Anlamlı Bir Anıt: Kırılan Peyzaj

  • Okunma 1621 defa
Anlamlı Bir Anıt: Kırılan Peyzaj
08 Oca

Hırvat televizyon kanalı HRT, 2014 yılında Gordan Lederer Anıtı’nın tasarlanması için bir yarışma açmıştı. Yarışma, 1990’larda Hırvatistan’da devam eden savaş esnasında öldürülen kameraman ve fotoğrafçıların öldürüldüğü noktaları işaretleyen bir anıt tasarımı için düzenlenmişti. 

anit-peyzaj-2

Mimarlık ekibi NFO ve heykeltraş Peter Barišic, Kırılan Peyzaj isimli tasarımları ile birinci oldular. Cukur tepesine yerleştirilen anıt, Una Nehri Vadisi’ne bakarak öldürülen fotoğrafçı ve kameraman Gordan Lederer’e saygı duruşunda bulunuyor.

anit-peyzaj-3

Bir merminin delip geçtiği kamera lensini referans alan anıtın yanından bir de özel olarak tasarlanmış patika geçiyor. Öldürülen Lederer’in yaşamındaki dönüm noktalarını temsil eden patika siyah çelikle çerçevelenen beton plakalardan üretilmiş. 

anit-peyzaj-4

Lens şeklindeki anıt, ziyaretçileri Lederer gibi vadiyi izlemeye yönlendiriyor. 

anit-peyzaj-5

Fotoğraflar: Boris Kovacev / CROPIX

Güzin Öztok

3oda1salon yazarı Güzin Öztok İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunu, İ.T.Ü Master Programı öğrencisidir.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Seyahat

Seyahat etmek bence en büyük keyiflerden biri. Yeni yerler görmek, yeni insanlarla tanışmak, farklı kültürlerle yüzleşmek bizi inanılmaz biçimde zenginleştiriyor. Aslında seyahat deyince herkesin beklentisi farklı . Kimisi deniz kenarını tercih ediyor, kimisi ise karlı dağları. Festivalleri takip edenler, medeniyetten uzaklaşamayanlar, macera arayanlar, huzur isteyenler ... Butik otelleri araştıranlar, en iyi pansiyonları arayanlar, ucuz olsun temiz olsun diyenler…

3oda1salon sitesini hazırlarken asıl konumuz gayrimenkul ve tasarımdı. İçerik hazırlamaya baslarken seyahat yazılarının bizim konularımızla bir biçimde içiçe geçtiğini farkettim. Tasarıma gönul verenler seyahatlerinde de aynı keyifi aramaktaydı. Ayrıca bu konu benim arastırmaktan, yazmaktan ve paylaşmaktan en keyif aldığım bölüm olacaktı. Eh, hiç fena olmayan bir sıklıkta seyahat etmeyi alışkanlık yapmıştım ve pek de aynı yere gitmiyordum. Böylece sitenin içinde yarattığımız seyahat sayfaları oluşmaya basladı.

Seyahat bölümünde benim ve misafir yazarlarımızın bizzat deneyimlerini, tavsiyelerini, tecrubelerini bulabilirsiniz. Sorular sorabilirsiniz. Yazılarımızın çeşitliliği sizi şaşırtabilir! Miami South Beach'den, Brezilya Sao Paulo'ya, Nassau Adası’ndaki köpekbalığı dalışlarından, Singapur'a, Yunan Adaları’ndan Venedik'e. Ayrıca genç yazarlarımız yenı seyahat trendlerini, egzotik destinasyonları, en güzel festival lokasyonlarını sizler ve bizler için arastırıyor bize yeni ufuklar açıyorlar…

Bizi takip ederek keyifli seyahatlere yelken açmaya ne dersiniz?...

Y.Mimar Bahar Aykaç

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe