Hawaii Adalarının Büyülü Dünyası-2

  • Okunma 6137 defa
Hawaii Adalari Hawaii Adalari
25 Şub

Hawaii adalarını anlattığımız yazı dizimizin ikinci kısmı olan bu yazıda ise Kauai ve Hawai’i adalarını anlatıp, gezmeniz gereken yerler ile ilgili bilgi verip ipuçları paylaşacağız.

KAUAI ADASI

Jeolojik olarak en eski Hawaii adalarından olan Kauai, adaların 4.büyük adası. 169 km’lik bir genişliğe sahip olan ada, batısında Waimea Kanyonuna ev sahipliği yapmaktadır. Kavisli yollarla 1 saatte ulaşılabilen bu kanyon, Ni’ihau adasını, dağları, vadileri ve engin okyanusa farklı izleme perspektifleri sunuyor.

hawaii-kanyon

Kauai’de görmeden gelinmemesi gereken yerlerden biri de, ziyaretçilere güzel fotoğraflar çekme imkanı veren Fern Doğal Mağarası. Girişi sadece kısa bot turlarıyla sağlanabilen Fern’e turlar Wailua nehrinden yapılmaktadır. Lav birikmesi ve kayalarla oluşan mağara, şelaleleri ve tropikal bitkileriyle size farklı bir atmosferde bulunma fırsatı yaşatacaktır. Mağaranın bir diğer özelliği ise, doğal akustiği. Ziyaretçilere yerel Hawaii müzikleriyle gösterilerin yapıldığı mağara aynı zamanda çok sayıda düğün törenine de ev sahipliği yapmaktadır.

wailua-falls-hawai

Wailua Şelalesi / Foto: Wally Gobetz

Eğer kalabalıklardan hoşlanmıyor, doğayı seviyor ya da sadece güzel yerler görmek istiyorsanız; turist kafilenizden ayrılıp Na Pali Sahili tam size göre. Hawaii adalarındaki izole edilmiş, dokunulmamış ve hatta hiçbir ulaşım yolu olmayan tek yer olan Na Pali doğal güzellikleriyle korunmuş olarak ziyaretçilerini bekliyor. Buradan görülebilen kayalık tepeler tırmanma için, sahil şeridi bot turu için yine fırsat sunmaktadır.

napali-hawaii

Na Pali Sahili / Foto: Minette Layne

Kauai’de pek çok sayıda şelale de bulunmaktadır ki bunlardan ikisine sadece arabayla giriş yapılabilmektedir. Lihue’den biraz daha aşağıda kalan Wailua Şelale’si arabayla ulaşım için oldukça kolaydır.

kauai-4

Kauai’nin güneybatısında yer alan Hanapepe Kasabası’nda her Cuma 6’dan 9’a olmak üzere kasabanın ressamları, heykeltıraşları ve diğer sanatçıları toplanıp bir sanat festivali yapıyor. Bu tecrübe size Hawaii tarihi ve kültürüyle ilgili pek çok şey katacaktır.

HAWAİ’İ ADASI

Eğer gerçek bir volkanik tecrübe yaşamak istiyorsanız Hawaii Volkanları Milli Parkı’nı kesinlikle ziyaret etmelisiniz. 17 km’lik ve kraterlerin arasında dolaşan, tropikal yağmur ormanlarını gezdiren turu kaçırmamanızı tavsiye ederiz. Ayrıca bu gezide en son birkaç yüz yıl önce aktivite göstermiş olan Thurston volkanının da içine girebileceksiniz.

hawaii-volkanik-magara

Burada görmeniz gereken bir diğer yer ise Milli Park’ın hemen dışındakinde ki Kalapana yerleşim yeri. Bazılarınızın da hatırlayacağı üzere Kilauea volkanının 1990’da patlamasıyla bu yerleşim yerinde ki 182 ev hasar gördü. Ancak mucizevi bir şekilde hiçbir can kaybı yaşanmadı. Kalapana şimdi doğanın gücünü anlatması açısından gidilmesi yerlerden biri.

hawaii-adalari-kalapana

Kilauea volkanı

Eğer eşsiz ve sadece Hawaii tecrübesi yaşamak istiyorsanız Parker Çiftliği de görmeniz gereken yerler listenizde olmalı. Hawaii adalarını ilk ziyaret eden kişi olan Kaptan James Cook’un adamlarından biri olan John Parker tarafından kurulan bu çiftlik size Hawaii kovboyları gibi hissettirecek.

oahu-2

 

lai-hawai-tapınak

Tapınak

Ayrıca adadan ayrılmadan önce çiftçilerin, manavların sebze meyvelerini sergilediği ve yöresel  gıdaların olduğu Hilo’yu kesinlikle ziyaret edip yöresel gıda ürünlerinin tadına bakmalısınız. Çarşambadan cumartesiye 200’e yakın yerel sebze-meyve yetiştiricilerin geldiği Hilo, size lezzet şöleni yaşatacak.

hawaii-market

Son olarak kesinlikle yapılması gereken şeylerden biri de Mauna Kea’da yıldızları izlemektir. Dünyanın en büyük teleskoplarından birinin bulunduğu Mauna Kea Gözlemevi, Hilo’dan yaklaşık 90 dakika uzaklıkta bulunuyor.

Yazı dizimizin sonuna geldiğimizde size şunları söyleyebiliriz ki turunuz esnasında sık sık durup manzaraya bakıp kendinizi dinleyin. Bu eşsiz tecrübenin mümkün olduğunca tadını çıkarın. Geziniz bittikten sonra eğer bu tecrübeden gerçekten zevk aldıysanız, Na Leo Piminehana radyo kanalında Hawaii müziklerini dinlemeye devam edebilirsiniz.

hawaii-1

Kaynak; budgettravel.com

Son Düzenlenme Salı, 25 Şubat 2014 13:42
Arzu Türk

3oda1salon yazarı Arzu Türk İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunudur.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Seyahat

Seyahat etmek bence en büyük keyiflerden biri. Yeni yerler görmek, yeni insanlarla tanışmak, farklı kültürlerle yüzleşmek bizi inanılmaz biçimde zenginleştiriyor. Aslında seyahat deyince herkesin beklentisi farklı . Kimisi deniz kenarını tercih ediyor, kimisi ise karlı dağları. Festivalleri takip edenler, medeniyetten uzaklaşamayanlar, macera arayanlar, huzur isteyenler ... Butik otelleri araştıranlar, en iyi pansiyonları arayanlar, ucuz olsun temiz olsun diyenler…

3oda1salon sitesini hazırlarken asıl konumuz gayrimenkul ve tasarımdı. İçerik hazırlamaya baslarken seyahat yazılarının bizim konularımızla bir biçimde içiçe geçtiğini farkettim. Tasarıma gönul verenler seyahatlerinde de aynı keyifi aramaktaydı. Ayrıca bu konu benim arastırmaktan, yazmaktan ve paylaşmaktan en keyif aldığım bölüm olacaktı. Eh, hiç fena olmayan bir sıklıkta seyahat etmeyi alışkanlık yapmıştım ve pek de aynı yere gitmiyordum. Böylece sitenin içinde yarattığımız seyahat sayfaları oluşmaya basladı.

Seyahat bölümünde benim ve misafir yazarlarımızın bizzat deneyimlerini, tavsiyelerini, tecrubelerini bulabilirsiniz. Sorular sorabilirsiniz. Yazılarımızın çeşitliliği sizi şaşırtabilir! Miami South Beach'den, Brezilya Sao Paulo'ya, Nassau Adası’ndaki köpekbalığı dalışlarından, Singapur'a, Yunan Adaları’ndan Venedik'e. Ayrıca genç yazarlarımız yenı seyahat trendlerini, egzotik destinasyonları, en güzel festival lokasyonlarını sizler ve bizler için arastırıyor bize yeni ufuklar açıyorlar…

Bizi takip ederek keyifli seyahatlere yelken açmaya ne dersiniz?...

Y.Mimar Bahar Aykaç

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe