×

Bilgilendirme

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/972

Hong Kong'un Aya Saygı Festivali

  • Okunma 3207 defa
Hong Kong Hong Kong Festival
17 Eyl
{gallery}972{/gallery}

Eylül'de ziyaret edilmesi tavsiye edilen Hong Kong, sıcak yaz aylarının geçmesi ve Sonbahar Festivali'nin başlaması ile renkleniyor. Bu yıl 14-22 Eylül'de düzenlenen festivalde farklı boylarda ve şekillerde renkli lambalar sokakları aydınlatıyor. Ateşli ejderha dansı ve ay pastası gibi öğeleri ile eğlenceli ve ilgi çekici olan festival katılımcılara etkileyici bir deneyim sunuyor.

hong-kong-aya-saygı-festivali-3

Çiftçilerin bereketli bir hasat için dolunaya sunduğu şükranlar ile doğan festivalin kökleri Tang Hanedanlığı (618-907) zamanına kadar gidiyor. 

19 Eylülde dolunay arifesinde sokaklara dökülen insanlar bambu çubuklar üzerine asılmış kağıt lambalar taşıyarak Causeway Körfezi'ndeki Victoria Park'a veya The Peak'e gidiyorlar.

Ay Pastaları ise Yuan Hanedanlığı (1271-1368) döneminde festival ritüelindeki yerini alıyor. İçi nilüfer çiçeği ezmesi ve yumurta sarısı ile doldurulan pasta dolunayı temsil eden bir görüntüde aileye ve arkadaşlara sunuluyor. Pasta gelenekselin dışında farklı malzemeler ile de hazırlanabiliyor.

hong-kong-aya-saygı-festivali-2

Ejderha geçit töreni 18-20 Eylül'de düzenleniyor. Binlerce tütsü çubuğu üzerinde 300 kişi tarafından taşınan 67 metre uzunluğundaki ejderha festivalin en dikkat çekici öğelerinden biri. Hikayeye göre dolunay için 3 gün 3 gece ateş dansı sergilemek tayfun ve  felaketleri engelliyor. 

hong-kong-aya-saygı-festivali-7

Bu yıl Rising Moon isimli 7000 plastik şişe ve diğer geri dönüştürülebilir malzemelerden üretilen enstalasyon Victoria Park içindeki gölette yüzüyor. Çeşitli bölgelerde düzenlenen kağıt lamba yapımı gösterileri, el işi ürünlerin satılması ve festival yemekleri ise diğer ilgi çekici öğeler arasında yer alıyor.

Kaynak: http://www.bbc.com/travel/

Son Düzenlenme Salı, 17 Eylül 2013 08:58
Güzin Öztok

3oda1salon yazarı Güzin Öztok İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunu, İ.T.Ü Master Programı öğrencisidir.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Seyahat

Seyahat etmek bence en büyük keyiflerden biri. Yeni yerler görmek, yeni insanlarla tanışmak, farklı kültürlerle yüzleşmek bizi inanılmaz biçimde zenginleştiriyor. Aslında seyahat deyince herkesin beklentisi farklı . Kimisi deniz kenarını tercih ediyor, kimisi ise karlı dağları. Festivalleri takip edenler, medeniyetten uzaklaşamayanlar, macera arayanlar, huzur isteyenler ... Butik otelleri araştıranlar, en iyi pansiyonları arayanlar, ucuz olsun temiz olsun diyenler…

3oda1salon sitesini hazırlarken asıl konumuz gayrimenkul ve tasarımdı. İçerik hazırlamaya baslarken seyahat yazılarının bizim konularımızla bir biçimde içiçe geçtiğini farkettim. Tasarıma gönul verenler seyahatlerinde de aynı keyifi aramaktaydı. Ayrıca bu konu benim arastırmaktan, yazmaktan ve paylaşmaktan en keyif aldığım bölüm olacaktı. Eh, hiç fena olmayan bir sıklıkta seyahat etmeyi alışkanlık yapmıştım ve pek de aynı yere gitmiyordum. Böylece sitenin içinde yarattığımız seyahat sayfaları oluşmaya basladı.

Seyahat bölümünde benim ve misafir yazarlarımızın bizzat deneyimlerini, tavsiyelerini, tecrubelerini bulabilirsiniz. Sorular sorabilirsiniz. Yazılarımızın çeşitliliği sizi şaşırtabilir! Miami South Beach'den, Brezilya Sao Paulo'ya, Nassau Adası’ndaki köpekbalığı dalışlarından, Singapur'a, Yunan Adaları’ndan Venedik'e. Ayrıca genç yazarlarımız yenı seyahat trendlerini, egzotik destinasyonları, en güzel festival lokasyonlarını sizler ve bizler için arastırıyor bize yeni ufuklar açıyorlar…

Bizi takip ederek keyifli seyahatlere yelken açmaya ne dersiniz?...

Y.Mimar Bahar Aykaç

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe