Elf Kraliçesinin Diyarı: İzlanda'nın Issız Fiyordları

  • Okunma 2752 defa
Elf Kraliçesi'nin Diyarı Elf Kraliçesi'nin Diyarı İzlanda
26 May

Bakkagerði, yalnızca 130 kişinin yaşadığı ve taşlık bir yoldan ulaşılabilen yerleşim yeri. Martıların, deniz papağanlarının ve çeşitli deniz kuşlarının evi olan fiyordun doğusundaki küçük limanda nadir görülen ördekler de yaşıyor.

Issız körfezleri, tepeleri aşarak yürüyümenin hazzını yaşatan bir yer Bakkagerði. Çeşitli yürüyüş yollarının ulaştığı sessiz koylar, kumsallar, iç göller gibi pek çok farklı doğa güzelliği bulunuyor. Bu esnada otlayan kuzulara ve dolaşan ren geyiklerine rastlamak mümkün.

Elf Kayası (Álfaborg Rock) adıyla bilinen kayalık alan ise pek çok yöresel ve eski hikayeye Elf kraliçesinin evi olarak konu olmuş. Romantik bir hikaye olduğu görüşünde birleşselerde halktan pek çok kişinin kayalarda yaşayan görünmez insanların var olduğuna inandığı söyleniyor. 100'den fazla hikayede Elfler ve insanlar arasında doğan aşk maceraları, dağlarda uluyan troller, yolda nöbet tutan canavarlar anlatılıyor. Yakındaki bir vadide ise Elflerin kilisesi olduğuna inanılan bir kaya bulunuyor.

izlandanin-issiz-fiyordlari-2

Köy kilisesi 1901 yılında inşa edilmiş ve içinde İzlandalı sanatçı Jóhannes Sveinsson Kjarval'in resimleri bulunuyor. Çocukluğu burada geçen ressamdan özel olarak kilise için çalışmalar yapması istenmiş.

Lindarbakki adı verilen çatısı ince çim tabakası ile kaplı tek katlı evler oldukça ilgi çekici duruyor. Evler bu şekilde zorlu hava koşullarından korunuyor ve ısı yalıtımı sağlanıyor.

Balıkçılık önemli bir geçim kaynağı. Nijerya'ya gönderilmek üzere balık kafaları ahşap raflarda kurutuluyor.

Siyah volkanik kumsaldaki boş mayınlarda çocuklar oyun oynuyor, mayınların İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanlar veya müttefikleri tarafından döşendiği söyleniyor.

Kaynak: http://www.bbc.com/travel/slideshow/20140304-the-land-of-the-elf-queen

Son Düzenlenme Cuma, 30 May 2014 07:39
Güzin Öztok

3oda1salon yazarı Güzin Öztok İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunu, İ.T.Ü Master Programı öğrencisidir.

Benzer Öğeler (etikete göre)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Seyahat

Seyahat etmek bence en büyük keyiflerden biri. Yeni yerler görmek, yeni insanlarla tanışmak, farklı kültürlerle yüzleşmek bizi inanılmaz biçimde zenginleştiriyor. Aslında seyahat deyince herkesin beklentisi farklı . Kimisi deniz kenarını tercih ediyor, kimisi ise karlı dağları. Festivalleri takip edenler, medeniyetten uzaklaşamayanlar, macera arayanlar, huzur isteyenler ... Butik otelleri araştıranlar, en iyi pansiyonları arayanlar, ucuz olsun temiz olsun diyenler…

3oda1salon sitesini hazırlarken asıl konumuz gayrimenkul ve tasarımdı. İçerik hazırlamaya baslarken seyahat yazılarının bizim konularımızla bir biçimde içiçe geçtiğini farkettim. Tasarıma gönul verenler seyahatlerinde de aynı keyifi aramaktaydı. Ayrıca bu konu benim arastırmaktan, yazmaktan ve paylaşmaktan en keyif aldığım bölüm olacaktı. Eh, hiç fena olmayan bir sıklıkta seyahat etmeyi alışkanlık yapmıştım ve pek de aynı yere gitmiyordum. Böylece sitenin içinde yarattığımız seyahat sayfaları oluşmaya basladı.

Seyahat bölümünde benim ve misafir yazarlarımızın bizzat deneyimlerini, tavsiyelerini, tecrubelerini bulabilirsiniz. Sorular sorabilirsiniz. Yazılarımızın çeşitliliği sizi şaşırtabilir! Miami South Beach'den, Brezilya Sao Paulo'ya, Nassau Adası’ndaki köpekbalığı dalışlarından, Singapur'a, Yunan Adaları’ndan Venedik'e. Ayrıca genç yazarlarımız yenı seyahat trendlerini, egzotik destinasyonları, en güzel festival lokasyonlarını sizler ve bizler için arastırıyor bize yeni ufuklar açıyorlar…

Bizi takip ederek keyifli seyahatlere yelken açmaya ne dersiniz?...

Y.Mimar Bahar Aykaç

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe