Ekvador'da Volkanik Kratere Bakan Platform

  • Okunma 1939 defa
Ekvador'da Volkanik Kratere Bakan Platform
26 Ara

Ekvador’daki Quilotao Krateri’ni seyretmek için tasarlanan Mirador en la laguna del Quilotoa platformu baş döndürücü bir deneyim sunuyor. Turizm bakanlığı tarafından geliştirilen projenin tasarımı Javier Mera, Jorge Andrade ve Daniel Moreno’ya ait. 

krater-seyir-platform-1

krater-seyir-platform-6

Hala aktif olan volkan Quilotao’da konumlanıyor ve Quito isimli yerleşime 160 kilometrelik bir mesafede yer alıyor. Mavi krater gölü ile ilgi çeken volkanı her yıl binlerce turist ziyaret ediyor. Yürüyüş ve kamp yapmak isteyenler için pek çok tesis de kraterde hizmet veriyor. 

krater-seyir-platform-2

3.6 kilometrelik bir yükseklikte olan platform, ziyaretçilere manzarayı deneyimlemek için iki farklı seçenek sunuyor. Destekli platforma giden yolda kraterin etkileyici manzarası sunulurken daha güvenli olan ikinci katta amfitiyatronun basamaklarına ulaşılıyor ve mavi suları izleme fırsatı veriliyor. 

krater-seyir-platform-4

Platform, yerel bir kaynak olan tik ağacı ve çelik kullanılarak yapılmış. Modüler parçalardan oluşan platformun bu şekilde alanda kolayca birleşimi sağlanmış. İki farklı yüksekliğe yerleşen platformun alçak katı daha güvenli hissettirirken yüksek katı baş döndürücü bir deneyim sunuyor. 

krater-seyir-platform-5

Kaynak: inhabitat.com

Fotoğraflar: ©Lorena Darquea, Javier Mere, Pablo Puente

Son Düzenlenme Cuma, 26 Aralık 2014 21:59
Güzin Öztok

3oda1salon yazarı Güzin Öztok İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunu, İ.T.Ü Master Programı öğrencisidir.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Seyahat

Seyahat etmek bence en büyük keyiflerden biri. Yeni yerler görmek, yeni insanlarla tanışmak, farklı kültürlerle yüzleşmek bizi inanılmaz biçimde zenginleştiriyor. Aslında seyahat deyince herkesin beklentisi farklı . Kimisi deniz kenarını tercih ediyor, kimisi ise karlı dağları. Festivalleri takip edenler, medeniyetten uzaklaşamayanlar, macera arayanlar, huzur isteyenler ... Butik otelleri araştıranlar, en iyi pansiyonları arayanlar, ucuz olsun temiz olsun diyenler…

3oda1salon sitesini hazırlarken asıl konumuz gayrimenkul ve tasarımdı. İçerik hazırlamaya baslarken seyahat yazılarının bizim konularımızla bir biçimde içiçe geçtiğini farkettim. Tasarıma gönul verenler seyahatlerinde de aynı keyifi aramaktaydı. Ayrıca bu konu benim arastırmaktan, yazmaktan ve paylaşmaktan en keyif aldığım bölüm olacaktı. Eh, hiç fena olmayan bir sıklıkta seyahat etmeyi alışkanlık yapmıştım ve pek de aynı yere gitmiyordum. Böylece sitenin içinde yarattığımız seyahat sayfaları oluşmaya basladı.

Seyahat bölümünde benim ve misafir yazarlarımızın bizzat deneyimlerini, tavsiyelerini, tecrubelerini bulabilirsiniz. Sorular sorabilirsiniz. Yazılarımızın çeşitliliği sizi şaşırtabilir! Miami South Beach'den, Brezilya Sao Paulo'ya, Nassau Adası’ndaki köpekbalığı dalışlarından, Singapur'a, Yunan Adaları’ndan Venedik'e. Ayrıca genç yazarlarımız yenı seyahat trendlerini, egzotik destinasyonları, en güzel festival lokasyonlarını sizler ve bizler için arastırıyor bize yeni ufuklar açıyorlar…

Bizi takip ederek keyifli seyahatlere yelken açmaya ne dersiniz?...

Y.Mimar Bahar Aykaç

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe