Giresun Şahin Kayası'ndaki Doğal Türkiye Haritası

  • Okunma 7168 defa
Doğal Türkiye Haritası / Giresun Doğal Türkiye Haritası / Giresun
13 Oca

Doğal Türkiye Haritası: Şahin Kayası

Giresun’un Keşap ilçesine bağlı Karabulduk beldesinde belki de eşine az veya hiç rastlanmamış bir doğal yapı bulunuyor. Armutdüzü köyüne bağlı olan bu doğal yapı görenleri hayrete düşürüyor.

Kayalık üzerinde doğal yollardan oluşmuş bitki ve ağaçlar; doğal yollarla bir Türkiye haritası şekli oluşturmuşlardır. Dik ve sarp olan bu kayalık, Şahin kayası olarak adlandırılır. Şahin kayası olarak adlandırılan bu kayalığın  tam ortasında, ağaç ve bitkilerin yardımıyla oluşmuş bir Türkiye haritası bulunuyor. Ankara’nın konumuna denk gelecek yerde, büyük bir mağara var.

dogal harita1

Tamamen doğal yollarla oluşmuş ve Türkiye haritasının ölçülerine birebir uyan kayalık bir yer. Kayada, irili ufaklı birçok mağara bulunuyor. Alt kısmında bulunan mağaralardan birinde, 15 metre ilerleyince, içerisinde bir göl ve yer altı deresi bulunuyor.

Şahin Kayası,2006 yılından itibaren Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1.derece doğal sit alanı olarak koru altına alınmıştır.

Şahin Kayası kayalıklarını görmek ve seyahat etmek ücretsizdir. Keşap ilçe merkezinden toplu taşıma araçlarıyla ulaşım mümkündür. Şahsi araçları olanlar için de ilçe merkezine yaklaşık 8-10 km uzaklıktadır. Doğal türkiye haritasının bulunduğu Şahin Kayası’nın etrafından sosyal olarak yeme-içme, mesire alanları bulunmamaktadır.

Son Düzenlenme Cumartesi, 14 Ocak 2017 14:46
Mutlu Çaylak

3oda1salon yazarı Mutlu Çaylak Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü 2. sınıf öğrencisidir

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Seyahat

Seyahat etmek bence en büyük keyiflerden biri. Yeni yerler görmek, yeni insanlarla tanışmak, farklı kültürlerle yüzleşmek bizi inanılmaz biçimde zenginleştiriyor. Aslında seyahat deyince herkesin beklentisi farklı . Kimisi deniz kenarını tercih ediyor, kimisi ise karlı dağları. Festivalleri takip edenler, medeniyetten uzaklaşamayanlar, macera arayanlar, huzur isteyenler ... Butik otelleri araştıranlar, en iyi pansiyonları arayanlar, ucuz olsun temiz olsun diyenler…

3oda1salon sitesini hazırlarken asıl konumuz gayrimenkul ve tasarımdı. İçerik hazırlamaya baslarken seyahat yazılarının bizim konularımızla bir biçimde içiçe geçtiğini farkettim. Tasarıma gönul verenler seyahatlerinde de aynı keyifi aramaktaydı. Ayrıca bu konu benim arastırmaktan, yazmaktan ve paylaşmaktan en keyif aldığım bölüm olacaktı. Eh, hiç fena olmayan bir sıklıkta seyahat etmeyi alışkanlık yapmıştım ve pek de aynı yere gitmiyordum. Böylece sitenin içinde yarattığımız seyahat sayfaları oluşmaya basladı.

Seyahat bölümünde benim ve misafir yazarlarımızın bizzat deneyimlerini, tavsiyelerini, tecrubelerini bulabilirsiniz. Sorular sorabilirsiniz. Yazılarımızın çeşitliliği sizi şaşırtabilir! Miami South Beach'den, Brezilya Sao Paulo'ya, Nassau Adası’ndaki köpekbalığı dalışlarından, Singapur'a, Yunan Adaları’ndan Venedik'e. Ayrıca genç yazarlarımız yenı seyahat trendlerini, egzotik destinasyonları, en güzel festival lokasyonlarını sizler ve bizler için arastırıyor bize yeni ufuklar açıyorlar…

Bizi takip ederek keyifli seyahatlere yelken açmaya ne dersiniz?...

Y.Mimar Bahar Aykaç

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe