Santorini Adası’nın Keşfedilmemiş Güzellikleri

  • Okunma 4234 defa
Santorini Adası’nın Keşfedilmemiş Güzellikleri
14 May

Yunanlı fotoğrafçı Petros Koublis, Santorini Adası’nın şimdiye dek pek de dikkat edilmemiş doğal ve kültürel yanlarını keşfetmek adına geçen yıldan bu yana bir fotoğraf serisine başlamış. Bu yüzden adanın daha az ziyaret edilen doğu yamacına ve düzlüğüne doğru giderek adayı fotoğraflamaya başlamış. Koublis’in fotoğraf serisinde hayvanlar ve bitki dokusu önemli bir rol oynamış. 

Santorini-fotograf-2

Fotoğrafçı Koublis, Santorini'nin aynı anda hem gerçek hem de masalsı bir yanı olduğunu açıklamış. Bu masalsı yanı besleyense adanın prehistorik zamanda volkanik bir patlama neticesinde oluşmasıyla beliren arazi dokusu olmuş. Fotoğraf serisi boyunca adanın kendine has dokusunun kendi bilinçaltına yansıyan rüya gibi görüntüleri olmuş. Bahsettiği bu görüntülerin yer şekillerinden, topraktan, bitkilerin duruşundan ve hayvanlardan geldiğini keşfetmiş. 

Santorini-fotograf-3

Volkanik kökenli ada, zengin bir renk ve malzeme içeriği sunuyor. Fotoğraflar boyunca buna tanık olabiliyoruz. Hayvanların tekil olarak fotoğraflanması ise gerçeküstü bir görüntü algısını oluşturabiliyor. Fotoğraf serisi, adadaki Vedema Resort isimli otelin odalarına yerleştirilmiş. 

Santorini-fotograf-16

Fotoğraflar: © Petros Koublis, Vedema Resort Santorini

Yunan Adaları ile İlgili Keyifli Seyahat Yazıları için Tıklayınız... 

Son Düzenlenme Perşembe, 14 May 2015 15:09
Güzin Öztok

3oda1salon yazarı Güzin Öztok İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunu, İ.T.Ü Master Programı öğrencisidir.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Seyahat

Seyahat etmek bence en büyük keyiflerden biri. Yeni yerler görmek, yeni insanlarla tanışmak, farklı kültürlerle yüzleşmek bizi inanılmaz biçimde zenginleştiriyor. Aslında seyahat deyince herkesin beklentisi farklı . Kimisi deniz kenarını tercih ediyor, kimisi ise karlı dağları. Festivalleri takip edenler, medeniyetten uzaklaşamayanlar, macera arayanlar, huzur isteyenler ... Butik otelleri araştıranlar, en iyi pansiyonları arayanlar, ucuz olsun temiz olsun diyenler…

3oda1salon sitesini hazırlarken asıl konumuz gayrimenkul ve tasarımdı. İçerik hazırlamaya baslarken seyahat yazılarının bizim konularımızla bir biçimde içiçe geçtiğini farkettim. Tasarıma gönul verenler seyahatlerinde de aynı keyifi aramaktaydı. Ayrıca bu konu benim arastırmaktan, yazmaktan ve paylaşmaktan en keyif aldığım bölüm olacaktı. Eh, hiç fena olmayan bir sıklıkta seyahat etmeyi alışkanlık yapmıştım ve pek de aynı yere gitmiyordum. Böylece sitenin içinde yarattığımız seyahat sayfaları oluşmaya basladı.

Seyahat bölümünde benim ve misafir yazarlarımızın bizzat deneyimlerini, tavsiyelerini, tecrubelerini bulabilirsiniz. Sorular sorabilirsiniz. Yazılarımızın çeşitliliği sizi şaşırtabilir! Miami South Beach'den, Brezilya Sao Paulo'ya, Nassau Adası’ndaki köpekbalığı dalışlarından, Singapur'a, Yunan Adaları’ndan Venedik'e. Ayrıca genç yazarlarımız yenı seyahat trendlerini, egzotik destinasyonları, en güzel festival lokasyonlarını sizler ve bizler için arastırıyor bize yeni ufuklar açıyorlar…

Bizi takip ederek keyifli seyahatlere yelken açmaya ne dersiniz?...

Y.Mimar Bahar Aykaç

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe