçi sayısının daha düşük olmasına karşın turistlerin ülkeye bıraktığı döviz sıralamasında öne geçiyor. Mimar Antoni Gaudi'nın yapıları, La Rambla CaddesiKristof Kolomb HeykeliNou Camp (Barcelona takımının muhteşem stadı), Barselona'ya  gidilince ziyaret edilmesi gereken başlıca yerlerden.

12. Amsterdam, Hollanda

Özgürlük, bisiklet, kanal köprüleri, Van Gogh müzesi ve ressamlar dediğimizde herkesin aklında Amsterdam canlanır. Amsterdam yaşam tarzı ile bizlere özellikle özgürlüğü ve hoşgörüyü çağrıştırır. Nitekim Amsterdam'a giden turistlerin çoğu da bunları yerinde görmek ve deneyimlemek ister. Popülerliğini kaybetmeyecek yegane Avrupa kentlerinden biridir Amsterdam.

4 amsterdam queens day

13. Milano, İtalya


İtalya Moda Haftası'nın merkezi Milano, Avrupa'nın en gelişmiş ve en zengin şehirlerinden biri. Şehrin merkezindeki gotik tarzdaki katedral Duomo di Milano,  dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden biri olan Galleria Vittorio Emanuele II ve dünyanın en büyük tiyatro binalarından La Scala bulunuyor. Bir miktar moda, bir miktar romantizm ve bir miktar tarih arayanların tercihi Milano geçen yıl 6.82 milyon turist tarafından tercih edildi.

14. Roma, İtalya

6.79 milyon ziyaretçisiyle Roma, turist sayısı ve turist başına yapılan harcama ile bilinen yerlerden. Öyle ki Conde Nast Traveler okuyucularına göre dünyanın 7. favori şehri ünvanını taşıyor. 2.7 milyon nüfusuyla Roma hem şehir hem de komün olma ünvanı taşıyor. Şehirde Papa'nın yaşadığı bağımsız devlet Vatikan da yer  alıyor. Tüm bu rakamlara rağmen, tarihi dokusu, atmosferi ile Roma her zaman gidilmek istenen yerlerden biri olacaktır.

roma-ispanyol-merdivenleri

15. Taipei, Tayvan

Geçen yıl 6.3 milyon turistin akınına uğrayan Taipei'de gelen ziyaretçi sayısı 2.6 milyonluk nüfusun önüne geçti. Turistlerin büyük kısmını iş seyehati yapanlar oluştururken, Asya yemeklerinin en lezzetli olduğu yer ünvanını da taşıyor Taipei.

16. Şangay, Çin

Şangay, geçen yılın sıralamalarında gittikçe zirveye yaklaşan bir başka şehir. Turist başına yapılan harcamanın en düşük olduğu şehirlerden biri aynı zamanda. Özellikle iş ziyaretleri ile ünlü Şangay, aynı zamanda farklı bir sanat dünyası sunuyor.

turistler-icin-populer-20-sehir-15

17. Viyana, Avusturya

Geçen yıl 6 milyonun üzerindeki turist ziyaretçileriyle, seyehat seçeneklerinin en tercih edilenlerinden Viyana. Klasik müzik ve sanatın merkezi, Avrupanın en ekoloji dostu şehri Viyana, tarihi dokusuyla turistleri büyülemeye devam ediyor. "Viyana'nın Versailles'i" olarak bilinen Schönbrunn SarayıAziz Stephen Katedrali, dünyanın en iyi sanat koleksiyonunu bulunduran Kunsthistroisches Müzesi şehrin ziyaret edilmesi gereken yerlerinden.

turistler-icin-populer-20-sehir-14

18. Riyad, Suudi Arabistan

Son zamanların bir başka yükselen şehri ise Riyad oldu. Öyleki 2014'teki 5.6 milyon ziyaretçisiyle Riyad, Abu Dabi, Johannesburg, Cape Town ve Dubai hariç Orta Doğu ve Afrika'daki bütün şehirlerden daha fazla turist aldı.

 

turistler-icin-populer-20-sehir-13 

19. Tokyo, Japonya 

Tokyo geçen yıl 5.3 milyon turiste kapılarını açtı. Bu sayılar elbette Tokyo 2020 Olimpiyatları'na hazırlanırken ve Olimpiyat zamanı geldiğinde daha da  büyüyecek. O zamana kadar turistleri pek çok lüks otel, farklı yemek lezzetleri, gece hayatı bekliyor olacak. En pahalı şehir aynı zamanda suç oranının en düşük olduğu şehirlerden olan Tokyo, tabi ki suşinin de merkezlerinden.

turistler-icin-populer-20-sehir-12

20. Lima, Peru

İstatistikler son zamanlarda Güney Amerika turizminin özellikle de Lima seyahetlerinin arttığını gösteriyor. Machu Picchu'yu ziyaret etmek isteyen pek çok turist, seyehatine UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Şehirler listesine alınmış olan Lima'dan başlıyor. Peru'nun siyaset, endüstri ve bilim merkezi aynı zamanda başkenti olan Lima, Krallar'ın Şehri olarak tanımlanmıştır.

lima-peru

Kaynak;cntraveler.com

Tatilcilerin Vazgeçemediği İlk 10 Şehir için Tıklayınız...

Son Düzenlenme Salı, 03 Mart 2015 06:57
Arzu Türk

3oda1salon yazarı Arzu Türk İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunudur.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Seyahat

Seyahat etmek bence en büyük keyiflerden biri. Yeni yerler görmek, yeni insanlarla tanışmak, farklı kültürlerle yüzleşmek bizi inanılmaz biçimde zenginleştiriyor. Aslında seyahat deyince herkesin beklentisi farklı . Kimisi deniz kenarını tercih ediyor, kimisi ise karlı dağları. Festivalleri takip edenler, medeniyetten uzaklaşamayanlar, macera arayanlar, huzur isteyenler ... Butik otelleri araştıranlar, en iyi pansiyonları arayanlar, ucuz olsun temiz olsun diyenler…

3oda1salon sitesini hazırlarken asıl konumuz gayrimenkul ve tasarımdı. İçerik hazırlamaya baslarken seyahat yazılarının bizim konularımızla bir biçimde içiçe geçtiğini farkettim. Tasarıma gönul verenler seyahatlerinde de aynı keyifi aramaktaydı. Ayrıca bu konu benim arastırmaktan, yazmaktan ve paylaşmaktan en keyif aldığım bölüm olacaktı. Eh, hiç fena olmayan bir sıklıkta seyahat etmeyi alışkanlık yapmıştım ve pek de aynı yere gitmiyordum. Böylece sitenin içinde yarattığımız seyahat sayfaları oluşmaya basladı.

Seyahat bölümünde benim ve misafir yazarlarımızın bizzat deneyimlerini, tavsiyelerini, tecrubelerini bulabilirsiniz. Sorular sorabilirsiniz. Yazılarımızın çeşitliliği sizi şaşırtabilir! Miami South Beach'den, Brezilya Sao Paulo'ya, Nassau Adası’ndaki köpekbalığı dalışlarından, Singapur'a, Yunan Adaları’ndan Venedik'e. Ayrıca genç yazarlarımız yenı seyahat trendlerini, egzotik destinasyonları, en güzel festival lokasyonlarını sizler ve bizler için arastırıyor bize yeni ufuklar açıyorlar…

Bizi takip ederek keyifli seyahatlere yelken açmaya ne dersiniz?...

Y.Mimar Bahar Aykaç

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe