Kızıldenizin Ortasındaki Cennet: Sokotra Adası

  • Okunma 7145 defa
Sokotra Island Sokotra Island Kızıldeniz-Yemen
17 Tem

Kızıl Deniz’in tam ortasında bulunan, yedi milyon yıl önce Afrika kıtasından kopup ada haline geldiği tahmin edilen adeta yeryüzündeki cennet; Sokotra adası. Sanskritçe’de ‘mutluluk adası’ anlamına gelen Sokotra adası ziyaretçilerine farklı deneyimleri yaşama imkanları sunuyor. Sadece 40.000 kişinin yaşadığı adada 2004 yılına kadar asfalt yolu bulunmuyordu. Flora çeşitliliği ve sunduğu manzara güzellikleri nedeniyle adaya gelen ziyaretçiler daha çok kampçılığı tercih ediyor.

sokotra-adasi-yemen-3

Pitoresk kumsalları ve vahşi bitki örtüsü, tatilcileri cezbediyor. Doğal yaşam ile etkileşimde bulunmak isteyenlerin daha çok tercih ettiği adada 200’den fazla bitki türü Dünya’nın başka bir yerinde bulunmuyor. Bu harikulade endemik bitki çeşitliliğini yaratan sebebin ise coğrafi izolasyon ve şiddetli sıcaklar olduğu düşünülüyor. Biyoçeşitlilik ve ekoturizm merkezi olması açısından büyük öneme sahip olan adanın sembolik bitkisi ise Ejderin Kanı (Dracaena cinnabari). Bitki eskiden kırmızı özsuyu nedeniyle ilaç ve boya olarak kullanılmaktaydı.

sokotra-adasi-yemen-5

Genel olarak izole ada sistemlerinde olduğu gibi Sokotra’da da tek memeli hayvan yarasa. Ancak Hint Okyanusu, Kızıl Deniz, Arabistan, Doğu Afrika ve Hint-Pasifiğin getirdiği farklı sular denizde geniş bir biyolojik çeşitliliğin oluşmasını sağlamıştır.

sokotra-adasi-yemen-7

Adanın mutfak lezzeti ise geleneksel Yemen mutfağı ki lezzet olarak Türk, Hint ve Arap mutfağının bir karışımı aslında. Baharatlı sosla servis edilen ve taze domates, acı yeşil biber ve keçi peyniri barındıran Zahaweg Sana’ani, Shorbat Khudhar adındaki sebze çorbası, renkli pirinçlerle pişirilen et yemeği Kabsa Sokotra lezzetlerinden bazıları.

Kızıldeniz Sokotra Adası Foto Galeri için tıklayınız...

 

Son Düzenlenme Perşembe, 17 Temmuz 2014 11:33
Arzu Türk

3oda1salon yazarı Arzu Türk İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunudur.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Seyahat

Seyahat etmek bence en büyük keyiflerden biri. Yeni yerler görmek, yeni insanlarla tanışmak, farklı kültürlerle yüzleşmek bizi inanılmaz biçimde zenginleştiriyor. Aslında seyahat deyince herkesin beklentisi farklı . Kimisi deniz kenarını tercih ediyor, kimisi ise karlı dağları. Festivalleri takip edenler, medeniyetten uzaklaşamayanlar, macera arayanlar, huzur isteyenler ... Butik otelleri araştıranlar, en iyi pansiyonları arayanlar, ucuz olsun temiz olsun diyenler…

3oda1salon sitesini hazırlarken asıl konumuz gayrimenkul ve tasarımdı. İçerik hazırlamaya baslarken seyahat yazılarının bizim konularımızla bir biçimde içiçe geçtiğini farkettim. Tasarıma gönul verenler seyahatlerinde de aynı keyifi aramaktaydı. Ayrıca bu konu benim arastırmaktan, yazmaktan ve paylaşmaktan en keyif aldığım bölüm olacaktı. Eh, hiç fena olmayan bir sıklıkta seyahat etmeyi alışkanlık yapmıştım ve pek de aynı yere gitmiyordum. Böylece sitenin içinde yarattığımız seyahat sayfaları oluşmaya basladı.

Seyahat bölümünde benim ve misafir yazarlarımızın bizzat deneyimlerini, tavsiyelerini, tecrubelerini bulabilirsiniz. Sorular sorabilirsiniz. Yazılarımızın çeşitliliği sizi şaşırtabilir! Miami South Beach'den, Brezilya Sao Paulo'ya, Nassau Adası’ndaki köpekbalığı dalışlarından, Singapur'a, Yunan Adaları’ndan Venedik'e. Ayrıca genç yazarlarımız yenı seyahat trendlerini, egzotik destinasyonları, en güzel festival lokasyonlarını sizler ve bizler için arastırıyor bize yeni ufuklar açıyorlar…

Bizi takip ederek keyifli seyahatlere yelken açmaya ne dersiniz?...

Y.Mimar Bahar Aykaç

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe