Geçmesi Yürek İsteyen Eşsiz Manzaralı 10 Köprü

  • Okunma 6498 defa
Cam Köprü Cam Köprü
16 Ara

Bazen köprüler, yoğun bir adrenalin ve doğa deneyimi yaşatmak için birebir olabilir. Muhteşem manzaralarıyla farklı bir deneyime davet eden sadece iki uçtan taşıtılan süspansiyon köprüleri macera yaşamak isteyenleri de unutmuyor. Sizin için derlediğimiz bu yazıda dünyadan 10 adet köprü tasarımını paylaşıyoruz.

Kanada, Vancouver’daki Capilano Köprüsü, yüksek ağaçların ve nehrin üzerinden geçerek bir tepeden diğerine ulaşımı sağlıyor. Kanada’yı ziyaret ettiğinizde suyun sesi ve ağaçların envai çeşit rengiyle karşılaşacağınız bu deneyimi kaçırmayın.

kanada capilano koprusu

Bundan 400 yıl önce Kuzey İrlanda’da somon ağlarını kontrol etmek için balıkçıların inşa ettiği Carrick a Rede köprüsü, restore edildikten sonra bölgenin en çok turist çeken yerlerinden biri haline geldi.

kuzey irlanda carrick a rede

Dünyanın en uzun yaya köprüsü olarak nitelendirilen Avusturya’daki Highline179 ise uçsuz bucaksız dağ manzaralarıyla ilgi çekiyor. Bir diğer uzun köprü ise Almanya’daki Geierlay köprüsü olarak gösteriliyor.

hihgline179 koprusu

Eğer daha çok yeşil ile iç içe olmak isterseniz Kosta Rika’daki Mistico Arenal Asma Köprüsü ya da  Oregon’daki Drift Creek köprüleri tam size göre.

Mistico Arenal Asma Koprusu 

Yeşilin yanı sıra kar ve kayalık manzaralarıyla ünlü olan pek çok köprü de bulunuyor. İsviçre’deki Titlis Dağı’nda inşa edilen köprü ve yine İsviçre’deki Trift buna örnek olarak verilebilir. 

Trift Koprusu Isvicre

Listenin son iki köprüsü ise favori köprüler arasında yer alıyor. Güney Afrika’nın Tsitsikamma Ulusal Parkı’nda yer alan ve nehir geçen Storms River köprüsü, suya en çok yakınlaşan köprülerden biri.

Storms River koprusu

Çin’in Shiniuzhai Ulusal Jeoloji Parkı’nda tasarlanan köprü, belki de en heyecan verici tasarımlardan biri olabilir. Zemini tamamen camla kaplı olan köprü, altınızda kalan manzarayı kesintisiz izleme deneyimi sunuyor.

Shiniuzhai Ulusal Jeoloji Parkı Cam Kopru

Son Düzenlenme Pazar, 25 Aralık 2016 17:29
Arzu Türk

3oda1salon yazarı Arzu Türk İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunudur.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Seyahat

Seyahat etmek bence en büyük keyiflerden biri. Yeni yerler görmek, yeni insanlarla tanışmak, farklı kültürlerle yüzleşmek bizi inanılmaz biçimde zenginleştiriyor. Aslında seyahat deyince herkesin beklentisi farklı . Kimisi deniz kenarını tercih ediyor, kimisi ise karlı dağları. Festivalleri takip edenler, medeniyetten uzaklaşamayanlar, macera arayanlar, huzur isteyenler ... Butik otelleri araştıranlar, en iyi pansiyonları arayanlar, ucuz olsun temiz olsun diyenler…

3oda1salon sitesini hazırlarken asıl konumuz gayrimenkul ve tasarımdı. İçerik hazırlamaya baslarken seyahat yazılarının bizim konularımızla bir biçimde içiçe geçtiğini farkettim. Tasarıma gönul verenler seyahatlerinde de aynı keyifi aramaktaydı. Ayrıca bu konu benim arastırmaktan, yazmaktan ve paylaşmaktan en keyif aldığım bölüm olacaktı. Eh, hiç fena olmayan bir sıklıkta seyahat etmeyi alışkanlık yapmıştım ve pek de aynı yere gitmiyordum. Böylece sitenin içinde yarattığımız seyahat sayfaları oluşmaya basladı.

Seyahat bölümünde benim ve misafir yazarlarımızın bizzat deneyimlerini, tavsiyelerini, tecrubelerini bulabilirsiniz. Sorular sorabilirsiniz. Yazılarımızın çeşitliliği sizi şaşırtabilir! Miami South Beach'den, Brezilya Sao Paulo'ya, Nassau Adası’ndaki köpekbalığı dalışlarından, Singapur'a, Yunan Adaları’ndan Venedik'e. Ayrıca genç yazarlarımız yenı seyahat trendlerini, egzotik destinasyonları, en güzel festival lokasyonlarını sizler ve bizler için arastırıyor bize yeni ufuklar açıyorlar…

Bizi takip ederek keyifli seyahatlere yelken açmaya ne dersiniz?...

Y.Mimar Bahar Aykaç

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe