2 İç Mimar Firmasının Genç Tasarımcılarını Tanıyoruz

  • Okunma 4857 defa
TV Ünitesi TV Ünitesi 2 İç Mimar
19 Kas

Bu ay ki söyleşimiz iki genç iç mimar olan, Özge Taştan ve Rüya Yurdum ile..

Özge ve Rüya ‘nın üniversitesi yıllarında kesişmiş yolları.  Ve 2013 yılında kurdukları 2 İÇ MİMAR firmasıyla mesleki yaşamlarına birlikte devam etmeye karar vermişler.

Bu süreçte neler yaşadılar onlara sorup, genç tasarımcılar için fikir edineceğiz.

- Öncelikle sizi tanımak istiyoruz, Özge ve Rüya kimdir?

Yüksek İç Mimar Özge Taştan; 1987 yılında Sivas’ta doğdum.2012 yılında T.C Maltepe Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi , İç Mimarlık bölümünden mezun oldum. Yine aynı okulda “Sahne Tasarımı” üzerine tezimi yazarak,  yüksek lisansımı 2014 yılında tamamladım. Eğitim hayatımın yanı sıra çeşitli mimarlık & iç mimarlık şirketlerinde  çalıştım. 2013 ten beri Rüya ile temellerini attığımız “2 iç mimar” firması ile serbest iç mimar ve blog yazarı olarak hayatıma devam etmekteyim.

Yük. İç Mimar Rüya Yurdum;  1989 yılında istanbul’da doğdum. T.C. Maltepe Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, İç Mimarlık Bölümünden mezun oldum. Şimdiler de yine  T.C. Maltepe Üniversitesinde, İç Mimarlık Ana Bilim dalında tezli Yüksek Lisans eğitimi almaktayım. Mesleki hayatıma, 2013’ten beri Özge ile kurduğumuz “2 iç mimar” da serbest iç mimar ve blog yazarı olarak devam etmekteyim.

mutfak 

- 2 İÇ MİMAR fikri nasıl çıktı ortaya? 

Üniversite yıllarında çok iyi dosttuk ve her şeyi olduğu gibi projemizi de birlikte yapmaktan, birbirimizden bir şeyler öğrenmekten zevk alıyorduk. Çokta uyumlu çalışıyorduk. Bu bizi her zaman, okul bittikten sonra birlikte bir şeyler yapmaya yöneltti açıkçası. Hayal ettik ve hayallerimizin peşinden gittik.

tv-unitesi

- 2 İÇ MİMAR  ‘ın oluşum süreci nasıl geçti?

Doğrusunu söylemek gerekirse, çevremizde fikrine saygı duyduğumuz pek çok kişinin görüşlerini alarak başladık işe. Çoğu da piyasanın ne kadar zor olduğunu ve henüz çok fazla tecrubemiz olmadan başlamamamız gerektiğini söyledi. Ama bizi destekleyen , yol gösterenlerimiz de oldu elbette. Ve onların altını çizerek söylediklerini  kulak arkası etmedik hiç. Ve girdik bir yola , 2 İÇ MİMAR ‘ı kurduk.

Elimizdeki en büyük silah sosyal medyaydı açıkçası. Pek çok insan sosyal medya aracılığı ile kendi reklamını yapıp, para kazanıyor. Zaman da öyle bir zaman ki artık işler internet ortamında sürüyor.

Bizde bunu bir fırsat bilerek ,  www.ikiicmimar.com sitesi üzerinden insanlara ulaşmaya karar verdik. İç mimari ve tasarım ile ilgili ipuçlarını konu edinerek blog yazıyoruz.  Bununla birlikte instagram, facebook, pinterest  ve twitter hesaplarımız üzerinden de paylaşımlar yaparak güncel kalmaya özen gösteriyoruz.

oturma-odasi

 - 2 İÇ MİMAR  ‘ın çalışmaktan en çok hoşlandığı alan hangisi peki?

Her tasarımcı gibi, biz de tasarım gücümüzü sonuna kadar kullanabileceğimiz işlerden büyük keyif alıyoruz.. Ama piyasa bu duruma pek de müsait değil. Sektörde tasarımını yapmak istediğiniz işi bulmak çok da kolay değil aslında.. Geniş bir açıdan bakıp, iç mimar olduğumuzu da unutmadan tasarım alanında karşımıza çıkanları değerlendirmeye çalışıyoruz. Örneğin; en son ünlü bir inşaat firmasının kataloğunun tasarımını üstlendik. Çokta keyif alarak yaptık açıkçası.. Sonuçta tasarım yapıyorsanız mutlu oluyorsunuz. Hayallerinizin, şekillenerek oluştuğunu görmek büyük bir mutluluk kaynağı oluyor. Yani uzun lafın kısası, iç mimar olarak tasarım alanında her iş bizi heyecanlandırıyor. Biz İki iç mimar olarak; Konut tasarımı, ofis , mağaza, mobilya tasarımı vs. projelerde yer almaktayız..  

mutfak-modern

- Piyasa demişken , nasıl değerlendiriyorsunuz sektörü?

Daha öncede söylediğimiz gibi sektörde iş seçmek pek de mümkün olmuyor .Özellikle yaz aylarında oldukça durgun bir dönem söz konusuydu. Ama sektördeki bizce en büyük sorun, İç mimarlığın ne demek olduğunu, iç mimarın neler yaptığını, insanların tam olarak bilmiyor olması... İç mimar eşyaları yerleştiren kişi olarak algılanıyor. Bu çok yanlış bir algı.. Maalesef artık, ustalar dekorasyon adı altında pek çok projesiz işe imza atıyorlar. Tabii sonuçlarda pek tatmin edici olmuyor. İnsanların iç mimardan korkma gibi bir durumu söz konusu. Çünkü pahalı ve lüks bir tüketim olarak görülüyor. Oysaki her bütçeye göre çalışmalar yapılabilir. Bu bilinç yerleşmiş olursa iç mimarlığın doğru bir şekilde yapılması mümkün olacaktır. Bizim de en büyük temennimiz bu yönde...

- Bu güzel şöyleşi için genç iç mimarlarımıza teşekkürler. Yolunuz açık olsun :) 

Son Düzenlenme Perşembe, 19 Kasım 2015 08:39
Bahar Aykaç

İ.T.Ü. Mimarlık Fakültesi  mezunu  Bahar Aykaç, mimarlık eğitiminin ardından  yine aynı üniversitenin 'Proje Yönetimi' master programını bitirmiştir. Çeşitli mimarlık bürolarındaki çalışmalarından sonra  2005 yılında ODA Proje Yönetim firmasını kurmuş ve çalışmalarına bu firmada devam etmiştir. ODA, günümüze kadar İstanbul ve Bodrum’da birçok projenin tasarım aşamasından satış-pazarlamasının sonuna kadar geçen süreçlerde danışmanlık hizmeti vermiş, satış ekiplerini kurarak satış ve pazarlamayı yönetmiştir. ODA Proje Yönetim'deki çalışmalarını sürdüren Bahar Aykaç, '3oda1salon' internet sitesinin kurucularından ve sitenin editörüdür. Bahar Aykaç aynı zamanda Milliyet Gazetesi'nde dekorasyon, mimarlık ve tasarım konularında yazılar yazmaktadır.

 

Google+ Web site: www.3oda1salon.net

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe