Nefesinizi Kesecek 10 Teleferik Gezintisi

  • Okunma 6539 defa
Nefesinizi Kesecek 10 Teleferik Gezintisi
21 Ara

İlk teleferik sistemi 1644 yılında madencilik sektöründe kullanılmak üzere icat edildi. İcadından 370 yıl sonra yani bugün, teleferikler ulaşılması güç iki nokta arasında ulaşımı sağlarken bir yandan da keyifli deneyimler yaşatan araçlara dönüştü. İşte sizin için kullanıcılarına kimi zaman eğlenceli kimi zaman nefes kesen deneyimler yaşatan, birbirinden harika 10 teleferik...

Nefes kesen teleferiklerin birincisi Rio de Jeneiro'da yer alan ve Sugarloaf Dağı'na ulaşım sağlayan teleferik. Özellikle günbatımlarında tercih edilen teleferik, şehri 360 derece izleme olanağı sağlıyor. Yemyeşil dağın tepesinden geçerken bir yandan denizin maviliğini bir yandan da Rio de Jeneiro şehrini seyredebilirsiniz.

nefesinizi-kesecek-10-teleferik-1

Bir başka teleferik ise Hong Kong'da yer alan Nyong Ping 360 isimli teleferik hattı. Lantau adalarının üzerinde uçan ve yaklaşık 25 dakikalık bir gezinti sunan bu teleferik hattı, Lantau'nun yeşil dokusu üzerinde yer alan tarihi tapınakları görmenizi sağlıyor.

nefesinizi-kesecek-10-teleferik-2

Ağaçlarla bezenmiş bir ormanın üzerinden yemyeşil bir ovaya indiğinizi, altınızda yöresel evlerin ve denizin olduğunu düşünün. Burası İsviçre'den başka bir yer olamaz. Üstelik bu teleferiğin diğerlerinden önemli bir farkı var; CabriO isimli bu teleferik hattı, kullanıcıları teleferiğin çatısında  yolculuk ettiriyor. Böylece tüm bu eşsiz manzarayı izlerken aynı zamanda da rüzgarı saçınızda hissedebiliyorsunuz.

nefesinizi-kesecek-10-teleferik-3

Öyle bir yolculuk düşününki tarihten bu yana çeşitli resimlere, kitaplara konu olmuş, birçok sanatçıya ilham vermiş dünyanın en güzel dağlarından birini yani Fuji Dağı'nı seyrettirsin. Hakone Teleferiği, bir yandan Fuji Dağı'nı izlemenizi sağlarken bir yandan da tıpkı bir zen bahçesi gibi minimal bezenmiş manzarayı gözler önüne seriyor.

nefesinizi-kesecek-10-teleferik-4

Tüm bu yeşilliklerin yanı sıra, bir çölün üzerinde gittiğinizi ve tarihi bir kale ve yapılar gördüğünüzü hayal edin. Negatif uzay etkisini yaratan bu sınırsız manzaranın üzerinde uçarken nefesinizin kesilmesi olağan. İsrail'in UNESCO tarafından korunan bu tarihi topraklarını bir teleferikten seyretmek emin olun ki oldukça keyifli bir deneyim sunacaktır.

nefesinizi-kesecek-10-teleferik-5

Listemizdeki diğer teleferik hatları ise ; Kanada'nın hem yeşil hem de karlı manzarasını izleten, denizden 2 km yukarıda yer alan Sulphur Dağ Teleferiği, yemyeşil bitki örtüsüyle ünlü Yeni Zelanda'da yer alan Skyline teleferiği, 2012 Olimpiyatları'nda açılan, Thames Nehri'nin üzerinde yol alıp Londra şehrini gezdiren Emirates Air Line, yine Kanada 'da yer alan fakat bu sefer sadece yeşil ve kar manzarası değil çok yüksekten gittiği için bulutları yukarıdan izleme fırsatı veren Grouse Dağ teleferiği ve son olarak dairesel biçimde tasarlanmış olup Güney Afrika'nın Cape Town şehrini 360 derece izlemenizi sağlayan Table Mountain.

Kaynak; 10best.com

Seyahatlerinizde Bonusbay ile Nakit Para Kazanmak için Linki Tıklayın...

 

Son Düzenlenme Pazar, 21 Aralık 2014 11:08
Arzu Türk

3oda1salon yazarı Arzu Türk İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunudur.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Seyahat

Seyahat etmek bence en büyük keyiflerden biri. Yeni yerler görmek, yeni insanlarla tanışmak, farklı kültürlerle yüzleşmek bizi inanılmaz biçimde zenginleştiriyor. Aslında seyahat deyince herkesin beklentisi farklı . Kimisi deniz kenarını tercih ediyor, kimisi ise karlı dağları. Festivalleri takip edenler, medeniyetten uzaklaşamayanlar, macera arayanlar, huzur isteyenler ... Butik otelleri araştıranlar, en iyi pansiyonları arayanlar, ucuz olsun temiz olsun diyenler…

3oda1salon sitesini hazırlarken asıl konumuz gayrimenkul ve tasarımdı. İçerik hazırlamaya baslarken seyahat yazılarının bizim konularımızla bir biçimde içiçe geçtiğini farkettim. Tasarıma gönul verenler seyahatlerinde de aynı keyifi aramaktaydı. Ayrıca bu konu benim arastırmaktan, yazmaktan ve paylaşmaktan en keyif aldığım bölüm olacaktı. Eh, hiç fena olmayan bir sıklıkta seyahat etmeyi alışkanlık yapmıştım ve pek de aynı yere gitmiyordum. Böylece sitenin içinde yarattığımız seyahat sayfaları oluşmaya basladı.

Seyahat bölümünde benim ve misafir yazarlarımızın bizzat deneyimlerini, tavsiyelerini, tecrubelerini bulabilirsiniz. Sorular sorabilirsiniz. Yazılarımızın çeşitliliği sizi şaşırtabilir! Miami South Beach'den, Brezilya Sao Paulo'ya, Nassau Adası’ndaki köpekbalığı dalışlarından, Singapur'a, Yunan Adaları’ndan Venedik'e. Ayrıca genç yazarlarımız yenı seyahat trendlerini, egzotik destinasyonları, en güzel festival lokasyonlarını sizler ve bizler için arastırıyor bize yeni ufuklar açıyorlar…

Bizi takip ederek keyifli seyahatlere yelken açmaya ne dersiniz?...

Y.Mimar Bahar Aykaç

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe