Hawaii Adalarının Büyülü Dünyası-1

  • Okunma 9016 defa
Hawaii Adaları Hawaii Adaları
09 Şub

Volkanik peyzajı, tarihi yerleri, kumsalları ve manzarasıyla Hawaii adalarını ziyaret edeceklere iki dizi halinde sunacağımız bu ipuçları, geziginlere yol gösterecektir. Yazı dizisi Hawaii ile ilgili genel bilgilerin sunulduğu bir ön bilgi ve adaların görülmesi gereken yerlerden biri olan Maui Adası ile başlamaktadır. İkinci dizide ise Kauai ve Hawaii adaları anlatılmaktadır.

maui-adasi

Hawaii ya da Havai, Amerika Birleşik Devletleri'nin eyaletlerinden biridir. MÖ.1000 sıralarında diğer Polinezya adaları tarafından işgal edilmiştir. Yaklaşık 800 yıl boyunca çeşitli kabilelerin yerleşmesiyle farklı kültürel tabakaların oluştuğu adalar, dünyada turizm potansiyelinin en çok olduğu yerlerden biri.

Adalar ziyaretçilere pek çok farklı görülecek yer sunuyor, bunlardan biri de tarih ile ilgilenenlere; II. Dünya Savaşı ile ilgilenenler için görülmesi gereken yerlerden biri olan Pearl Harbor ve Milli Park kesinlikle gezi listenizde olması gereken yerlerden ikisi. Her bir tur yaklaşık 1 saat 15 dakika sürüyor. Milli Park'ta yapacağınız bot gezisiyle hala su yüzeyinde olan savaş gemilerini de görebilirsiniz.

waikiki-sahili

Waikiki Sahili

Hawaii'de görülmesi gereken adalardan bazıları turistlerin gezi zonu'nda bulunmuyor. Bu adalardan ikisi Waikiki ve Honolulu. Hawaii'nin ada ulaşım yolu olan The Bus (İETT gibi) bu tür turistlerin genel olarak gezdiği alanların dışına ulaşım sağlıyor. Böylece adalarda ve adalar arası gezilerde sıkıntı yaşamıyorsunuz. Bir diğer seçenek ise araba kiralamak. 

turtle-hawai

Hanauma Bay'da şnorkel ile dalış yapmak aktivitelerinizin arasında olması gerekenlerden biri. Doğal korunan alanlardan biri olan Hanauma Bay'da pek çok farklı çeşitte balık görmeniz ise garanti.

krater-maui

Kalanianaole'de yürüyüş yaparak, Koko Head adlı sönmüş bir volkanın eşsiz güzellikleriyle karşılaşacağınız bir yürüyüş size farklı manzaraları bir arada sunacaktır. Okyanus'un daha önce hiç görmediğiniz parlak maviliğine tanık olurken bir yandan da Hawaii Adaları'nın bir numaralı plajı Lanikai Beach'i görebileceksiniz.

lanikai-kumsalı

Lanikai Kumsalı

Bir günü Polinezya Kültür Merkezi'nde harcamak ta yöre ile ilgili daha çok bilgiye ulaşmanızı sağlayacaktır. Samoa, Tahiti, Tonga, Fiji, Hawai ve pek çok adayla ilgili kültürel dansların oynandığı, yöresel yemeklerin sunulduğu bu yer size güzel bir gün geçirtecektir.

dans-hawai

MAUI ADASI

Hawaii'de gideceğiniz herhangi bir ada size daha önce hiç çekmediğiniz fotoğrafları çektirecek. Tarihi bir köy olan Lahaina'nın hemen dışında yer alan ve adaların batısında kalan Ka'anapali Sahili, tercih edebileceğiniz kumsallardan biri olabilir. Eğer güneş ve kumsala ara vermek isterseniz Whalers Köyünde hediyelik eşya alışverişi için bir gününüzü geçirebilirsiniz.

maui-hawaii

 Aralık-Nisan arası Hawai gezisi planlarsanız, yapmanız gereken aktivitelerinizin en başında Maui'de Kambur balinaları izlemek olmalı. Lahaina'da rahatlıkla izlenebilen bu şölende, anne ve yavru balinayı size bakarken yüzmelerini izlemek, daha önce hiç yaşamadığınız bir tecrübe sağlayacaktır.

Maui'nin en popüler yerlerinden biri şüphesiz ki Haleakala'dır, ki deniz seviyesinden yaklaşık 3.000 metre yükseklikte olan bu volkanik tepeye çıkmanız turla birlikte hareket ederseniz 2 saatinizi alacaktır. Buraya çıkmadan önce unutmamanız gereken şey ise kesinlikle yanınıza bir ceket almanız olmalıdır. Çünkü yükselti farkından dolayı tepede alçak seviyelere göre sıcaklık farkı yaşanmaktadır.

maui-haleakala

 Haleakala

Eğer vaktiniz varsa Luau'da Hawaii yemeklerini tadabileceğiniz, özgün yöresel müzikleri dinleyip görsel şovları izleyebileceğiniz bir geceye hayır demeyin. Old Lahaina Luau, gidilebilecek mekanlardan biri.

lahaina-hawaii

Lahaiana

Biraz korkutucu olmasına rağmen Hana Anayolu, yürünmesi gereken yollardan biri. Rüzgarlı, tek yön ve oldukça uzun olması bu yolu biraz korkutucu kılsa da bu gezi esnasında göreceğiniz tepeler, dağlar, şelaleler, göller, manzara noktaları size bu gezinin sunacaklarından sadece bazıları.

hana-foto-Jessica-Veltri

 Hana yolunda bir şelale, fotoğraf: Jessica Veltri 

Kaynak; budgettravel.com

Son Düzenlenme Perşembe, 03 Nisan 2014 17:12
Arzu Türk

3oda1salon yazarı Arzu Türk İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunudur.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Seyahat

Seyahat etmek bence en büyük keyiflerden biri. Yeni yerler görmek, yeni insanlarla tanışmak, farklı kültürlerle yüzleşmek bizi inanılmaz biçimde zenginleştiriyor. Aslında seyahat deyince herkesin beklentisi farklı . Kimisi deniz kenarını tercih ediyor, kimisi ise karlı dağları. Festivalleri takip edenler, medeniyetten uzaklaşamayanlar, macera arayanlar, huzur isteyenler ... Butik otelleri araştıranlar, en iyi pansiyonları arayanlar, ucuz olsun temiz olsun diyenler…

3oda1salon sitesini hazırlarken asıl konumuz gayrimenkul ve tasarımdı. İçerik hazırlamaya baslarken seyahat yazılarının bizim konularımızla bir biçimde içiçe geçtiğini farkettim. Tasarıma gönul verenler seyahatlerinde de aynı keyifi aramaktaydı. Ayrıca bu konu benim arastırmaktan, yazmaktan ve paylaşmaktan en keyif aldığım bölüm olacaktı. Eh, hiç fena olmayan bir sıklıkta seyahat etmeyi alışkanlık yapmıştım ve pek de aynı yere gitmiyordum. Böylece sitenin içinde yarattığımız seyahat sayfaları oluşmaya basladı.

Seyahat bölümünde benim ve misafir yazarlarımızın bizzat deneyimlerini, tavsiyelerini, tecrubelerini bulabilirsiniz. Sorular sorabilirsiniz. Yazılarımızın çeşitliliği sizi şaşırtabilir! Miami South Beach'den, Brezilya Sao Paulo'ya, Nassau Adası’ndaki köpekbalığı dalışlarından, Singapur'a, Yunan Adaları’ndan Venedik'e. Ayrıca genç yazarlarımız yenı seyahat trendlerini, egzotik destinasyonları, en güzel festival lokasyonlarını sizler ve bizler için arastırıyor bize yeni ufuklar açıyorlar…

Bizi takip ederek keyifli seyahatlere yelken açmaya ne dersiniz?...

Y.Mimar Bahar Aykaç

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe