Çin'deki Antik Batık Kent

  • Okunma 5302 defa
Antik Batık Kent Antik Batık Kent Çin
04 Ağu

50 Yıl Önce Batan Kent

 

Çin'in Zhejiang bölgesindeki Qiandao Gölü tamamen suya batmış olan bir şehri örtüyor. 1959 yılında hidroelektrik enerji santralinin inşa edilmesiyle sular altında kalan kent turistlerin ilgisini çekmeye başlamış. 1000 yıl önce inşa edilmiş olan Aslan Kenti, adını üzerinde durduğu Beş Aslan Dağı'ndan alıyor. Antik kent, zengin geçmişine ve etkileyici ününe rağmen 573 km2'lik rezervuar yapıldıktan sonra sular altında kalmış. 

 

Kent yüzeyden 40 metrelik derinliğe kadar bozulmadan kalmış. Arkeologlar ve bilim insanları antik Çin'i araştırmak için batık kent üzerinde çalışıyorlar. Üzerine desenler oyulmuş olan taşlar ve koruyucu aslanlar batık kentin hemen her yerine işlenmiş durumda. National Geography Çin'in çektiği fotograflarda desenler ve aslan figürleri oldukça korunmuş olarak belgelenmişler. 

cin-aslan-kenti-batik-gol-santral-5

 

İlk kez 2001 yılında Pekin merkezli bir dalış kulübü batık kentin keşif çalışmalarına başlamış. Daha sonra şehrin turist sayısı ve dalış ekipleri giderek artmaya başlamış. Şangay'daki bir ekip ise düzenli olarak dalış gezisi düzenleyerek şehrin görünürlüğünü artırmış. Özel bir denizaltı da şehir içine gezi düzenlemek için tasarlanmış fakat şehre zarar vermemek adına henüz kullanılmamış. 

 

Öte yandan pek çok kişi batık şehrin cazibesini anlayışla karşılarken dönemin Çin hükümetinin Aslan Kent''le birlikte başka bir büyük kentin, 1377 adet köyün ve 200 kilometrekarelik tarım arazisinin hidroelektrik santral inşası için suya gömülmesine razı gelmesini eleştiriyor. Santralle birlikte 290,000 vatandaş evlerini terk etmek zorunda kalmış. 

 

Fotograflar: National Geography Çin

 

Kaynak: http://inhabitat.com/

 

 

 

 

 

 

Son Düzenlenme Çarşamba, 06 Ağustos 2014 09:43
Güzin Öztok

3oda1salon yazarı Güzin Öztok İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunu, İ.T.Ü Master Programı öğrencisidir.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Seyahat

Seyahat etmek bence en büyük keyiflerden biri. Yeni yerler görmek, yeni insanlarla tanışmak, farklı kültürlerle yüzleşmek bizi inanılmaz biçimde zenginleştiriyor. Aslında seyahat deyince herkesin beklentisi farklı . Kimisi deniz kenarını tercih ediyor, kimisi ise karlı dağları. Festivalleri takip edenler, medeniyetten uzaklaşamayanlar, macera arayanlar, huzur isteyenler ... Butik otelleri araştıranlar, en iyi pansiyonları arayanlar, ucuz olsun temiz olsun diyenler…

3oda1salon sitesini hazırlarken asıl konumuz gayrimenkul ve tasarımdı. İçerik hazırlamaya baslarken seyahat yazılarının bizim konularımızla bir biçimde içiçe geçtiğini farkettim. Tasarıma gönul verenler seyahatlerinde de aynı keyifi aramaktaydı. Ayrıca bu konu benim arastırmaktan, yazmaktan ve paylaşmaktan en keyif aldığım bölüm olacaktı. Eh, hiç fena olmayan bir sıklıkta seyahat etmeyi alışkanlık yapmıştım ve pek de aynı yere gitmiyordum. Böylece sitenin içinde yarattığımız seyahat sayfaları oluşmaya basladı.

Seyahat bölümünde benim ve misafir yazarlarımızın bizzat deneyimlerini, tavsiyelerini, tecrubelerini bulabilirsiniz. Sorular sorabilirsiniz. Yazılarımızın çeşitliliği sizi şaşırtabilir! Miami South Beach'den, Brezilya Sao Paulo'ya, Nassau Adası’ndaki köpekbalığı dalışlarından, Singapur'a, Yunan Adaları’ndan Venedik'e. Ayrıca genç yazarlarımız yenı seyahat trendlerini, egzotik destinasyonları, en güzel festival lokasyonlarını sizler ve bizler için arastırıyor bize yeni ufuklar açıyorlar…

Bizi takip ederek keyifli seyahatlere yelken açmaya ne dersiniz?...

Y.Mimar Bahar Aykaç

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe