Afrika Locaları –Doğaya Saygıyı Stille Göstermek

  • Okunma 6099 defa
Afrika Locaları Afrika Locaları
13 Kas

Önümüzdeki yıl yapmak istediklerimin başında Afrika’ya gitmek var. Muhteşem manazaralara sahip, sade ve rustik ama bir o kadar da sofistike stillerle döşenmiş “Afrika Loca”larını görmeyi hep çok istemişimdir. Dolayısıyla bu aralar sürekli mekan araştırıyorum ve gördüklerim beklememi çok zorlaştırıyor diyebilirim.

Mekan tasarımlarındaki doğal renk skalasını, beyazın hakimiyetini, lokal ağaçlardan yapılan, organik formlardaki ahşap mobilya ve aksesuarları, uçuşan kumaşların romantizmini beğenmemek mümkün mü ? Eğer vahşi doğadan ve onun yıldızları o muhteşem hayvanlardan neden bahsetmediğimi soracak olursanız; tipik bir apartman çocuğu olarak doğayla aramın oldukça mesafeli olduğunu itiraf etmem gerekir. Dolayısıyla oraya gittiğimde fillere uzaktan el sallayıp, kendimi Singita dükkanlarına atacağıma eminim:)) …

Herneyse en beğendiğim 3 Afrika Locasından ikisi Singita diye Afrika’daki “tasarım” tatil mekanlarına sahip bir gruba ait. Singita’nın anlamına bile bayıldım: Mucize Yerleri. Bu gruba ait, Lebombo ve Sweni Locaları, Güney Afrika’nın Kuzeybatı sınırındaki Singita Kruger National Park içinde.  Eger siz de favorilerinizi belirlemek isterseniz, Singita sitesini ziyaret etmenizi tavsiye ederim. http://www.singita.com/

Bir diğer çok beğendiğim loca ise Kenyadaki Shompole. Buranın tasarımcısı, Anthony Russel cok enteresan bir kişilik. Kenyalı bir avcının çocuğu olarak doğan ve Kenya’da büyüyen tasarımcı, o bölgede birçok ekoloijk loca tasarımına imza atmış, ressam, müzisyen ve en çok da doğayı, hayvanları koruma çabalarıyla gündemde. Eğer vaktiniz olur da sitesini ziyaret ederseniz, mutlaka Afrika’da nesli tükenen aslanları korumak için yaptıkları projenin videosunu izleminizi tavsiye ederim.

Şimdi sizleri muhteşem Afrika Localarıyla başbaba bırakıyorum, iyi seyirler !  :))

Resim3

Singita Lebombo Locası: Lounge, Suite ve Havuz

İç mekan tasarımı, Güney Afrikalı, dünyaca ünlü mimar Cecile & Boyd's tasarımcıları tarafından yapılmış. Bu mekan ünlü modacı Michael Kors'un da favori yeriymiş ve 2012 Sonbahar Koleksiyonu'nun ilham kaynağıymış. Tahmin edebileceğiniz gibi koleksiyona tam bir 'Out of Afrika'  havası hakim!

Resim5Resim6

Resim4

Singita Sweni Locası: Suite, Teras ve Banyo

Ahşabın kullanım şekline, haki yeşili ve toprak renklerinin hakimiyetine ve sade stile tek kelimeyle bayıldım. Mimar ve iç mekan tasarım ekibi Lebombo ile aynı: OMM Design Workshop ve Cecile & Boyd’s ekibi.

 

Resim7Resim8

 

Singita Dükkanları

 

Herkes vahşi doğanın keyfini çıkarırken, benim kendimi kaybedeceğim dükkanlar !...

 

Resim9Resim10

 

Resim11

 

Shompole Kenya

 

Doğanın kıvrımları ile şekillenen duvarlar, odalar arasında akan minik dereler ve bembeyazlık ! Hayal gibi değil mi?  Yukarıda bahsettiğim tasarımcının eseri. http://anthonyrussellkenya.com/

 

 

Son Düzenlenme Pazar, 16 Kasım 2014 14:00
Evren Aras

 

Uzun yıllar McCann Erickson, Ogilvy & Mather ve JWT gibi uluslarası reklam ajanslarında  üst düzey yöneticilik yapan Evren Aras, 2007 yılında eşiyle birlikte Londra'ya yerleşti.

Kariyerine ilgi ve hatta tutkuyla bağlı olduğu iç mekan tasarımı konusunda devam etmeye karar verdi ve KLC School of Design'da profesyonel eğitim aldiktan sonra 2 sene önce mekan tasarımı ve dekorasyon konusunda hizmet veren Aras Design şirketini kurdu.

İstanbul ve Londra'da  yaptığı çeşitli projelerin arasında halen devam etmekte olan Regnum İnşaat'ın Londra'daki projelerinin iç mekan tasarımları, Unilever'in Omo markası için tasarladığı Ekolojik Konsept Evi ve çeşitli ev ve ofis dekorasyonları gelmektedir.

Evren Aras, Üskudar Amerikan Lisesi, İstanbul İngilizce İşletme, Watford College (Advertising) ve KLC School of Design okullarından mezundur.

Web site: www.arasdesign.co.uk

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Seyahat

Seyahat etmek bence en büyük keyiflerden biri. Yeni yerler görmek, yeni insanlarla tanışmak, farklı kültürlerle yüzleşmek bizi inanılmaz biçimde zenginleştiriyor. Aslında seyahat deyince herkesin beklentisi farklı . Kimisi deniz kenarını tercih ediyor, kimisi ise karlı dağları. Festivalleri takip edenler, medeniyetten uzaklaşamayanlar, macera arayanlar, huzur isteyenler ... Butik otelleri araştıranlar, en iyi pansiyonları arayanlar, ucuz olsun temiz olsun diyenler…

3oda1salon sitesini hazırlarken asıl konumuz gayrimenkul ve tasarımdı. İçerik hazırlamaya baslarken seyahat yazılarının bizim konularımızla bir biçimde içiçe geçtiğini farkettim. Tasarıma gönul verenler seyahatlerinde de aynı keyifi aramaktaydı. Ayrıca bu konu benim arastırmaktan, yazmaktan ve paylaşmaktan en keyif aldığım bölüm olacaktı. Eh, hiç fena olmayan bir sıklıkta seyahat etmeyi alışkanlık yapmıştım ve pek de aynı yere gitmiyordum. Böylece sitenin içinde yarattığımız seyahat sayfaları oluşmaya basladı.

Seyahat bölümünde benim ve misafir yazarlarımızın bizzat deneyimlerini, tavsiyelerini, tecrubelerini bulabilirsiniz. Sorular sorabilirsiniz. Yazılarımızın çeşitliliği sizi şaşırtabilir! Miami South Beach'den, Brezilya Sao Paulo'ya, Nassau Adası’ndaki köpekbalığı dalışlarından, Singapur'a, Yunan Adaları’ndan Venedik'e. Ayrıca genç yazarlarımız yenı seyahat trendlerini, egzotik destinasyonları, en güzel festival lokasyonlarını sizler ve bizler için arastırıyor bize yeni ufuklar açıyorlar…

Bizi takip ederek keyifli seyahatlere yelken açmaya ne dersiniz?...

Y.Mimar Bahar Aykaç

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe