Kaybolan Şehirler, Adalar, Ormanlar ve Buzullar

  • Okunma 3730 defa
Kaybolan Şehirler, Adalar, Ormanlar ve Buzullar
04 Haz

Dünyamız maalesef her geçen gün güzelliklerini yitiriyor. Yükselen deniz seviyesi, çölleşme, şiddetli yağışlar, eriyen buzullar, iklimsel değişimler ya da insan tahribatı gibi nedenlerle dünyanın yüzeyi sürekli bir değişim halinde. Birkaç onyıl içinde kaybolması ihtimal dahilinde olan, dünyadan çeşitli mekanları sıraladık: 

Athabasca Buzulu-Kanada

2-Athabasca-Buzulu-Kanada

Kuzey Amerika’da en sık ziyaret edilen buzul olan Athabasca son 125 yıldır eriyor. Uzmanlar bu erimenin bugün daha hızlı olduğunu belirtiyor. 

Seyşel Adaları

3-seysel-adalari

Tropik bir cennet olarak tarif edilen Seyşel Adaları, Hint Okyanusu üzerindeki kalabalık bir ada grubu. Adalarda pek çok lüks tatil köyü inşa edilmiş. Mercanların ölümüyle birlikte başlayan kumul erozyonu nedeniyle adalar büyük bir hızla sualtında kalıyor. 

Maldiv Adaları

4-maldiv-adalari

Maldiv Adaları’nın da 100 yıl gibi bir süre içinde sular altında kalacağı öngörülüyor. 

Venedik-İtalya

5-venedik

İnsanı kendine çeken su kanalları ve binalarıyla dünyanın en romantik şehirlerinden biri ilan edilen Venedik uzun zamandır sular altında kalan bir yerleşim. 

Büyük Set Resifi

6-buyuk-set-resifi

Dünyadaki en büyük resif olan Büyük Set Resifi 344.400 kilometrekarelik bir alana yayılıyor. Değişen çevresel koşullarla birlikte resifin yaşamı tehlikeye girmeye başlamış. Okyanusun ısınması ve kirlilikteki artışla birlikte 2030 yılına geldiğimizde resifin yüzde altmışının kaybolacağı öngörülüyor. 

Solomon Adaları

7-solomon-adalari

Bitkisel dokunun aşırı tahribatı nedeniyle Solomon Adaları’nın da kısa bir zaman içinde kendi ekosistemini yitireceği düşünülüyor. 

Atlantik Ormanı-Kuzey Amerika

8-atlantik-ormani

Ağaç kesimleri ve artan tarım faaliyetleri nedeniyle Atlantik Ormanı da küçülme içine girdi. Orman eskiden 1.35 milyon kilometrekarelik bir alana yayılıyordu. 

Kilimanjaro Dağı-Afrika

9-kilimanjaro-dagi

10.000 yıl gibi bir süre boyunca dünyada varlığı sürdüren Kilimanjaro Dağı’nın buzulları, Birleşmiş Milletler’in verdiği bilgiye göre son yüzyılda yüzde seksen oranında küçüldü. Küresel ısınma ve değişen arazi kullanımları bu küçülmenin en büyük nedenleri. 

Madagaskar

10-madagaskar

Madagaskar dünyanın en zengin tropikal yağmur ormanlarına ve vahşi yaşamına ev sahipliği yapıyor. Ne yazık ki kaçak avlanma, ağaç kesimi ve yangınlarla oldukça tahrip edilmiş durumda. Bu yüzden içinde barınan pek çok canlının ve yağmur ormanının 35 yıl gibi bir süre içinde kaybolacağı öngörülüyor. 

Son Düzenlenme Perşembe, 04 Haziran 2015 14:22
Güzin Öztok

3oda1salon yazarı Güzin Öztok İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunu, İ.T.Ü Master Programı öğrencisidir.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Seyahat

Seyahat etmek bence en büyük keyiflerden biri. Yeni yerler görmek, yeni insanlarla tanışmak, farklı kültürlerle yüzleşmek bizi inanılmaz biçimde zenginleştiriyor. Aslında seyahat deyince herkesin beklentisi farklı . Kimisi deniz kenarını tercih ediyor, kimisi ise karlı dağları. Festivalleri takip edenler, medeniyetten uzaklaşamayanlar, macera arayanlar, huzur isteyenler ... Butik otelleri araştıranlar, en iyi pansiyonları arayanlar, ucuz olsun temiz olsun diyenler…

3oda1salon sitesini hazırlarken asıl konumuz gayrimenkul ve tasarımdı. İçerik hazırlamaya baslarken seyahat yazılarının bizim konularımızla bir biçimde içiçe geçtiğini farkettim. Tasarıma gönul verenler seyahatlerinde de aynı keyifi aramaktaydı. Ayrıca bu konu benim arastırmaktan, yazmaktan ve paylaşmaktan en keyif aldığım bölüm olacaktı. Eh, hiç fena olmayan bir sıklıkta seyahat etmeyi alışkanlık yapmıştım ve pek de aynı yere gitmiyordum. Böylece sitenin içinde yarattığımız seyahat sayfaları oluşmaya basladı.

Seyahat bölümünde benim ve misafir yazarlarımızın bizzat deneyimlerini, tavsiyelerini, tecrubelerini bulabilirsiniz. Sorular sorabilirsiniz. Yazılarımızın çeşitliliği sizi şaşırtabilir! Miami South Beach'den, Brezilya Sao Paulo'ya, Nassau Adası’ndaki köpekbalığı dalışlarından, Singapur'a, Yunan Adaları’ndan Venedik'e. Ayrıca genç yazarlarımız yenı seyahat trendlerini, egzotik destinasyonları, en güzel festival lokasyonlarını sizler ve bizler için arastırıyor bize yeni ufuklar açıyorlar…

Bizi takip ederek keyifli seyahatlere yelken açmaya ne dersiniz?...

Y.Mimar Bahar Aykaç

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe