Çakıltaşları Mimarlık Tasarım Kurucusu Neslihan Pekcan ile Keyifli Bir Söyleşi

  • Okunma 2543 defa
Çakıltaşları Mimarlık Tasarım Kurucusu Neslihan Pekcan ile Keyifli Bir Söyleşi
25 May

Bu ay Çakıltaşları Mimarlık Tasarım’ın kurucusu sevgili Neslihan Pekcan ile keyifli bir söyleşi yaptık. Gelin birlikte başarılı iç mimar Pekcan’ı tanıyalım J

 

Neslihan Hn. öncelikle sizi tanıyalım ‘Neslihan Pekcan’ kimdir?

1976 yılında İstanbul’da doğdum.  Air Academy High School/USA lise öğrenimini tamamladıktan sonra Savannah College of Art and Design/USA “Interior Design”‚ bölümünde okudum. Türkiye’ye döndükten sonra Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık‚ bölümünü bitirdim. 2004 yılında kurduğum Çakıltașları Mimarlık Tasarım’da “Pebbledesign, Pebblestones, Pebblekids ve Pebblebaby” markaları altında iç mimarlık ve tasarım çalışmalarını sürdürüyorum.

 

cocuk odasi dekorasyonu pebbledesign COLOR PENCILS 1

 

PEBBLEDESIGN olarak neler yapmaktasınız?

 

2004 yılında kurulan Çakıltaşları Mimarlık Tasarım/ Pebbledesign, başta inşaat ve gayrimenkul yatırım şirketlerinin rezidans, örnek daire, ofis projeleri ve uygulamaları olmak üzere konut, mağaza, restoran ve otellerin tasarım, proje ve anahtar teslim uygulamalarını yapmaktadır. 

 

Mekanlara tasarım odaklı, yaratıcı, özgün ve yenilikçi yaşam hikayeleri geliştiren Pebbledesign ekibi; projelerinde müşteri memnuniyetini, detaylardaki önemi ve disiplinli çalışmayı ilke edinerek çalışmalarına devam etmektedir.

 

Peki Pebblekids nasıl ortaya çıktı?

 

Pebbledesign ve Pebblestones markaları altında iç mimarlık ve ürün tasarım çalışmalarını sürdürürken, 2010 yılında “Pebblekids’’ fikrini düşündüm. 2 yıl boyunca ekibimle gerekli çalışmaları yaparak hazır duruma getirdiğimiz Pebblekids markasını, çeşitli konsept tasarımları yaparak, hayal gücümüzü ve içimizdeki hiç büyümeyen çocuk ruhunu ortaya koyarak eğlenceli bir hale getiriyoruz. 

 

Küçük müşterilerimize farklı konseptler ile proje ve uygulama yapıyoruz. Pebblekids markasının altında şimdiye kadar Yellow Monad, Mermaid, Cupcake, Climber Boy, Connected Box 3, Submarine&Suboil, Nature, Pencils, Connected Box 2, Zoozimps, Stick Girl, Connected Box, PebblePark, Rock, Cross Lines, Romantic, Ocean, Colors gibi birçok farklı uygulamalar yaptık. Ayrıca Piano, A Boy& His Dog, Little Lili, Balls, Photographer, Road, Numbers, Butterfly, Abc, Dinosaur gibi birçok konseptler geliștirdik.

 

CLIMBER BOY 1

 

Çocuk Odalarını tasarlarken özellikle dikkat ettiğiniz şeyler nelerdir?

 

Pebblekids markamızla çocuk ve genç odalarına konsept proje ve uygulama yaparak, bu doğrultuda yaş ve ihtiyaçları dikkate alarak, fonksiyonel ve eğlenceli odalar tasarlıyoruz.  Duvar, tavan ve ana hatlarını beyaz renk baz alarak oluşturduğumuz mobilyalarda, renk kombinasyonları, bazen de şekiller kullanarak hayal dünyasını derinleştirmeyi hedefliyoruz.

 

cocuk odasi dekorasyonu pebbledesign ZOOZIMPS 1

 

Pebblekids adı altında, bebeklikten, ilkokul ve lise çağına geçen çocukların hayal dünyası ve yaratıcı ruhlarının bir anda hayatlarına giren okul disiplini ve ders çalışma ile aniden son bulmamasını hedefliyoruz. Bu doğrultuda çalışma masası, kütüphane, oyun alanı, arkadaş yatağı gibi ihtiyaçlara göre tasarımlar yapıyoruz.

 

Bu konuda önemli bir ödüle sahip olduğunuzu biliyorum. Ödüle hak kazandığınız ‘’Connected Box’’ dan bahsedermisiniz biraz?

   

Connected Box tasarımı, zaman içinde popülerliğini kaybetmeyen, hepimizin en sevdiği oyuncak türü olan ve birbirine bağlanan kutucuklar fikrinden yola çıkılarak tasarlandık. Bu konseptte sekiz yaşında bir erkek çocuğun ihtiyaçları doğrultusunda ama bir okadar da eğlenceli renkler kullanılarak, hayal dünyasını devam ettirmeyi amaçladık.

 

CONNECTED BOX 1 1

 

Duvar ve ana hatları beyaz olarak tasarlanan mobilyalarda, sarı, kırmızı, mavi, yeşil ve çok az da siyah kullanılarak her şey kare ve dikdörtgen formlar üzerine kurguladık. Farklı bir ranza modeli düşünerek ve mekanın küçük, tavanların da yüksek olmasından yola çıkarak yatak ünitesi yukarıya yerleştirdik. Yatağın altındaki dolap belli bir açıya gelerek, dolabı takip eden bir sedir ile tamamladık. Sedir altını depolama ünitesi olarak düşündük ve geniş açıdan tek kapak ile kullanım kolaylığı ile yer kazanımını sağlandık. Yatağın bulunduğu beyaz duvarda, konsepte uygun, özel üretim çıkartmalar kullanıldı. Sedir ve kıyafet dolabı üzerinde boydan boya düşünülen yatağın, merdiven ile çıkılan sol kısmında, oyun kutuları için yer sağlandı. Ayrıca belli kot farklılıkları ile çocuğun oturarak oynaması içinde alan düşünüldü. Kare ve dikdörtgen formlardan oluşan değişik renklerde tasarlanan lake mobilyalar, yuvarlak halı kullanılarak tekdüzelikten çıkarıldı.

 

Pebblestones’un bu oda için tasarladığı, fonunda beyaz üzerine renkli kutu formlarının serpiştirilmesi şeklinde düşünülen halı ile tavanda konsepti tamamlayan Connected Box aydınlatması özel olarak üretildi. Aksesuar olarak farklı formlarda tasarladığımız kırlent ve puflarla bütünlüğü sağladık.

 

PEBBLEKIDS by PEBBLEDESIGN olarak bu yarışmada nasıl yer aldınız?

 

2015 yılında, İtalya da yapılan A’Design Award yarışmasında, Connected Box Çocuk Odası projesi ile Interior Space and Exhibition Design kategorisinde Bronze ödüle laik görüldük. Aynı yıl, Ocak ayında yapılan Maison&Objet / Paris Fuarı’na da katılan Pebblekids, yurt dışında bu markayı tanıtmak için ilk adımlarını attı.

 

cocuk odasi dekorasyonu MINIONS 1

 

Son olarak sizce çocuk odalarında trend olur mu?

 

Her mekanda olduğu gibi trend öncesinde fonksiyonellik ön planda düşünülmelidir, bu çocuk odalarında daha da önemlidir. Pebblekids markası ana hatları ve büyük kütleleri beyaz ve naturel kullanmaktadır. Aksesuarlar ve detaylar çocuğun ilgi alanına, sevdiği ve yaratıcılığını arttıracak konulara göre değişiklik gösterebilir. Bunun sebebi ise çocukların hızla büyümesi, zevklerinin değişmesidir. Bu noktada planlamalarımız hep ileri ki yaşları ve ihtiyaçları düşünerek yapılmaktadır. Ana hatlarını değiştirmeden odayı bambaşka bir konsepte dönüştürebiliyoruz buda bizi farklılaştırıyor.

 

Neslihan Hn’a bu keyifli söyleyişi için çok teşekkür ederiz. 3oda1salon olarak keyifli çalışmalarını takip etmeye devam edeceğiz J

 

Ortaköy Mah. Mehmetçik Sok. No:1 Ortaköy / İstanbul / 0212 3517790

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.  www.pebble-design.com

Son Düzenlenme Çarşamba, 25 May 2016 10:38
Bahar Aykaç

İ.T.Ü. Mimarlık Fakültesi  mezunu  Bahar Aykaç, mimarlık eğitiminin ardından  yine aynı üniversitenin 'Proje Yönetimi' master programını bitirmiştir. Çeşitli mimarlık bürolarındaki çalışmalarından sonra  2005 yılında ODA Proje Yönetim firmasını kurmuş ve çalışmalarına bu firmada devam etmiştir. ODA, günümüze kadar İstanbul ve Bodrum’da birçok projenin tasarım aşamasından satış-pazarlamasının sonuna kadar geçen süreçlerde danışmanlık hizmeti vermiş, satış ekiplerini kurarak satış ve pazarlamayı yönetmiştir. ODA Proje Yönetim'deki çalışmalarını sürdüren Bahar Aykaç, '3oda1salon' internet sitesinin kurucularından ve sitenin editörüdür. Bahar Aykaç aynı zamanda Milliyet Gazetesi'nde dekorasyon, mimarlık ve tasarım konularında yazılar yazmaktadır.

 

Google+ Web site: www.3oda1salon.net

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe