Santorini: Renkten Renge Bürünen Volkanik Ege Adası

  • Okunma 15988 defa
Santorini Santorini Yunanistan
16 May

Santorini Adası, bir diğer ismiyle Santoron  Ege Denizi’nde Yunanistan’ın 200 km güney doğusunda yer alan volkanik adalar grubu. Oluşumu adanın kendisi kadar ilginç olan Santorini, tarihte bilinen en büyük volkanik etkinliklerinden biriyle oluştu. MÖ 1650-1450 yılları arasında faaliyete geçen volkan, kısa sürede çökerek adanın 73 km’lik bir alanının denizin altında kalmasına yol açtı, böylece Santorini meydana geldi. Bugün Santoron Akdeniz’in en çok rağbet gören turistik bölgelerinden biri.

santorini-yunanistan-1

Yunan adalarından Santorini ziyaretçilerine adeta doğal bir renk cümbüşü yaşatmakta. Akşama doğru maviden mora dönen denizi, maviden kırmızıya ve tekrar gece mavisine dönen gökyüzü, topografyanın her yerde değişen rengi ve bunların yanında kendine özgü ev renkleri. Yer yer araya turuncu, sarı ve pembelerin karıştı gelinlik giymiş gibi bembeyaz evler, adanın üzerine örtülmüş bir dantel gibi duruyor adeta. Tüm bu renk cümbüşü teraslı bir kafede oturup tüm keyifle izlenebilir. Ya da ada çevresinde yapılacak tekne turlarıyla manzaraya ortak olabilirsiniz.

santorini-yunanistan-2

Santorini Adasında plajlar birbirinden farklı renklerde ki bu renkler patlayan volkanın lavlarının barındırdığı renge göre değişiyor. Kırmızı, beyaz hatta siyah plajların bulunduğu ada, güneşin batışının en güzel izlendiği yerlerden biri. Ziyaretçilerine huzurlu bir tatil sunan ada, tüm bu verdiği keyiften dolayı çiftlerinde en çok evlendiği ve balayı geçirdiği yerlerden biri. Öyle ki yoğunluktan dolayı kimi yıllarda evlilik için iki yıl sonraya gün alınabiliyor.

santorini-yunanistan-4

Adada gezinizi pek çok yolla sağlayabilirsiniz, kiralık araba, eşekler, teleferik ya da yaya olarak adanın tepesine çıkabilir, yaya olarak gezebilirsiniz. Minicik dar sokakları ve sakinlerinin büyük özenle korudukları ve güzelleştikleri evleri gezip fotoğraflamak için oldukça keyif verici. Bu sokaklarda aynı zamanda pek çok İtalyan restoranı bulunmakta. Bu restoranlarda gönül rahatlığıyla çok lezzetli deniz ürünü, İtalyan yemeği yiyebilirsiniz. Adada kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biri de Koutsoyannopoulos Şarap Müzesi. Öyle ki yer altı mahzenlerinde bulunan şarap üretim merkezinde şaraplar hareketli kukla sistemi ile üretilen şarapların canlandırılması yapılıyor. Ayrıca şarap tadımı yapıp hediyelik şarap ve eşya satın alabiliyorsunuz. Adanın merkezi Fira’da ki hediyelik eşya dükkanlarına girmeden kesinlikle adayı terk etmemeli, zira oldukça ucuz ve özgün hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz burada.

santorini-yunanistan-5

Adayla ilgili ilgi çekici bir diğer nokta da kayıp ada Atlantis ile ilgili efsane. Öyle ki Atlantis ile ilgili hala pek çok bilimsel araştırma yapılıyor. Atlantis ile ilgilenen bir kısım akademisyen Atlantis’in, yaşanan bir deprem sonucu karanlığa gömülen Santorini Adası’nın bir parçası olduğuna inanıyor.

santorini-harita

Kaynak; santorini.net

Yunan Adalarını Anlatan Yazılarımız için Linki Tıklayınız...

Son Düzenlenme Cumartesi, 29 Kasım 2014 19:52
Arzu Türk

3oda1salon yazarı Arzu Türk İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunudur.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Seyahat

Seyahat etmek bence en büyük keyiflerden biri. Yeni yerler görmek, yeni insanlarla tanışmak, farklı kültürlerle yüzleşmek bizi inanılmaz biçimde zenginleştiriyor. Aslında seyahat deyince herkesin beklentisi farklı . Kimisi deniz kenarını tercih ediyor, kimisi ise karlı dağları. Festivalleri takip edenler, medeniyetten uzaklaşamayanlar, macera arayanlar, huzur isteyenler ... Butik otelleri araştıranlar, en iyi pansiyonları arayanlar, ucuz olsun temiz olsun diyenler…

3oda1salon sitesini hazırlarken asıl konumuz gayrimenkul ve tasarımdı. İçerik hazırlamaya baslarken seyahat yazılarının bizim konularımızla bir biçimde içiçe geçtiğini farkettim. Tasarıma gönul verenler seyahatlerinde de aynı keyifi aramaktaydı. Ayrıca bu konu benim arastırmaktan, yazmaktan ve paylaşmaktan en keyif aldığım bölüm olacaktı. Eh, hiç fena olmayan bir sıklıkta seyahat etmeyi alışkanlık yapmıştım ve pek de aynı yere gitmiyordum. Böylece sitenin içinde yarattığımız seyahat sayfaları oluşmaya basladı.

Seyahat bölümünde benim ve misafir yazarlarımızın bizzat deneyimlerini, tavsiyelerini, tecrubelerini bulabilirsiniz. Sorular sorabilirsiniz. Yazılarımızın çeşitliliği sizi şaşırtabilir! Miami South Beach'den, Brezilya Sao Paulo'ya, Nassau Adası’ndaki köpekbalığı dalışlarından, Singapur'a, Yunan Adaları’ndan Venedik'e. Ayrıca genç yazarlarımız yenı seyahat trendlerini, egzotik destinasyonları, en güzel festival lokasyonlarını sizler ve bizler için arastırıyor bize yeni ufuklar açıyorlar…

Bizi takip ederek keyifli seyahatlere yelken açmaya ne dersiniz?...

Y.Mimar Bahar Aykaç

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe