Milano'ya Gideceklere Öneriler

  • Okunma 2473 defa
Milano'ya Gideceklere Öneriler
01 Tem

Milano’yu Gezmek

Milanoda Expo 2015'i anlattığımız yazılarımız devam ederken, Milano’ya gidenler için sadece pavilyonları ve Expo’yu anlatan yazılar yetmez diye düşündük. Gezecekler için çok yakın zamanda çıkan Carlo Berizzi’nin yazdığı Milano rehberinden (Architectural Guide Milan, 2015) biraz bilgi ve imaj vererek, Milano’nun tadını çıkaracaklar için tadımlık bir liste hazırladık.

milan-architectural-guide-dom-publishers-carlo-berizzi-designboom-11

Duomodan Palazzo Reale’ye Manzara

Son zamanlarda David Chipperfield, Zaha Hadid ve Daniel Libeskind gibi ünlü mimarların da tasarımlarıyla dolan şehir aynı zamanda İtalyan mimarlar Cino Zucchi ve Stefano Boeri’nin de tasarımlarına da mekan sağlıyor.

Carlo Berizzi’nin ‘Architectural Guide Milan’ adlı rehberi 300 sayfalık illüstrasyonlar ve rotalar ile Milano’nun katmanlı tarihi ve değişik şehir yapısı ve tecrübe etmek için güzel bir örnek.

milan-architectural-guide-dom-publishers-carlo-berizzi-designboom-03

Branca Kulesinden Porta Nuova’nın görünüşü

Berizzi, 150’den fazla binanın Milano üzerindeki etkisini incelediği bir kitap yazmış. Designboom tarafından da çok önerilen kitap, 1920’lerden beri değişen ve son kertede özetle global bir moda ve eğlence şehri haline gelen Milano’yu anlatıyor.

milan-architectural-guide-dom-publishers-carlo-berizzi-designboom-06

Parco delle Basiliche, Porta Nuova ve Alpler, Milano manzarası, Stefano Gusmerali

milan-architectural-guide-dom-publishers-carlo-berizzi-designboom-10

Piazza Città di Lombardia

Aksi belirtilmediyse imajlar Caterina Maria Carla Bona’ya aittir. Kitap; Architectural Guide Milan, Carlo Berizzi, 2015, DOM Publishers.

Son Düzenlenme Perşembe, 02 Temmuz 2015 07:46
Ecem Sarıçayır

3oda1salon yazarlarından Ecem Sarıçayır İstanbul teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi son sınıf öğrencisidir.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Seyahat

Seyahat etmek bence en büyük keyiflerden biri. Yeni yerler görmek, yeni insanlarla tanışmak, farklı kültürlerle yüzleşmek bizi inanılmaz biçimde zenginleştiriyor. Aslında seyahat deyince herkesin beklentisi farklı . Kimisi deniz kenarını tercih ediyor, kimisi ise karlı dağları. Festivalleri takip edenler, medeniyetten uzaklaşamayanlar, macera arayanlar, huzur isteyenler ... Butik otelleri araştıranlar, en iyi pansiyonları arayanlar, ucuz olsun temiz olsun diyenler…

3oda1salon sitesini hazırlarken asıl konumuz gayrimenkul ve tasarımdı. İçerik hazırlamaya baslarken seyahat yazılarının bizim konularımızla bir biçimde içiçe geçtiğini farkettim. Tasarıma gönul verenler seyahatlerinde de aynı keyifi aramaktaydı. Ayrıca bu konu benim arastırmaktan, yazmaktan ve paylaşmaktan en keyif aldığım bölüm olacaktı. Eh, hiç fena olmayan bir sıklıkta seyahat etmeyi alışkanlık yapmıştım ve pek de aynı yere gitmiyordum. Böylece sitenin içinde yarattığımız seyahat sayfaları oluşmaya basladı.

Seyahat bölümünde benim ve misafir yazarlarımızın bizzat deneyimlerini, tavsiyelerini, tecrubelerini bulabilirsiniz. Sorular sorabilirsiniz. Yazılarımızın çeşitliliği sizi şaşırtabilir! Miami South Beach'den, Brezilya Sao Paulo'ya, Nassau Adası’ndaki köpekbalığı dalışlarından, Singapur'a, Yunan Adaları’ndan Venedik'e. Ayrıca genç yazarlarımız yenı seyahat trendlerini, egzotik destinasyonları, en güzel festival lokasyonlarını sizler ve bizler için arastırıyor bize yeni ufuklar açıyorlar…

Bizi takip ederek keyifli seyahatlere yelken açmaya ne dersiniz?...

Y.Mimar Bahar Aykaç

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe