Fethiye'de Kelebekler ile Güzelleşen Vadi

  • Okunma 5898 defa
Kelebek Vadisi / Ölüdeniz / Fethiye Kelebek Vadisi / Ölüdeniz / Fethiye
08 Ara

Kelebek Vadisi’nin geçmişi MÖ IV. yüzyıla dayanır. Buradaki köy "Faralya" ismiyle anılmaktadır. Köyün günümüzdeki adıysa Uzunyurt'dur. Kelebekler Vadisi, Muğla ili, Fethiye İlçesi Ölüdeniz belde sınırları içerisinde bulunan doğal bir hazinedir. Sahip olduğu zengin türler nedeniyle dünya mirası olarak korunması önerilmiş 100 dağdan biri olan Babadağ'ın eteklerinde bulunan Kelebekler Vadisi, 8 Şubat 1995'de 1. dereceden doğal sit alanı olarak belirlenmiş ve her türlü yapılaşmaya kapatılmıştır. 350 metre yüksekliğine ulaşan sarp kayalık duvarlarla çevrili vadi adını barındırdığı 80'den fazla kelebek türünden almıştır.

kelebekler-vadisi-fethiye-oludeniz

Kelebekler Vadisi'ne ulaşım Ölüdeniz'den hareket eden teknelerle sağlanabilir. Faralya (Uzunyurt) köyünden Vadi'ye ulaşır; zorlu rotası ve değişken yüzeyi nedeniyle, bir rehber eşliğinde ulaşım yapılabilir. Kelebekler Vadisi'nde doğal yaşamı korumak için bir tesis meydana getirilmiştir. Ziyaretçilere çadır ve ağaç evlerde konaklama imkânları sunan işletme günlük 500 konuk kapasitesine sahiptir.

kelebekler-vadisi-fethiye-oludeniz-3

Kamp ve doğa turizminin Türkiye ve dünyadaki en iyi noktalarından biri olan Kelebekler Vadisi'nde, her sene 1 Mart- 1 Kasım tarihleri arasında hizmet veren işletmenin bilgisi dışında konaklamak mümkün değildir. Su ve elektrik enerjisi devlet tarafından değil, işletme tarafından sağlanmaktadır.

kelebekler-vadisi-fethiye-oludeniz-2

Aktiviteleri açısından da ilgi çekici olan Kelebekler Vadisi'nde, sezon boyu birçok eğitmen eşliğinde seminerler düzenlenir. 'Kelebekler Okulu Projesi' olarak adlandırılan projeyle, sanatsal, zihinsel ve bedensel disiplinler yoluyla doğaya duyarlılığı arttırarak çevre bilincini uyandırmak ve kitlelere ulaştırabilmek hedeflenmektedir. Ücretsiz olarak düzenlenmiş aktiviteler arasında, sanatsal ve atölye çalışmaları, denizcilik, balıkçılık, mutfak, ziraat, el becerileri kursları ile kişisel gelişim, yoga, meditasyon, tasavvuf  vb. bulunmaktadır.

Son Düzenlenme Salı, 08 Aralık 2015 16:43
Mutlu Çaylak

3oda1salon yazarı Mutlu Çaylak Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü 2. sınıf öğrencisidir

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Seyahat

Seyahat etmek bence en büyük keyiflerden biri. Yeni yerler görmek, yeni insanlarla tanışmak, farklı kültürlerle yüzleşmek bizi inanılmaz biçimde zenginleştiriyor. Aslında seyahat deyince herkesin beklentisi farklı . Kimisi deniz kenarını tercih ediyor, kimisi ise karlı dağları. Festivalleri takip edenler, medeniyetten uzaklaşamayanlar, macera arayanlar, huzur isteyenler ... Butik otelleri araştıranlar, en iyi pansiyonları arayanlar, ucuz olsun temiz olsun diyenler…

3oda1salon sitesini hazırlarken asıl konumuz gayrimenkul ve tasarımdı. İçerik hazırlamaya baslarken seyahat yazılarının bizim konularımızla bir biçimde içiçe geçtiğini farkettim. Tasarıma gönul verenler seyahatlerinde de aynı keyifi aramaktaydı. Ayrıca bu konu benim arastırmaktan, yazmaktan ve paylaşmaktan en keyif aldığım bölüm olacaktı. Eh, hiç fena olmayan bir sıklıkta seyahat etmeyi alışkanlık yapmıştım ve pek de aynı yere gitmiyordum. Böylece sitenin içinde yarattığımız seyahat sayfaları oluşmaya basladı.

Seyahat bölümünde benim ve misafir yazarlarımızın bizzat deneyimlerini, tavsiyelerini, tecrubelerini bulabilirsiniz. Sorular sorabilirsiniz. Yazılarımızın çeşitliliği sizi şaşırtabilir! Miami South Beach'den, Brezilya Sao Paulo'ya, Nassau Adası’ndaki köpekbalığı dalışlarından, Singapur'a, Yunan Adaları’ndan Venedik'e. Ayrıca genç yazarlarımız yenı seyahat trendlerini, egzotik destinasyonları, en güzel festival lokasyonlarını sizler ve bizler için arastırıyor bize yeni ufuklar açıyorlar…

Bizi takip ederek keyifli seyahatlere yelken açmaya ne dersiniz?...

Y.Mimar Bahar Aykaç

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe