Longozlar, Ormanlar ve Göller ile Türkiye'den Doğal Gezi Rotaları

  • Okunma 12984 defa

Türkiye'nin Doğal Güzellikleri ile Alternatif Seyahatler

Acarlar Longozu // Adapazarı

Longoz (subasar) ormanı nadir görülen bir oluşum. Adapazarı'ndaki Acarlar Longozu, Karasu ve Kaynarca ilçeleri arasında yer alıyor ve çeşitli su bitkilerine ve hayvanlara ev sahipliği yapıyor. Yağışa göre su seviyesinin değiştiği göle Karamüezzinler Köyü'nden ulaşılabiliyor. Doğal SİT Alanı olan longoz ormanı endemik bitki türlerini barındırıyor. Gölde sandal gezintisi yapmak mümkün ve longoza birkaç kilometrelik mesafede çadır kurulabiliyor.

Acarlar Longoz Ormanı 2

acarlarlongoz3

Yığılca // Düzce

Doğa yürüyüşü yapmak, temiz hava solumak, kano, yelken gibi su sporlarını yapmak için gidilen bir yer Yığılca. Yığılca Ormanı görevlileri ormanda gezinti yapmanıza rehberlik edebiliyorlar. Sonbahar renklerinin sunduğu etkileyici görüntüler neticesinde doğa fotografçıları burayı sıkça ziyaret ediyor. Hasanlar Baraj Gölü ile Sarıkaya Mağarası da ziyaret edilebilir.

hasanlar-baraj-golu-yigilca-2

Kovada Gölü // Isparta

Isparta'daki Kovada Milli Parkı, 40 kilometreye yakın bir alanı kaplayan göl ve çevresindeki ağaçlar ile sonbaharda kırmızı rengin hakim olduğu bir doğa kesiti. Dağcılık ve doğa yürüyüşü için burayı ziyaret etmenin dışında 65 kilometre uzaklıktaki Ağlasun'a giderek 1700 metrede bir tepedeki 8000 yıllık Sagalassos antik kenti görülebilir.

isparta-kovada-golu-milli-parki-aykut-ince-1

kovada1-650x431

Abant Gölü // Bolu

Abant Gölü'nün çevresindeki yaklaşık 7 kilometrelik yol, doğayı izlerken sakince yürüyebilmeniz için ideal bir gezi rotası. Bisiklet, at veya fayton kiralayarak dolaşmak da mümkün. Abant'ın çevresinde çayırlar bulunuyor.

abant

Yenice Ormanları // Karabük

Yenice Ormanları'nda anıt ağaçlar bulunuyor. Meşe türleri, kayın, gürgen, çınar ve porsuk ağaçlarından oluşan orman vadi, kanyon ve akarsulara da sahip. 3 farklı parkura sahip olan ormanda birkaç saatlik yürüyüş, günübirlik yürüyüş ve 2-6 günlük uzun rotalı yürüyüş yapmak mümkün. Karakaya'da kamp yapılabiliyor.

yenice-ormanlari-karabük-1

yenice-ormanlari-karabük-3

 

Son Düzenlenme Pazartesi, 17 Mart 2014 09:12
Güzin Öztok

3oda1salon yazarı Güzin Öztok İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunu, İ.T.Ü Master Programı öğrencisidir.

1 yorum

  • nermin ovacik Sn Guzin Oztok,
    Bu guzellikleri bizimle paylastiginiz icin tesekkur eder,29 Ekim Cumhuriyet Bayraminizi da kutlarim.
    Çarşamba, 29 Ekim 2014 14:22 yazan nermin ovacik

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Seyahat

Seyahat etmek bence en büyük keyiflerden biri. Yeni yerler görmek, yeni insanlarla tanışmak, farklı kültürlerle yüzleşmek bizi inanılmaz biçimde zenginleştiriyor. Aslında seyahat deyince herkesin beklentisi farklı . Kimisi deniz kenarını tercih ediyor, kimisi ise karlı dağları. Festivalleri takip edenler, medeniyetten uzaklaşamayanlar, macera arayanlar, huzur isteyenler ... Butik otelleri araştıranlar, en iyi pansiyonları arayanlar, ucuz olsun temiz olsun diyenler…

3oda1salon sitesini hazırlarken asıl konumuz gayrimenkul ve tasarımdı. İçerik hazırlamaya baslarken seyahat yazılarının bizim konularımızla bir biçimde içiçe geçtiğini farkettim. Tasarıma gönul verenler seyahatlerinde de aynı keyifi aramaktaydı. Ayrıca bu konu benim arastırmaktan, yazmaktan ve paylaşmaktan en keyif aldığım bölüm olacaktı. Eh, hiç fena olmayan bir sıklıkta seyahat etmeyi alışkanlık yapmıştım ve pek de aynı yere gitmiyordum. Böylece sitenin içinde yarattığımız seyahat sayfaları oluşmaya basladı.

Seyahat bölümünde benim ve misafir yazarlarımızın bizzat deneyimlerini, tavsiyelerini, tecrubelerini bulabilirsiniz. Sorular sorabilirsiniz. Yazılarımızın çeşitliliği sizi şaşırtabilir! Miami South Beach'den, Brezilya Sao Paulo'ya, Nassau Adası’ndaki köpekbalığı dalışlarından, Singapur'a, Yunan Adaları’ndan Venedik'e. Ayrıca genç yazarlarımız yenı seyahat trendlerini, egzotik destinasyonları, en güzel festival lokasyonlarını sizler ve bizler için arastırıyor bize yeni ufuklar açıyorlar…

Bizi takip ederek keyifli seyahatlere yelken açmaya ne dersiniz?...

Y.Mimar Bahar Aykaç

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe