Çin’de Sarmaşıklarla Sarılı Bir Kasaba

  • Okunma 2762 defa
Çin’de Sarmaşıklarla Sarılı Bir Kasaba
04 Ağu

İnsan yapımı bir yapının terk edildikten sonra geçirdiği dönüşüm çoğu zaman etkileyici mekanlar ve anlar yaratabilir, ancak Çin’deki Gougi Adası’nın terk edilmiş evleri etkileyici olmanın ötesinde büyüleyici ve düşündürücü bir dönüşüm geçirmiş. 

cinde-Tamamen-Sarmasikla-Sarili-Bir-Kasaba-2

Adadaki evler terk edildikten sonra zamanla tamamen sarmaşıklarla kaplanmış. Doğanın sarsıcı gücünü gözler önüne seren bu birleşim tuhaf ve güzel bir birleşmeye neden oluyor. Jane Qing’in çektiği bu fotoğraflarda her yerin yeşille kaplandığını görüyoruz. Yıllar önce bir balıkçı kasabası olan bu yerleşim şimdi masalsı bir yer gibi görünüyor. 

cinde-Tamamen-Sarmasikla-Sarili-Bir-Kasaba-3

Fotoğraflar: © Jane Qing

Son Düzenlenme Çarşamba, 05 Ağustos 2015 13:05
Güzin Öztok

3oda1salon yazarı Güzin Öztok İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunu, İ.T.Ü Master Programı öğrencisidir.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Seyahat

Seyahat etmek bence en büyük keyiflerden biri. Yeni yerler görmek, yeni insanlarla tanışmak, farklı kültürlerle yüzleşmek bizi inanılmaz biçimde zenginleştiriyor. Aslında seyahat deyince herkesin beklentisi farklı . Kimisi deniz kenarını tercih ediyor, kimisi ise karlı dağları. Festivalleri takip edenler, medeniyetten uzaklaşamayanlar, macera arayanlar, huzur isteyenler ... Butik otelleri araştıranlar, en iyi pansiyonları arayanlar, ucuz olsun temiz olsun diyenler…

3oda1salon sitesini hazırlarken asıl konumuz gayrimenkul ve tasarımdı. İçerik hazırlamaya baslarken seyahat yazılarının bizim konularımızla bir biçimde içiçe geçtiğini farkettim. Tasarıma gönul verenler seyahatlerinde de aynı keyifi aramaktaydı. Ayrıca bu konu benim arastırmaktan, yazmaktan ve paylaşmaktan en keyif aldığım bölüm olacaktı. Eh, hiç fena olmayan bir sıklıkta seyahat etmeyi alışkanlık yapmıştım ve pek de aynı yere gitmiyordum. Böylece sitenin içinde yarattığımız seyahat sayfaları oluşmaya basladı.

Seyahat bölümünde benim ve misafir yazarlarımızın bizzat deneyimlerini, tavsiyelerini, tecrubelerini bulabilirsiniz. Sorular sorabilirsiniz. Yazılarımızın çeşitliliği sizi şaşırtabilir! Miami South Beach'den, Brezilya Sao Paulo'ya, Nassau Adası’ndaki köpekbalığı dalışlarından, Singapur'a, Yunan Adaları’ndan Venedik'e. Ayrıca genç yazarlarımız yenı seyahat trendlerini, egzotik destinasyonları, en güzel festival lokasyonlarını sizler ve bizler için arastırıyor bize yeni ufuklar açıyorlar…

Bizi takip ederek keyifli seyahatlere yelken açmaya ne dersiniz?...

Y.Mimar Bahar Aykaç

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe