Dünyanın En Renkli 8 Kasabası

  • Okunma 19408 defa
Dünyanın En Renkli 8 Kasabası
04 Şub

Eğer tatilinizde bol bol dinlenmek, sakin ve küçük bir kasabanın içinde huzur içinde dolaşmak istiyorsanız kesinlikle bu renkli 8 kasabayı tatil listenize eklemelisiniz. Renkli evlerinden kanallarına, karlı manzarasından dar sokaklarına kadar her bir kasaba turistlerin ilgi odağı. İşte dünyanın en renkli kasabalarından 8 tanesi... 

 1. Colmar, Fransa

colmar-france

Bir Disney kasabası gibi görünen Colmar, her biri rengarenk boyanmış evleri, küçük kanalları ve kanalların içinde gezebileceğiniz küçük sandalları, arnavut kaldırımlarından caddeleriyle sizi bir masal kitabının içinde geziyormuş gibi hissettirmeye aday. 

2. Burano, İtalya

burano-italya

İtalya’nın renkli Burano kasabası, Venedik gibi kanallara sahip. Ancak bu kasabanın bir farkı var ki eğer ev sahipleri evlerini yeniden boyatmak isterlerse belediyeden izin almak zorundalar. 

 3.Balestrand, Norveç

balestrand-norvay

Norveç’te bulunan Balestrand kasabası, bulunduğu manzaranın yeşiliyle uyum içerisinde serpilen mavi geleneksel evleriyle meşhur. Bütün kasabayı dar ve şirin sokaklarla gezebilirsiniz.

 4- Juzcar, İspanya

balestrand-en-renkli-8-kasaba

250 kişinin yaşadığı bu küçük kasaba Bodrum evlerini andıran evleriyle dikkat çekiyor. Her biri mavi boyalı evler aslında 2011 yılından önce beyaz boyalıymış. Ancak “Şirinler” filminin kutlamaları için Sony Pictures tarafından maviye boyanmış.

5. Mandraki, Yunanistan

 mandraki-yunanistan

Badanalı taş evleri ve tavernalarıyla pastoral Yunan kasabası, kanallar içerisindeki sandallarla dolaşma ve suyun üzerindeki dükkanlardan alışveriş yapma imkanı sunuyor. 

6. Wuzhen, Çin

wuzhen-çin

Çin’in renkli Wuzhen kasabası, binlerce yıllık tarihe sahip. Yüksek bir kayalığa inşa edilmiş renkli evleriyle bu şirin kasaba, turistlere Çin’in geleneksel yaşam kültürünü deneyimleme fırsatı sunuyor.

7. Cinque Terre, İtalya

wuzhen-en-renkli-8-kasaba

Listemizin bir başka renkli kasabası İtalya’nın balıkçı kasabası Cinque Terre. Yamaca kurulmuş bu kasaba renkli bir mimari ve dramatik bir dağ manzarası sunuyor. Motorlu araçların yasak olduğu kasabada ulaşım olarak trenler kullanılıyor. 

8. Qaqortoq, Grönland

 grönland

3.200 nüfuslu Qaqortoq kasabasının ilk yerleşimi tarih öncesi dönemlere dayanıyor. Legoları andıran evlerin her biri rengarenk boyanmış. 

kaynak; thrillist.com

 

Son Düzenlenme Pazartesi, 05 Şubat 2018 17:42
Arzu Türk

3oda1salon yazarı Arzu Türk İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunudur.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Seyahat

Seyahat etmek bence en büyük keyiflerden biri. Yeni yerler görmek, yeni insanlarla tanışmak, farklı kültürlerle yüzleşmek bizi inanılmaz biçimde zenginleştiriyor. Aslında seyahat deyince herkesin beklentisi farklı . Kimisi deniz kenarını tercih ediyor, kimisi ise karlı dağları. Festivalleri takip edenler, medeniyetten uzaklaşamayanlar, macera arayanlar, huzur isteyenler ... Butik otelleri araştıranlar, en iyi pansiyonları arayanlar, ucuz olsun temiz olsun diyenler…

3oda1salon sitesini hazırlarken asıl konumuz gayrimenkul ve tasarımdı. İçerik hazırlamaya baslarken seyahat yazılarının bizim konularımızla bir biçimde içiçe geçtiğini farkettim. Tasarıma gönul verenler seyahatlerinde de aynı keyifi aramaktaydı. Ayrıca bu konu benim arastırmaktan, yazmaktan ve paylaşmaktan en keyif aldığım bölüm olacaktı. Eh, hiç fena olmayan bir sıklıkta seyahat etmeyi alışkanlık yapmıştım ve pek de aynı yere gitmiyordum. Böylece sitenin içinde yarattığımız seyahat sayfaları oluşmaya basladı.

Seyahat bölümünde benim ve misafir yazarlarımızın bizzat deneyimlerini, tavsiyelerini, tecrubelerini bulabilirsiniz. Sorular sorabilirsiniz. Yazılarımızın çeşitliliği sizi şaşırtabilir! Miami South Beach'den, Brezilya Sao Paulo'ya, Nassau Adası’ndaki köpekbalığı dalışlarından, Singapur'a, Yunan Adaları’ndan Venedik'e. Ayrıca genç yazarlarımız yenı seyahat trendlerini, egzotik destinasyonları, en güzel festival lokasyonlarını sizler ve bizler için arastırıyor bize yeni ufuklar açıyorlar…

Bizi takip ederek keyifli seyahatlere yelken açmaya ne dersiniz?...

Y.Mimar Bahar Aykaç

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe