Doğal Oluşan 9 Muhteşem Tünel

  • Okunma 12719 defa
Muhteşem Doğal Tüneller Muhteşem Doğal Tüneller
21 Ağu

Doğanın Mucizeleri

Doğa' nın harika bir teklifi var; birbirinden muhteşem manzaralar sunan yeşil tüneller. Üstelik hiç insan eli değmeden kendiliğinden oluşan mekanlar bunlar.

1- Mor Salkım Tüneli, Japonya

9-harika-dogal-tunel-1

Nisan sonu, Mayıs başında Japonya’da mükemmel bir doğa olayı yaşanıyor, Kawachi Fuji Bahçeleri, çiçekleniyor ve her yer mor salkımlarla donanıyor. Yoğun çiçek kokuları ve renk patlamaları arasında yapacağınız yürüyüş, başka hiçbir yerde yaşayamayacağınız bir deneyim sunabilir.

2- Karanlık Sınırlar, İrlanda

9-harika-dogal-tunel-2

İrlanda’da yer alan Karanlık Sınırlar isimli bu yer, fotoğraflara en çok konu olan doğal fenomenlerden biri.  18.yy’da Stuart ailesi tarafından yolun iki yanına dikilen bu ağaçlar, zamanla göğe yükselmiş ve alt dallarından yaprak vermemeye başlamış. Böylece çatısı karanlık ürkütücü bir manzara çıkmış ortaya.

3- Bambu Yol, Kyoto

9-harika-dogal-tunel-4

İki yanında upuzun bambuların yer aldığı bu yol, Kyoto’daki Ejderha Tapınağına giden aksın iki yanında bulunuyor. Başarılı bir aydınlatma tasarımıyla desteklenen yol, zen bahçelerine doğru ilerlerken ruhunuzu dinlendirmeye başlıyor bile.

4- Sarı Salkım, İngiltere

9-harika-dogal-tunel-5

Bodnant Bahçesi, İngiltere’de en çok ziyaret edilen bahçelerden biri. Gelen ziyaretçilerin parka asıl geliş amaçlarını ise sarı salkımlardan oluşan bu üst örtü oluşturuyor.

5- Gyeonghwa İstasyonu, Güney Kore

9-harika-dogal-tunel-6

Güney Kore’de Nisanın ilk haftası, kiraz ağaçlarının çiçeklenme haftası olduğundan, festival olarak kutlanır. Yolun iki yanına dikilmiş yüzlerce kiraz ağaçları, gökyüzünün masmavi rengiyle eşsiz bir uyum yakalıyor. Öte yandan kiraz ağaçlarının çiçek dökme zamanlarında bu yolda yürümek ise bir başka deneyim. Adeta gökyüzünden çiçek yağıyormuş hissini yaşamak mümkün.

6- Jacaranda Ağaçları, Güney Afrika

9-harika-dogal-tunel-7

Güney Afrika’da yer alan ve mor çiçekler açan Jacaranda ağaçları, bütün bir şehre yayıldığı için adeta her yer çiçek açmış gibi görünüyor. Hemen hemen bütün sokaklarda aynı hissiyatı yaşayabileceğiniz Jacaranda şehri, ziyaret etmeye değer.

7- Porsuk Ağaçları, İngiltere

9-harika-dogal-tunel-3

Oxfordshire’da yer alan porsuk ağaçları National Trust’ın açıklamasına göre nadiren görülen bir durum. Rüzgar ve doğal şartlarla şekillenen porsuk ağaçları, grotesk görüntüleriyle farklı bir görsel sunuyor.

8- Aşk Tüneli, Ukrayna

9-harika-dogal-tunel-9

Daha önce yazısını yazdığımız Aşk Tüneli elbette bu listede olmayı çoktan hak ediyor. Ortasından tren geçen bu yolun iki tarafındaki ağaçlar zamanla bir tünel haline gelmiş.  Çok sayıda turist tarafından ziyaret edilen tünelin elbette bir batıl inancı da var; eğer sevgililer bu tünelin altında yürüyüp dilek tutarlar ve bu sevgilerinde samimiler ise dilekleri gerçek olur.

9- Kırmızı Tünel, Oregon

9-harika-dogal-tunel-9

Sonbaharda kırmızı bir tünele dönüşen, akçaağaçların oluşturduğu bu tünel Oregon’da bulunuyor. Yaz mevsiminden sonbahara geçişte sarıdan kırmızıya farklı renk paletlerini adeta bir müze gibi sergileyen bu tünel, eşsiz güzelliğiyle bir ziyareti hak ediyor.

Kaynak: inhabitat.com

Son Düzenlenme Salı, 19 Nisan 2016 14:53
Arzu Türk

3oda1salon yazarı Arzu Türk İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunudur.

2 yorum

  • pinar Şatır Haika ötesi. Salı, 16 Eylül 2014 11:32 yazan pinar Şatır
  • Suat uğuz DOĞAL OLUŞTUĞU BELİRTİLEN BU DOKUZ TÜNEL;Olağan üstü güzellikte.Bana göre sanki,EGZOTİK-KUTSAL VE SİHİRLİ ALANLAR NİTELİĞİNDE..Çocukluğumda,banaq göre arslan yeleli bir kırata binerek süratle ormanın içine dalmış ve attan düşmüştüm.Yerde ne kadar süre baygın yattığımı bilemiyorum.ancak,bu baygınlığım esnasında yukrıda ki;KIRMIZI TÜNEL,OREGON-AŞK TÜNELİ,UKRAYNA-KARANLIK SIRLAR,İRLANDA-SARI SALKIM,İNGİLTERE-MOR SALKIM TÜNELİ,JAPONYA-GEYAONGHWA İSTASYONU,GÜNEY KORE VE KENDİ KAPAK FOTOĞRAIMDAKİ TÜNELLERE yakın benzerlikteki tünellerde yürüyen insan ğuruplarına yetişmek için ne kadar çabaq sarf ettiysemde yetişemedim.Ayıldığımda,at'ı etrafımda dönerek gezinirken kendimi de karlar üzerine uzanmış yatıyor buldum. BU OLAY;Benim üzerimde, düşme etkisiyle de yerde ne kadar yattığımı bilediğimin de etkisiyle olacak ki hep kendimi" ölüm alemine"istemesemde gidip-gelmiş biri olarak düşündüm.Bu nedenle,"Dünya harikası" güzellikler olduklarına herkesin müştereki olduğu çok açık olan bu "yeşil tünellerin" bendeki etkisi, baygınlık geçirdiğim "Olayın egzotik Ortamı ve Dekoru"durumunda olmsı doğaldır.Bu benim için yaşamımın hoş bir durumu olmayabileceğini biliyorum.Ancak bu durumu,olayın geçtiği lise öğrenciliği yıllarımda seyrettiğim"SEVGİLİ ÖĞRETMENİM"Filmi Jeneriğinde geçen"SARARAN YAPRAKLARIN YEŞEREN ÇİMENLERİN GÜZELLİĞİNİ HİÇ BİRŞEY GERİ GETİREMEZ.FAKAT HERŞEYE RAĞMEN HAYAT DEVAM EDİYOR.ÜZÜLMEYE DEĞMEZ,YAŞAMAYA DEĞER"Diye mutluluk tarafından bakmak yolunu SEÇTİM. Pazartesi, 15 Eylül 2014 23:32 yazan Suat uğuz

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Seyahat

Seyahat etmek bence en büyük keyiflerden biri. Yeni yerler görmek, yeni insanlarla tanışmak, farklı kültürlerle yüzleşmek bizi inanılmaz biçimde zenginleştiriyor. Aslında seyahat deyince herkesin beklentisi farklı . Kimisi deniz kenarını tercih ediyor, kimisi ise karlı dağları. Festivalleri takip edenler, medeniyetten uzaklaşamayanlar, macera arayanlar, huzur isteyenler ... Butik otelleri araştıranlar, en iyi pansiyonları arayanlar, ucuz olsun temiz olsun diyenler…

3oda1salon sitesini hazırlarken asıl konumuz gayrimenkul ve tasarımdı. İçerik hazırlamaya baslarken seyahat yazılarının bizim konularımızla bir biçimde içiçe geçtiğini farkettim. Tasarıma gönul verenler seyahatlerinde de aynı keyifi aramaktaydı. Ayrıca bu konu benim arastırmaktan, yazmaktan ve paylaşmaktan en keyif aldığım bölüm olacaktı. Eh, hiç fena olmayan bir sıklıkta seyahat etmeyi alışkanlık yapmıştım ve pek de aynı yere gitmiyordum. Böylece sitenin içinde yarattığımız seyahat sayfaları oluşmaya basladı.

Seyahat bölümünde benim ve misafir yazarlarımızın bizzat deneyimlerini, tavsiyelerini, tecrubelerini bulabilirsiniz. Sorular sorabilirsiniz. Yazılarımızın çeşitliliği sizi şaşırtabilir! Miami South Beach'den, Brezilya Sao Paulo'ya, Nassau Adası’ndaki köpekbalığı dalışlarından, Singapur'a, Yunan Adaları’ndan Venedik'e. Ayrıca genç yazarlarımız yenı seyahat trendlerini, egzotik destinasyonları, en güzel festival lokasyonlarını sizler ve bizler için arastırıyor bize yeni ufuklar açıyorlar…

Bizi takip ederek keyifli seyahatlere yelken açmaya ne dersiniz?...

Y.Mimar Bahar Aykaç

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe