Bangkok İçin Minik Bir Gezi Rehberi

  • Okunma 3933 defa
Bangkok İçin Minik Bir Gezi Rehberi
20 Oca

Bu yazıda Bangkok’un öne çıkan turistik noktalarını birleştirdik. Tapınakları ve tarihi konakları ile dikkat çeken Bangkok’un uzak doğu kültürünü, mimarisinde ve sosyal hayatında görmek mümkün.  

Suan Pakkad Palas 

Kral 5. Rama’nın torunu Prens Paribatra’dan kalan palas, prensin yeniden inşa edilmiş sekiz geleneksel evinden biri. Palas, prense ait eşyalar, resim koleksiyonları ve müzik aletleri ile birlikte korunuyor.

suan-pakkard-palas-1 

Siam Okyanus Dünyası

Özellikle çocukların çok sevdiği okyanus dünyası, Siam Paragon alışveriş merkezinin alt katına inşa edilmiş. 30.000’den fazla deniz canlısına sahip olan akvaryum büyük bir alanı kaplıyor. 

siam-okyanus-dunyasi-1

Ko Kret Adası

Chao Phraya Nehri üzerinde bir ada olan Ko Kret, Bangkok’un kuzeyinde yer alıyor. Ada, toprak çömlekleri ve geleneksel Tay tatlısı “khao cher” ile ünlü. 

ko-kret-adasi-1

Vimanmek Konağı

Eski kraliyet konağı Vimanmek, tik ağacından yapılmış, el işçiliği ile ünlü büyük bir konak. 1900 yılında Kral 5. Rama tarafından inşa edilmiş olan konak 1982 yılında bir müzeye çevrilerek kamuya açılmış. Vimanmek, Viktorya dönemi ve Tay mimarlığı stillerinin bir karışımına sahip. Kralın fotoğrafları, süs eşyaları, el yazmaları ve teleskop koleksiyonu konakta sergilenen ilginç nesneler arasında.

vimanmek-konagi-1

vimanmek-konagi-2

Taling Chan

Taling Chan, geleneksel bir yapı gösteren Bangkok pazarı. Thonburi kanalında kayık ve botlar üzerinde satış yapılıyor. Pazar, hafta sonları kuruluyor ve deniz ürünleri, atıştırmalık yemekler, tatlılar ve ilginç Tay yemekleri satılıyor. 

taling-pazari-1

Wat Pho

Tamamen yeniden inşa edilmiş olan Wat Pho, Bangkok’daki en eski ve büyük tapınak. Tapınaktaki Buda heykeli devasa boyutlarda ve altınla kaplanmış. 

Wat-Pho-Buda-1

Wat-Pho-Buda-2

Bang Krachao

Bangkok’un akciğerleri olarak bilinen Bang Krachao, Chao Phraya Nehrine komşu olan büyük bir yeşil alan. Farklı bahçelerin birleşiminden oluşan Bang Krachao, ağaçları, gölleri ve yürüyüş yolları ile turistler ve Bangkok halkı için büyük önem taşıyor. 

bang-krachao

Çin Mahallesi

Bangkok’taki Çin mahallesi tarihi öğeleri, dar ve dolambaçlı yolları, çeşit çeşit yemekleri, marketleri ve tapınakları ile görülmesi gereken bir yerleşim. Eski dükkanları ve ucuz yemekleri ile Bangkok’un pahalı yapısından farklılaşması da turistler açısından önem kazanıyor. 

cin-mahallesi-1

cin-mahallesi-2

Büyük Palas

Bangkok’un en görkemli mekanlarından biri olan Büyük Palas ülkenin en çok ziyaret edilen tapınağı. Zümrüt Buda Tapınağı olarak da bilinen tapınağın inşaatına Kral 1. Rama döneminde 1792 yılında başlanmış. 

buyuk-palas-bangkok-1

buyuk-palas-bangkok-2

Uzak Gezi Rotalarını Keşfetmek için Linki Tıklayınız...

 

 

 

 

 

Son Düzenlenme Salı, 20 Ocak 2015 17:45
Güzin Öztok

3oda1salon yazarı Güzin Öztok İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunu, İ.T.Ü Master Programı öğrencisidir.

1 yorum

  • Duygu Özsu Yazılarınızı ailece takip ediyoruz Güzin Hanımcım, başarılar dileriz çok! Perşembe, 29 Ocak 2015 15:42 yazan Duygu Özsu

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Seyahat

Seyahat etmek bence en büyük keyiflerden biri. Yeni yerler görmek, yeni insanlarla tanışmak, farklı kültürlerle yüzleşmek bizi inanılmaz biçimde zenginleştiriyor. Aslında seyahat deyince herkesin beklentisi farklı . Kimisi deniz kenarını tercih ediyor, kimisi ise karlı dağları. Festivalleri takip edenler, medeniyetten uzaklaşamayanlar, macera arayanlar, huzur isteyenler ... Butik otelleri araştıranlar, en iyi pansiyonları arayanlar, ucuz olsun temiz olsun diyenler…

3oda1salon sitesini hazırlarken asıl konumuz gayrimenkul ve tasarımdı. İçerik hazırlamaya baslarken seyahat yazılarının bizim konularımızla bir biçimde içiçe geçtiğini farkettim. Tasarıma gönul verenler seyahatlerinde de aynı keyifi aramaktaydı. Ayrıca bu konu benim arastırmaktan, yazmaktan ve paylaşmaktan en keyif aldığım bölüm olacaktı. Eh, hiç fena olmayan bir sıklıkta seyahat etmeyi alışkanlık yapmıştım ve pek de aynı yere gitmiyordum. Böylece sitenin içinde yarattığımız seyahat sayfaları oluşmaya basladı.

Seyahat bölümünde benim ve misafir yazarlarımızın bizzat deneyimlerini, tavsiyelerini, tecrubelerini bulabilirsiniz. Sorular sorabilirsiniz. Yazılarımızın çeşitliliği sizi şaşırtabilir! Miami South Beach'den, Brezilya Sao Paulo'ya, Nassau Adası’ndaki köpekbalığı dalışlarından, Singapur'a, Yunan Adaları’ndan Venedik'e. Ayrıca genç yazarlarımız yenı seyahat trendlerini, egzotik destinasyonları, en güzel festival lokasyonlarını sizler ve bizler için arastırıyor bize yeni ufuklar açıyorlar…

Bizi takip ederek keyifli seyahatlere yelken açmaya ne dersiniz?...

Y.Mimar Bahar Aykaç

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe