Doğal Güzelliklerin Merkezi Amasra

  • Okunma 3787 defa
Doğal Güzelliklerin Merkezi Amasra
26 Mar

Tarihi eserlerin ve doğal güzelliklerin iç içe olduğu Amasra, masmavi deniziyle ve yüzyıllara dayanan tarihi yapısıyla ülkemizin en nadide doğal yaşam alanlarından biridir.

Bartın'a 17 kilometre mesafede olan Amasra, iki koylu, beş tepeli bir yarımada biçiminde kurulmuştur. Amasra, Karadeniz'in cenneti olarak görülmektedir . Karadeniz Yat Rallisi'ne liman olarak ev sahipliği yapan bu şirin ilçede yat ve teknelerin güvenli bir şekilde barınabileceği limanlar mevcuttur. Tarihi eserlerin ve doğal güzelliklerin birlikte olduğu Amasra, denizden alınıp karaya verilen, doğadan alınıp insana verilen nimetlerin kapısını açık tutmaya çalışan insanların yaşadığı huzur dolu seyahat merkezlerimizden biridir.

amasra-seyahat

Her ne kadar doğal güzellikleri ile dikkat çekip adını duyursa da, Amasra köklü bir tarihi geçmişe sahiptir. Amasra birçok tarihi değere ev sahipliği yapar. Amasra Müzesi, Amasra Kalesi, Osmanlı Hamamı, Bedesten Anıtı, Küçük Kilise, Direkli Kaya, Kuş Kayası Yol Anıtı, Cenova Şatosu ve Bartın Fatih Camii bunların başlıcalarıdır.

Tarihi eserleri gezip, çarşılarda alışveriş yaptıktan sonra doğa ile iç içe olmak, piknik yapmak ya da denize girmek istiyorsanız da seçenekler sunar Amasra. Alternatifler Göldere Şelalesi, Amasra Feneri, Bakacak Mevkii, Boztepe ve Amasra Plajı'dır.

amasra 1

Bu şirin ilçede uzun bir gezi listesi bekliyor sizleri. Gürcüoluk Mağarası, Amasra Küçük Kilise de bu köklü tarihi merkezin eski zamanlara uzanan yapıları arasında yer alır.

Son Düzenlenme Çarşamba, 13 Nisan 2016 08:08
Mutlu Çaylak

3oda1salon yazarı Mutlu Çaylak Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü 2. sınıf öğrencisidir

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Seyahat

Seyahat etmek bence en büyük keyiflerden biri. Yeni yerler görmek, yeni insanlarla tanışmak, farklı kültürlerle yüzleşmek bizi inanılmaz biçimde zenginleştiriyor. Aslında seyahat deyince herkesin beklentisi farklı . Kimisi deniz kenarını tercih ediyor, kimisi ise karlı dağları. Festivalleri takip edenler, medeniyetten uzaklaşamayanlar, macera arayanlar, huzur isteyenler ... Butik otelleri araştıranlar, en iyi pansiyonları arayanlar, ucuz olsun temiz olsun diyenler…

3oda1salon sitesini hazırlarken asıl konumuz gayrimenkul ve tasarımdı. İçerik hazırlamaya baslarken seyahat yazılarının bizim konularımızla bir biçimde içiçe geçtiğini farkettim. Tasarıma gönul verenler seyahatlerinde de aynı keyifi aramaktaydı. Ayrıca bu konu benim arastırmaktan, yazmaktan ve paylaşmaktan en keyif aldığım bölüm olacaktı. Eh, hiç fena olmayan bir sıklıkta seyahat etmeyi alışkanlık yapmıştım ve pek de aynı yere gitmiyordum. Böylece sitenin içinde yarattığımız seyahat sayfaları oluşmaya basladı.

Seyahat bölümünde benim ve misafir yazarlarımızın bizzat deneyimlerini, tavsiyelerini, tecrubelerini bulabilirsiniz. Sorular sorabilirsiniz. Yazılarımızın çeşitliliği sizi şaşırtabilir! Miami South Beach'den, Brezilya Sao Paulo'ya, Nassau Adası’ndaki köpekbalığı dalışlarından, Singapur'a, Yunan Adaları’ndan Venedik'e. Ayrıca genç yazarlarımız yenı seyahat trendlerini, egzotik destinasyonları, en güzel festival lokasyonlarını sizler ve bizler için arastırıyor bize yeni ufuklar açıyorlar…

Bizi takip ederek keyifli seyahatlere yelken açmaya ne dersiniz?...

Y.Mimar Bahar Aykaç

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe