Switch to desktop Register Login

Pasifik Okyanusunun Ortasında Bir Cennet: Yap Adası-Mikronezya (2)

Yap Adası / Micronesia Yap Adası / Micronesia Fotoğraflar: Yılmaz Akyunus

Yap adasındaki günlük hayatımız ve yaptığım dalışlarla ilgili daha çok ilginç ve güzel şeyler olduğunu söyleyebilirim. Fakat ben bunlardan daha önemli olduğuna inandığım ve sizlerin de ilgisini çekecek, ada ile ilgili genel bilgiler vermeyi uygun görüyorum. Micronesia adaları arasında YAP, Güney denizleri cennetinin düşsel görüntüsünü tamamlayarak yansıtabilen tek örnek. Tropik yağmur ormanları ile kaplı olan ada egzotik kanallara ve çevresini süsleyen harkulade koylara sahip. Nüfusu yaklaşık 10.000 civarında. Kendine has kültürü koruyup sürdürebilmek maksadı ile ada halkı YAP'ı dışarıya kapalı tutmuş. İnsanları ve lisanları Micronesia'nın diğer bölgelerinden çok farklı. Bu gerçekler adaya esrarlı bir kimlik kazandırmış. Taş parayı geliştiren tek kültür onların. Yontulmuş disklerin bazıları 3-4 m. çapında olup, yapımı 1000 yıl öncelere uzanıyor. Adaya yapılan bir tür, antropolojik bir serüven niteliği taşımasının yanı sıra çok insancıl ve arkadaş canlısı insanlarla tanışma fırsatı veriyor.

PICT0219 3312x2208y 006

Dalmaya gelenler içinse YAP'ın özel bir ödülü bulunmakta. Ada çok kalabalık bir Manta Ray sürüsünün evi niteliğindeydi. Bu kanatlı harika yaratıkların sayısı 100 civarında, ve dalıcılardan hiç korkmadan dolaşmaktalar. Her gün okyanusun derinlerinden başlayan yolculukları, dar mercan kanallarını takiben sığ lagün sularında nihayet buluyor. Bu dev yaratıklar zamanlarını bu sığ suların akıntılarında dans ederek geçirirken, ufak temizlikçi balıklar karınlarındaki parazitleri temizleme görevini üstleniyor. Zarif dev balıklar bazen dalıcıların çok yakınlarına gelerek, adeta onlara sürünürcesine geçiş yapıyorlar. Bu durumdan dalıcılar kadar Manta'ların da eğlendiği söylenebilir. Manta Ray'lere ilaveten adanın değişik üç tarafında, çeşitli dalış imkanları mevcut. Buralarda çok güzel mercan bahçeleri, dik duvarlar, kovuklar tüneller, batıklar bulunuyor. Kanallarda akıntı dalışları yapılabiliyor.

Valley of Ray, içinde Manta Ray 'lerin çok bol bulunduğu bir derin su kanalı. Burası adanın doğusunda bulunuyor ve aşağı yukarı Manta Ridge isimli dalış bölgesinin aksi istikametinde.

Sunrise Reef ise çok sert mercanları ile tanınıyor. Bu devasa mercan oluşumları yer yer kumluk alanlar ve yarıklarla bölünüyor. Bunların arasında masa tipi mercanlar, lahana mercanları ve geyik boynuzu türünden mercanlar bulunuyor. Tropik balıklar tür ve sayısal olarak çok bol miktarda. Dalışlar 10 m. ile 35 m. derinliklerde yapılabiliyor. Adada dalış hastalıkları merkezi olmaması nedeniyle daha derin dalışlar tavsiye edilmiyor. Su içi görüntü 30-40 m. civarında. Zaman zaman hafif bir akıntıya rastlanabiliyor. Bütün bu güzellikler içinde yeşil papağan balıklarına, kaplumbağalara, stingraylere ve az da olsa köpekbalıklarına rastlamak mümkün.

PICT0044 3312x2208

 Mill Channel ise bir akıntı dalışı noktası. Dalıcı akıntı ile sürüklenirken, dik duvarları ve kanalın tabanını seyredebiliyor. Bu akıntı dalışı med cezir hareketinin istikametine göre her iki yönde yapılabiliyor. Bu dalış sırasında iri göz Jack'lere, Eagle Ray'lere, kumda yatan beyaz uçlu yüzgeçli köpekbalıklarına ve tabiiki Manta Ray'lere rastlanabiliyor.

Yap Cavern ise duvar dalışı ve mercan dalışının beraberce yapılabildiği tek örnek yer. Burada mercan resifinin kumluk sığ bir alan ile kesilmesi neticesinde oluşan ilginç anfi görüntüsü izlenebilir. Kumluk alan 10 m. derinliğe sahip olup, çevresini saran mercanlar su yüzeyine 3 m. kadar yaklaşmış durumdadır. Anfinin kuzey kısmında ise bir dizi kovuk, mağara ve az da olsa, mercan resifinin altından geçen tüneller mevcut.

Lionfish Wall ise çok heyecan verici bir dalış noktası. 6 m.'de başlayan duvar 65 m.'lere kadar iniyor. Hafif akıntı ile sürüklenerek yapılan dalış suyun çok temiz olmasının da etkisiyle, gökyüzünde paraşüt atlayışı hissi veriyor. Buranın en büyük özelliği ise, duvar yüzeyinde bulunan kovuk ve yarıklarda yaşayan kalabalık Lionfish sürüleri. Bu balıkçılar incecik dallara benzeyen dikenler ve dantele benzeyen yüzgeçleri ile süslü elbiseleri içinde krallara özgü bir görünüm sergiliyorlar.

PICT0044 2

Yap'a yapılan bir ziyaret, sanki başka bir gezegene yapılmış gibi geliyor insana. Olağanüstü korunmuş bir kültür ile, bozulmamış bir doğanın beraberce bulunduğu Yap çok özel bir yer...  

Son Düzenlenme
Yorum Ekle

Lütfen (*) işaretli tüm alanları doldurunuz.

Yılmaz Akyunus

1943 yılında İstanbul da doğdu. İktisat tahsili yaptı. Aletli dalışa 1960 yılında başladı. İstanbul Yelken Kulübü üyesi, İstanbul Teknik Üniversitesi Sualtısporları Kulübü ve Maltepe Akyunus Balıkadamlar Spor Kulübü Kurucu üyesi. Cmas ve Padi dalış sistemleri eğitmeni. Sualtısporları  Hakemi, Rehber Balıkadam , Cankurtarma eğitmeni ve kaptanlık brövelerine sahip. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü İstanbul İli, Sualtı Sporları il ajanlığı görevini 8 yıl süreyle yaptı. Dört yıl  Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu As Başkanlığı Görevinde bulundu. Dünyanın dalışa açık tüm bölgelerinde sayısız dalışlar yaptı. Yaptığı bu dalışlarda filme aldığı video görüntüleri ile yaklaşık 20 adet belgesel hazırladı bu belgeseller Türkiye de çeşitli televizyon kanallarında gösterildi. Yine bu dalışlarda çektiği fotoğrafları kullanarak , Ülkemizde yayınlanan Sualtı dergilerinde sayısız dalış gezisi yazıları yayınladı. Yurtdışında her yıl yapılan sualtı görüntüleme yarışmalarında video dalında başarı ödülleri aldı. Türkiyede yayınlanan televizyon dizilerinden birçoğunda sualtı aksiyon sahneleri çekimlerinin kameramanlığını yaptı. Gölcük depremi ertesi deprem mahallinde sualtı çekimleri yaparak televizyon haber bültenlerinde yayınlanmasını sağladı.

Japonyada batan Ertuğrul Fırkateyn i enkazına ilk kez dalış yaparak filme aldı . İstanbul un 1000 yıl önce yaşadığı büyük depremde, üzerindeki manastır binasıyla sulara gömülen 10. adası Vordonisi yi ilk kez belgeleyerek gün ışığına çıkardı  En çok ilgilendiği  konu, büyük deniz canlılarının sualtı görüntülerini almak. Bunu gerçekleştirebilmek için Kuzey kutbunda Katil balinalarla, Güney Afrika da Büyük Beyaz Köpekbalıklarıyla, Bahamalar da Gri köpekbalıklarıyla, Meksika da Balina köpekbalıklarıyla, Socorro adasında Manta balıklarıyla, Kuzey kutup bölgesinde Katil balinalarla (orca) dalışlar yaparak belgeseller hazırladı , 2012 yılının Şubat ayında Antartika kıtasına giderek aysberg lerin altına dalarak görüntüledi.

Adress: Sahil yolu sok no 6 Ankara mercan sitesi TUZLA/ISTANBUL
Gsm: 0542 414 21 79
E- Mail: akyunus43@gmail.com
Fax: 0216 3954213

3Oda1Salon.net

Üste Çık Desktop version