Dünyaca Ünlü Nisan Ayı Festivalleri

  • Okunma 3980 defa
Dünyaca Ünlü Nisan Ayı Festivalleri
07 Nis

Keyifli Bahar Festivalleri

Dünya çapında Yastık Savaşı Festivali'nden Japon Çiçek Festivali'ne Nisan ayı her yıl eğlenceli ve enerji dolu geçiyor. Yeni bir seçki ile Nisan ayının renkli günlerini sunuyoruz.

Caz Festivali, New Orleans

renkli-nisan-festivalleri-2

İlk kez Nisan 1970'de organizatör George Wein tarafından düzenlenen New Orleans Caz Festivali günümüzde oldukça önemli bir müzik buluşması. İlk yılında meşhur gospel şarkıcısı Mahalia Jackson'ın Duke Ellington ile birlikte sahne aldığı festivale yaklaşık 350 kişi katılmış. Yıllar içinde Aretha Franklin, Bobby Gillespie, Ella Fitzgerald, Miles Kane, Bob Dylan, James Brown ve Frank Ocean gibi isimlerin performans sergilediği festival bu yıl 25 Nisan'dan 4 Mayıs'a kadar sürerken Laura Mvula, The Mavericks, The Soul Rebels, Bruce Springsteen ve E Street Band gibi isimler katılıyor.

Tribeca Film Festivali, New York

renkli-nisan-festivalleri-3

16-27 Nisan'da düzenlenen festival "Time is Illmatic" isimli belgeselin dünya prömiyeri ile başlıyor. James Brown hakkında müzik belgeseli, Begin Again ve Beneath the Harvest Sky gibi gösterimlerin yer aldığı festivalde yönetmenlerle söyleşi de düzenleniyor. Ayrıca "Herkes İçin Film" kampanyasına başlayan festival, 25 Nisan'da bütün gösterimleri ücretsiz sunuyor.

Hue Festivali, Vietnam

renkli-nisan-festivalleri-4

2 yılda bir Hue şehrinde düzenlenen festival 2000 yılında başlamış. Bu yıl 12-20 Nisan'da düzenlenen festivalde birçok sanat ve müzik aktivitesi sunuluyor. Halk şarkılarından Kraliyet şarkılarına değişen bir yelpazede seçilen müziklerin bu yılki teması "Kültürel Mirasın Gelişmesi ve Birleşmesi" olarak belirlenmiş. Bunun yanısıra tiyatro, kaligrafi, dans, uçurtma şenliği gibi performanslar da düzenleniyor.

Antigua Denizcilik Haftası, West Indies

renkli-nisan-festivalleri-5

Bir grup arkadaşın 1968 yılında ilk kez tasarladığı denizcilik günleri bu yıl 26 Nisan-2 Mayıs arasında düzenleniyor. Yatların yarıştığı festivalde farklı aktivitelere katılmak mümkün, Galleon Körfezi'nde yürüyüş imkanı ve ya yarışan yatları takip eden botlara binmek mümkün.

Uluslararası Yastık Savaşı Günü

renkli-nisan-festivalleri-6

Popüler kültürde yer edinmeye başlayan olaylar düzenleyen "Kentsel Oyun Alanı Hareketi" kamusal alanı farklı bir şekilde kullanıyor. İlk kez 2008 yılında düzenlenen bu olay giderek popülerlik kazanıyor. Bu yıl 5 Nisan'da çeşitli şehirlerde yastık savaşı ilan edilecek.

Londra Maratonu

renkli-nisan-festivalleri-7

6747 kişinin katıldığı ilk maraton 1981'de düzenlenmiş; fakat bugün yaklaşık 36000 kişi koşuyor. Bu kalabalık maratonda hayır kurumlarına bağış da toplanıyor. 13 Nisan'da düzenlenen yarışa koşucu olmanın dışında izleyici olarak destek olmak için de gidilebilir.

Eden Projesi Çikolata Festivali, İngiltere

renkli-nisan-festivalleri-8

5-21 Nisan'da düzenlenen festivalde çikolatanın tarihi serüvenine katılmak mümkün. 17. yüzyılda Avrupa'ya Güney Amerika'dan gelen kakaonun nasıl popüler olduğunun anlatıldığı buluşmada kendi çikolatanızı üretmek de mümkün.

Manchester Moda Haftası, İngiltere

renkli-nisan-festivalleri-9

18-21 Nisan'da dünyaca ünlü isimlerin katıldığı moda haftasına yeni mezun olmuş kişiler, bağımsız tasarımcılar, yeni markalar da katılıyor.

Hana-Matsuri, Japonya 

renkli-nisan-festivalleri-10

Buda'nın doğumunu kutlayan çiçek festivali 8 Nisan'da Japonya'daki bütün tapınaklarda düzenleniyor. Edo Dönemi'nden beri düzenlenen geleneksel çay ritüelleri de oldukça ilgi çekici. Çiçekler kullanılarak üretilen küçük binaların içine küçük bebek Buda figürleri yerleştirilerek kutlama yapılıyor. Renkli geçit törenlerinin de düzenlendiği festivalde çocuklar geleneksel kostümler giyiyor.

Londra Kahve Festivali, İngiltere

renkli-nisan-festivalleri-11

3-6 Nisan'da herkesin sevdiği kahve, özel bir festival ile kutlanıyor. Farklı çekirdek karışımlarının ve aromaların üretildiği festivalde çeşitli kahvelerin yapımını öğreten atölyeler de düzenleniyor.

Kaynak: http://travel.uk.msn.com/travel-advice/where-to-go-in-april-22#image=1

Son Düzenlenme Pazartesi, 07 Nisan 2014 15:38
Bahar Aykaç

İ.T.Ü. Mimarlık Fakültesi  mezunu  Bahar Aykaç, mimarlık eğitiminin ardından  yine aynı üniversitenin 'Proje Yönetimi' master programını bitirmiştir. Çeşitli mimarlık bürolarındaki çalışmalarından sonra  2005 yılında ODA Proje Yönetim firmasını kurmuş ve çalışmalarına bu firmada devam etmiştir. ODA, günümüze kadar İstanbul ve Bodrum’da birçok projenin tasarım aşamasından satış-pazarlamasının sonuna kadar geçen süreçlerde danışmanlık hizmeti vermiş, satış ekiplerini kurarak satış ve pazarlamayı yönetmiştir. ODA Proje Yönetim'deki çalışmalarını sürdüren Bahar Aykaç, '3oda1salon' internet sitesinin kurucularından ve sitenin editörüdür. Bahar Aykaç aynı zamanda Milliyet Gazetesi'nde dekorasyon, mimarlık ve tasarım konularında yazılar yazmaktadır.

 

Google+ Web site: www.3oda1salon.net

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Seyahat

Seyahat etmek bence en büyük keyiflerden biri. Yeni yerler görmek, yeni insanlarla tanışmak, farklı kültürlerle yüzleşmek bizi inanılmaz biçimde zenginleştiriyor. Aslında seyahat deyince herkesin beklentisi farklı . Kimisi deniz kenarını tercih ediyor, kimisi ise karlı dağları. Festivalleri takip edenler, medeniyetten uzaklaşamayanlar, macera arayanlar, huzur isteyenler ... Butik otelleri araştıranlar, en iyi pansiyonları arayanlar, ucuz olsun temiz olsun diyenler…

3oda1salon sitesini hazırlarken asıl konumuz gayrimenkul ve tasarımdı. İçerik hazırlamaya baslarken seyahat yazılarının bizim konularımızla bir biçimde içiçe geçtiğini farkettim. Tasarıma gönul verenler seyahatlerinde de aynı keyifi aramaktaydı. Ayrıca bu konu benim arastırmaktan, yazmaktan ve paylaşmaktan en keyif aldığım bölüm olacaktı. Eh, hiç fena olmayan bir sıklıkta seyahat etmeyi alışkanlık yapmıştım ve pek de aynı yere gitmiyordum. Böylece sitenin içinde yarattığımız seyahat sayfaları oluşmaya basladı.

Seyahat bölümünde benim ve misafir yazarlarımızın bizzat deneyimlerini, tavsiyelerini, tecrubelerini bulabilirsiniz. Sorular sorabilirsiniz. Yazılarımızın çeşitliliği sizi şaşırtabilir! Miami South Beach'den, Brezilya Sao Paulo'ya, Nassau Adası’ndaki köpekbalığı dalışlarından, Singapur'a, Yunan Adaları’ndan Venedik'e. Ayrıca genç yazarlarımız yenı seyahat trendlerini, egzotik destinasyonları, en güzel festival lokasyonlarını sizler ve bizler için arastırıyor bize yeni ufuklar açıyorlar…

Bizi takip ederek keyifli seyahatlere yelken açmaya ne dersiniz?...

Y.Mimar Bahar Aykaç

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe