İzmir'in Özgün ve Renkli Köyü Şirince

  • Okunma 19919 defa
İzmir'in Özgün ve Renkli Köyü Şirince
21 Mar

Efes Harabeleri ’ne ve Selçuk Dönemi tarihi eserlerine 15 dakika mesafede bulunan, İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı bir köy; Şirince Köyü. 700 nüfuslu eski bir Rum köyü olan Şirince, bağcılık, şarapçılık, zeytinyağı ve şeftali üretimi ile gelen ziyaretçilerine birbirinden farklı güzel lezzetler tattırırken aynı zamanda turizm ile de birlikte köyün genel geçim kaynağını oluşturuyor. Geçmişten yana pek çok topluluğun burada yaşaması, köyün kendine ait kültürel bir yapısının oluşmasını sağlamış. Kendine has özgün mimarisi, bulunduğu yemyeşil vadisi ile 1. Dereceden koruma alanı seçilen köy, kültürel ve doğal güzelliklerinin yanında gün geçtikçe artan hareketliliğiyle cıvıl cıvıl bir köy meydanıyla da gelenlere her yönden güzel bir tatil vadediyor. Tatilcilere, gece hayatı zengin bir tatil sunmayacağını önceden söyleyen Şirince, onlara bütün streslerinden arınabilecekleri huzurlu bir tatilin sözünü veriyor.

sirince-koyu-izmir-3

Aralarından otların çıktığı adım taşlı dar sokakları, sokaklarda yer alan rengarenk el işi süslemeleri, renkli örtüler serilmiş piknik alanları, papatyalarla dolu yeşil dokusu, ahşap döşenmiş hijyenik pansiyonlarıyla gelenlere adeta doğal meditasyon yapacakları bir tatil yaşatıyor. Köy içerisinde gezilecek en önemli yerler dar sokaklar.

sirince-koyu-izmir-7

Yörenin kendine has mimarisi yakından gözlemlenebildiği bu dar sokakların bir başka özelliği de köylülerin kendi ürettikleri yiyecek içeceklere bir sergi alanı oluşturması. Sokaklardaki küçük dükkanlarda rengarenk örtülerle kapatılmış envaı çeşit reçel görmek mümkün. Köylülerin bizzat kendi elleriyle toplayıp kendilerinin yaptıkları bu reçeller, kayısıdan antep fıstığına, karaduttan kabağa kadar pek çok farklı lezzeti barındırıyor. Yine aynı şekilde kendi bağlarından topladıkları üzümlerle kendilerinin yaptıkları şaraplarda köyün bu şirin dükkanlarında sergileniyor.

sirince-koyu-izmir-4

Köy çevresinde gezilecek pek çok tarihi yer de bulunmaktadır. Efes Müzesi(8km), Yedi Uyuyanlar Mağarası(11km), Artemis Tapınağı(9km), Efes(10km), Dilek Yarımadası Milli Parkı bu yerlerden bazıları.

sirince-koyu-izmir-5

Köye tatil için gelenler genel olarak bahar ve yaz aylarını tercih ediyor. Yaz  ve ilk bahar aylarındaki yeşil dokunun verdiği güzelliğinin yanı sıra, kışın kar yağmış haliyle de köy bir başka güzelliğe sahip.

sirince-koyu-izmir-6

 

Kaynak; sirince-evleri.com

Son Düzenlenme Cuma, 04 May 2018 07:06
Arzu Türk

3oda1salon yazarı Arzu Türk İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunudur.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Seyahat

Seyahat etmek bence en büyük keyiflerden biri. Yeni yerler görmek, yeni insanlarla tanışmak, farklı kültürlerle yüzleşmek bizi inanılmaz biçimde zenginleştiriyor. Aslında seyahat deyince herkesin beklentisi farklı . Kimisi deniz kenarını tercih ediyor, kimisi ise karlı dağları. Festivalleri takip edenler, medeniyetten uzaklaşamayanlar, macera arayanlar, huzur isteyenler ... Butik otelleri araştıranlar, en iyi pansiyonları arayanlar, ucuz olsun temiz olsun diyenler…

3oda1salon sitesini hazırlarken asıl konumuz gayrimenkul ve tasarımdı. İçerik hazırlamaya baslarken seyahat yazılarının bizim konularımızla bir biçimde içiçe geçtiğini farkettim. Tasarıma gönul verenler seyahatlerinde de aynı keyifi aramaktaydı. Ayrıca bu konu benim arastırmaktan, yazmaktan ve paylaşmaktan en keyif aldığım bölüm olacaktı. Eh, hiç fena olmayan bir sıklıkta seyahat etmeyi alışkanlık yapmıştım ve pek de aynı yere gitmiyordum. Böylece sitenin içinde yarattığımız seyahat sayfaları oluşmaya basladı.

Seyahat bölümünde benim ve misafir yazarlarımızın bizzat deneyimlerini, tavsiyelerini, tecrubelerini bulabilirsiniz. Sorular sorabilirsiniz. Yazılarımızın çeşitliliği sizi şaşırtabilir! Miami South Beach'den, Brezilya Sao Paulo'ya, Nassau Adası’ndaki köpekbalığı dalışlarından, Singapur'a, Yunan Adaları’ndan Venedik'e. Ayrıca genç yazarlarımız yenı seyahat trendlerini, egzotik destinasyonları, en güzel festival lokasyonlarını sizler ve bizler için arastırıyor bize yeni ufuklar açıyorlar…

Bizi takip ederek keyifli seyahatlere yelken açmaya ne dersiniz?...

Y.Mimar Bahar Aykaç

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe