Tatilciler için Vazgeçilmez 20 Şehir - 1

  • Okunma 5703 defa
Tatilciler için Vazgeçilmez 20 Şehir - 1
30 Ara

Her yıl MasterCard Global Destination Cities Index'i ile birlikte uçak biletlerini ve çeşitli turistik harcamaları baz alarak turistler arasındaki en popüler şehirlerin bir listesini yayınlıyor. Bu yıl yayınlanan listede yine bildiğimiz şehirler ile yeni yeni yükselen seçenekler yer alıyor. 20 ülkeden oluşan ve  iki dizi halinde yayınlayacağımız liste İngiltere'nin başkenti Londra ile başlıyor. Keyifli okumalar:)

1. Londra, İngiltere

İngiltere şüphesiz ki yaşaması ve seyehat etmesi en pahalı şehirlerden biri fakat bu yine de Londra'nın turizm listelerini yıllardır domine etmesine engel değil. Dünyanın en önemli iş ve finans merkezlerinden biri olan Londra, Parlamento Binası, Buckingham SarayıTower Bridge, Thames Nehri ile Londra unutulmaz şehirlerden biri.

londra-gecesi


2. Bangkok, Tayland

Londra ile birlikte 1. lik için yarışan Bangkok geçen yıl 16 milyon turist aldı. Turist sayısı ile kendi nüfusunu 2'ye katlayan Bangkok, Asya'nın en kozmopolit şehirlerinden biri. En çok ziyaret edilen yerlerin başında ise Budist tapınakları ve kraliyet sarayı Grand Palace geliyor.

turistler-icin-populer-20-sehir-2

3. Paris, Fransa

Dünyanın en romantik şehri olarak anılan Paris, aynı zamanda en bilindik turistik aktivitelerinde merkezi. Eiffel Kulesi, Notre Dame Katedrali, Sen NehriLouvre Müzesi, Şanzelize Paris'in simgelerinden. 15.6 milyon turistin ziyaret ettiği şehir, birinci sınıf yemekleriyle de oldukça ünlü.

paris

4. Singapur

Dünyanın az sayılı şehir devletlerinden biri olan Singapur, küçük bir şehir olmasına karşın sunduğu geniş yelpazedeki kültürel aktiviteler ile ziyaret edilen popüler yerlerden biri. Singapur tıpkı bir açık hava müzesi gibi; botanik parkları, alışverişin merkezi "Orchard Road", çeşitli kültürel yapıları içeren "Little India", Chinatown bu müzenin sadece bazı elemanları.

turistler-icin-populer-20-sehir-4

5. Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri

Lüksün merkezi olarak bilinen Dubai, tam bir turizm merkezi. Büyük otelleri, gökdelenleri, alışveriş tutkunları için vazgeçilmez seyehat seçeneklerinden biri olan Dubai'nın her yıl aldığı turist sayısı kendi nüfusundan çok daha fazla.

burj-khalifa-dubai

6. New York, ABD

Kızıl gökyüzünün önünde yükselen yine kızıla çalan gökdelenleriyle akıllara gelen New York, 12 milyon ziyaretçisiyle listemizde yer alıyor. New York; ticaret, finans, medya, sanat, moda, araştırma, teknoloji, eğitim ve eğlence sektörüne yaptığı önemli katkılarından dolayı küresel kent olarak anılmaktadır. Times Meydanı, Empire State Binası, Brooklyn Köprüsü, Metropolitan Sanat Müzesi ve elbette Central Park şehrin görülmesi gereken ana yerlerinden.

7. İstanbul, Türkiye

Avrupa ve Asya arasında önemli bir köprü olan İstanbul, son zamanların artan turist sayısı ile dikkat çekiyor ve listemizin 7. sırasına yerleşiyor. Turistlerin %55'i Avrupa dışından gelirken, farklı kültürel yapısı, kent dokusu, Boğaz'ın eşsiz güzelliği, Tarihi Yarım Ada, Prens Adaları, lezzetli yemekleri ve eğlenceli gece hayatı ile turistlerin gözde şehirlerinden biri.

8. Kuala Lumpur, Malezya

Son yıllarda yavaş ama emin adımlarla büyüyen ve turizm sektöründe adını duyuran Kuala Lumpur, dünyanın dört bir yanından turist çekiyor. Dünyanın en yüksek yapılarından biri olan Petronas İkiz Kuleleri bu kentte bulunuyor.

9. Hong Kong

Çin Halk Cumhuriyeti'ne bağlı olmasına karşın kendi kuralları bulunan Hong Kong, dünyanın yemek merkezlerinden biri olarak anılıyor. Deniz ürünleri ile ünlü Hong Kong'da aynı zamanda farklı ülkelerden lezzetler de bulmak mümkün. Gökdelenleri ile anılan Hong Kong, en uzun açık hava heykeli Buddha ile de ünlüdür. 268 basamaklı bir merdiven ile çıkılan Buddha heykeli, Man Mo tapınağı, Disneyland, Starlar caddesi ve Okyanus parkı şehrin görülmesi gereken yerlerinden.

Hong-kong-gece

10. Seul, Güney Kore

Artmaya devam eden ve geçen yıl 8.63 milyon ziyaretçi çeken Seul, gezilecek pek çok önemli yere sahip. Ülkenin yöresel ürünlerinin de yer aldığı Dongdaemun pazarı, antik kent Amsa-Dong, UNESCO Dünya Mirasları listesinde bulunan Changdeokgung, Namdaemun Kapısı, Milli Kore Müzesi bu yerlerden sadece bazıları.

Kaynak;cntraveler.com

Son Düzenlenme Pazartesi, 05 Ocak 2015 18:41
Arzu Türk

3oda1salon yazarı Arzu Türk İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunudur.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Seyahat

Seyahat etmek bence en büyük keyiflerden biri. Yeni yerler görmek, yeni insanlarla tanışmak, farklı kültürlerle yüzleşmek bizi inanılmaz biçimde zenginleştiriyor. Aslında seyahat deyince herkesin beklentisi farklı . Kimisi deniz kenarını tercih ediyor, kimisi ise karlı dağları. Festivalleri takip edenler, medeniyetten uzaklaşamayanlar, macera arayanlar, huzur isteyenler ... Butik otelleri araştıranlar, en iyi pansiyonları arayanlar, ucuz olsun temiz olsun diyenler…

3oda1salon sitesini hazırlarken asıl konumuz gayrimenkul ve tasarımdı. İçerik hazırlamaya baslarken seyahat yazılarının bizim konularımızla bir biçimde içiçe geçtiğini farkettim. Tasarıma gönul verenler seyahatlerinde de aynı keyifi aramaktaydı. Ayrıca bu konu benim arastırmaktan, yazmaktan ve paylaşmaktan en keyif aldığım bölüm olacaktı. Eh, hiç fena olmayan bir sıklıkta seyahat etmeyi alışkanlık yapmıştım ve pek de aynı yere gitmiyordum. Böylece sitenin içinde yarattığımız seyahat sayfaları oluşmaya basladı.

Seyahat bölümünde benim ve misafir yazarlarımızın bizzat deneyimlerini, tavsiyelerini, tecrubelerini bulabilirsiniz. Sorular sorabilirsiniz. Yazılarımızın çeşitliliği sizi şaşırtabilir! Miami South Beach'den, Brezilya Sao Paulo'ya, Nassau Adası’ndaki köpekbalığı dalışlarından, Singapur'a, Yunan Adaları’ndan Venedik'e. Ayrıca genç yazarlarımız yenı seyahat trendlerini, egzotik destinasyonları, en güzel festival lokasyonlarını sizler ve bizler için arastırıyor bize yeni ufuklar açıyorlar…

Bizi takip ederek keyifli seyahatlere yelken açmaya ne dersiniz?...

Y.Mimar Bahar Aykaç

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe