Doğal Güzellikleriyle Dünyanın En Güzel Kumsalları

  • Okunma 7058 defa
Doğal Güzellikleriyle Dünyanın En Güzel Kumsalları
25 May

Yaz yaklaşırken tatil ve kumsal hayalleri de yayılmaya başlıyor. Ünlü seyahat sitesi TripAdvisor, dünyanın farklı yerlerinden etkileyici ve doğal kumsalları sıralamış. 

Maunganui Kumsalı, Yeni Zelanda

25Maunganui

Maunganui Kumsalı’nın temiz suları, yılın herhangi bir zamanında sörf ve yüzme için ideal olarak nitelendirilmiş. Kıyıdan 250 metre açıklığa yerleştirilen yapay kayalıklarsa yararlı dinlenme noktaları olarak düşünülmüş. 

Ngapali Kumsalı, Birmanya

24Ngapali

Kasım ve Mart ayları arasında ziyaret edilmesi tavsiye edilen Ngapali Kumsalı, Birmanya’nın en iyi kumsalı olarak gösterilmiş. Kıyı şeridi, sessiz ve sakin palmiyelerle çevrelenmiş. 

Kartal Kumsalı, Aruba

23kartal

Yılın hemen her zamanı ziyaret etmenin uygun olduğu Kartal Kumsalı, beyaz kumlarının üzerinde piknik alanlarına sahip. Kumsal aynı zamanda çeşitli su sporları için de ideal olarak nitelendirilmiş. 

Diani Kumsalı, Kenya

22Diani

Aralık ve Mart arasında ziyaret edilmesi tavsiye edilen kumsal, beyaz kumları ve turkuaz suları ile Kenya’nın en sıradışı mekanı olarak değerlendirilmiş. 

Playa Paraiso, Meksika

21playaparaiso

Playa Paraiso’da güneşin altında dinlenirken Meksiko Körfezi’nin eşsiz bir manzarasını da izleyebiliyorsunuz. Deniz; mercan balıkları, aybalığı, orkinos ve diğer türlerle doluymuş. Öte yandan pek çok su sporu da yapılabiliyormuş. 

İztuzu Kumsalı, Türkiye

20iztuzu

Ülkemizden listeye giren İztuzu Kumsalı’nın Nisan - Ekim ayları arasında ziyaret edilmesi tavsiye edilmiş. Kumsal, Dalyan Nehri ve Akdeniz arasında doğal bir bariyer formu oluşturmasıyla farklılaşıyor. 

Sharm El Luli, Mısır

19sharmelluli

Mayıs ve ekim arasında en güzel hallerinde olan Sharm El Luli Kumsalı, tertemiz beyaz sularında mercan resiflere sahip. Pek çok farklı balık türü gözlemlenebiliyor. Palyaço balığı da bu balıklar arasında yer alıyormuş. 

Nai Harn Kumsalı, Tayland

18naiharn

Phuket’teki bu pek de keşfedilmemiş kumsal yeşil tepeciklerle küçük adalar arasında kalan sakin bir yer. Yılın herhangi bir zamanı ziyaret edilmesi tavsiye edilmiş. 

Playa Manuel Antonio, Kosta Rika

17playamanuelantonio

Aralık - Mayıs ayları arasında ziyaret edilmesi tavsiye edilen Playa Manuel Antonio’nun ılık suları festival gibi etkinliklere pek çok kez ev sahipliği yapmış. Kıyı şeridi siyah volkanik kayalarla çevrelenmiş. Kumsal, maymun ve rakunların doğal yaşam alanı olduğu için ziyaretçilerin dikkatli olması gerekiyor. 

Cayo de Agua, Venezuela

16cayodeagua

Los Roques takımadalarında yer alan kumsal bembeyaz kumları ve dalış sporları için ideal olarak nitelendirilmiş.  

 

Son Düzenlenme Pazartesi, 25 May 2015 08:14
Güzin Öztok

3oda1salon yazarı Güzin Öztok İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunu, İ.T.Ü Master Programı öğrencisidir.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Seyahat

Seyahat etmek bence en büyük keyiflerden biri. Yeni yerler görmek, yeni insanlarla tanışmak, farklı kültürlerle yüzleşmek bizi inanılmaz biçimde zenginleştiriyor. Aslında seyahat deyince herkesin beklentisi farklı . Kimisi deniz kenarını tercih ediyor, kimisi ise karlı dağları. Festivalleri takip edenler, medeniyetten uzaklaşamayanlar, macera arayanlar, huzur isteyenler ... Butik otelleri araştıranlar, en iyi pansiyonları arayanlar, ucuz olsun temiz olsun diyenler…

3oda1salon sitesini hazırlarken asıl konumuz gayrimenkul ve tasarımdı. İçerik hazırlamaya baslarken seyahat yazılarının bizim konularımızla bir biçimde içiçe geçtiğini farkettim. Tasarıma gönul verenler seyahatlerinde de aynı keyifi aramaktaydı. Ayrıca bu konu benim arastırmaktan, yazmaktan ve paylaşmaktan en keyif aldığım bölüm olacaktı. Eh, hiç fena olmayan bir sıklıkta seyahat etmeyi alışkanlık yapmıştım ve pek de aynı yere gitmiyordum. Böylece sitenin içinde yarattığımız seyahat sayfaları oluşmaya basladı.

Seyahat bölümünde benim ve misafir yazarlarımızın bizzat deneyimlerini, tavsiyelerini, tecrubelerini bulabilirsiniz. Sorular sorabilirsiniz. Yazılarımızın çeşitliliği sizi şaşırtabilir! Miami South Beach'den, Brezilya Sao Paulo'ya, Nassau Adası’ndaki köpekbalığı dalışlarından, Singapur'a, Yunan Adaları’ndan Venedik'e. Ayrıca genç yazarlarımız yenı seyahat trendlerini, egzotik destinasyonları, en güzel festival lokasyonlarını sizler ve bizler için arastırıyor bize yeni ufuklar açıyorlar…

Bizi takip ederek keyifli seyahatlere yelken açmaya ne dersiniz?...

Y.Mimar Bahar Aykaç

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe