Hindistan’ın Yaşayan Köprüleri

  • Okunma 5098 defa
Hindistan’ın Yaşayan Köprüleri
29 Oca

Hindistan’daki etkileyici ağaç kökleri köprüsü her yıl daha da güçlenerek büyüyor. Mawsynram Köyü’ndeki yaşayan köprü, özellikle çocuklar için önemli bir geçiş noktası haline gelmiş. 

hindistanin-yasayan-koprusu-2

Köprü, kauçuk ağacının köklerini şekillendiren yerli halk sayesinde oluşuyor. Köye sürekli yağan şiddetli yağmurlar nedeniyle ahşap köprülerin hızla çürümesi, yerel halkı böyle bir çözüme ilerletmiş. Köklerin yaşayan yapılar olması nedeniyle, köprü hem çürümüyor hem de giderek güçleniyor. 

hindistanin-yasayan-koprusu-3

Köklerin köprü haline gelmesi için güçlü ve büyük düğümler atılıyor. Etrafta bulunun ve uzun filizler vermiş olan bambu gövdeler köprünün iskeletini oluşturmak için kullanılmış. Düğümlerse bu bambu iskelet üzerine atılıyor. 6-8 yıl içinde bambu çürüyor ama bu süreçte kökler yeterince güçlenmiş bir köprü yapısı oluşturuyor. 

hindistanin-yasayan-koprusu-4

Fotoğrafçı Amos Chapple, köyü ziyaret ederek etkileyici fotoğraflar çekmiş. Köprünün büyüleyiciliğinin yanı sıra fotoğraflardaki en önemli öğe köprüyü kullanan talebeler. 

hindistanin-yasayan-koprusu-5

Fotograflar: Amos Chapple

Kaynak: http://www.mymodernmet.com

En Sıradışı Köprüler için Tıklayın...

Son Düzenlenme Perşembe, 29 Ocak 2015 16:53
Güzin Öztok

3oda1salon yazarı Güzin Öztok İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunu, İ.T.Ü Master Programı öğrencisidir.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Seyahat

Seyahat etmek bence en büyük keyiflerden biri. Yeni yerler görmek, yeni insanlarla tanışmak, farklı kültürlerle yüzleşmek bizi inanılmaz biçimde zenginleştiriyor. Aslında seyahat deyince herkesin beklentisi farklı . Kimisi deniz kenarını tercih ediyor, kimisi ise karlı dağları. Festivalleri takip edenler, medeniyetten uzaklaşamayanlar, macera arayanlar, huzur isteyenler ... Butik otelleri araştıranlar, en iyi pansiyonları arayanlar, ucuz olsun temiz olsun diyenler…

3oda1salon sitesini hazırlarken asıl konumuz gayrimenkul ve tasarımdı. İçerik hazırlamaya baslarken seyahat yazılarının bizim konularımızla bir biçimde içiçe geçtiğini farkettim. Tasarıma gönul verenler seyahatlerinde de aynı keyifi aramaktaydı. Ayrıca bu konu benim arastırmaktan, yazmaktan ve paylaşmaktan en keyif aldığım bölüm olacaktı. Eh, hiç fena olmayan bir sıklıkta seyahat etmeyi alışkanlık yapmıştım ve pek de aynı yere gitmiyordum. Böylece sitenin içinde yarattığımız seyahat sayfaları oluşmaya basladı.

Seyahat bölümünde benim ve misafir yazarlarımızın bizzat deneyimlerini, tavsiyelerini, tecrubelerini bulabilirsiniz. Sorular sorabilirsiniz. Yazılarımızın çeşitliliği sizi şaşırtabilir! Miami South Beach'den, Brezilya Sao Paulo'ya, Nassau Adası’ndaki köpekbalığı dalışlarından, Singapur'a, Yunan Adaları’ndan Venedik'e. Ayrıca genç yazarlarımız yenı seyahat trendlerini, egzotik destinasyonları, en güzel festival lokasyonlarını sizler ve bizler için arastırıyor bize yeni ufuklar açıyorlar…

Bizi takip ederek keyifli seyahatlere yelken açmaya ne dersiniz?...

Y.Mimar Bahar Aykaç

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe