Türkiye’den ve Dünyadan Mağara Oteller

  • Okunma 9500 defa
Serinn Otel Serinn Otel Kapadokya
27 Ağu

Dünyanın çeşitli yerlerinden derleyerek topladığımız, doğal yeryüzü şekillerinden dünyanın en eski barınma ihtiyaçlarını karşılayan mağaraların yeniden tasarlanması ve otel olarak dekore edilmesinin serüveni. Çoğu dünyadaki en garip oteller listesinden, bir kısmı ise en iyi otellerden. Bu sefer Türkiye’den de katılım çok. Hep beraber listeye bir göz atalım.

Laleh Kandovan, İran

laleh-kandovan-magara-otel

Dağ eteğinde bir köy olan Kandovan’da bulunan otel, şu an 10 odalık ve büyük bir restoranı var. Bir 30 oda daha henüz plan aşamasında.

Gamirasu Mağara Otel, Türkiye

gamirasu-cave-magara-otel

Türkiye’de Kapadokya Bölgesindeki çokça mağara otelden biri olarak Gamirasu Otel, Ürgüpte. Aslında 7 eski tip evin biraraya getirilerek 25 odaya dönüştürülmesiyle oluşan bir otel.

Les Hautes Roches, Fransa

les-hautes-roches-magara-otel

Taşların döküldüğü Loire kenarında olan ve bu bölgeye kurulan bir 18. yüzyıl evinin otele dönüştürülmesiyle oluşan otel, 15 odaya sahip.

Elkep Evi, Türkiye

elkep-evi

Yine Kapadokya bölgesinden bir otelle devam ediyoruz. Ürgüp’e tepeden bakan bu otel, yüzyıllardır insanlara barınma olanağı sağlayan volkanik kayalara gömülmüş.

The Cave Resort, Jamaika

cave-resort

Jamaika’nın batı sahillerindeki Negril adı verilen kalker taşı yataklarına kurulmuş 11 kulübeden bahsediyoruz. Otele ait restoransa fotoğraftan görüldüğü gibi büyülü.

Sala Silvermine, İsveç

sara-silvermine-magara-otel

Daha önce dünyanın en garip otellerinde gördüğümüz Sara Silvermine, bir yeraltı madeninin otele dönüştürülmesiyle oluşmuş. Yüzyıldır varolan yeraltı kendi yerşekillerine de sahip,  yeraltı gölleri gibi.

Alexander’s Botique Hotel, Yunanistan 

looking-to-the-caldera

7 tane mağara-villa,  Santorini adasının doğal yerşekillerinin içine gömülerek oluşan otelin parçaları. Son derece lüks ve fotoğraflık bit görüntü.

Serinn House, Türkiye

serinn-house-ilginc-otel

5 değişik otel odasından oluşan Serinn, aslında Kapadokya’daki çokça mağara otellerden biri, ama aynı zamanda tasarımı ve seçilmiş mobilyalarıyla en seçkin butik otellerden biri.

Kokopelli’nin Mağarası, Amerika

kokopellis-cave-magara-otel

Amerika’nın 5 eyaletini izleyebileceğiniz bu mağara otel, New  Mexico’ya yakın konumlanmış durumda.

Hotel Sant’angelo, İtalya

hotel santangelo

Güney İtalya’nın Matera adlı kentinde yerleşen 16 odadan oluşan otel, Unecso’nun Dünya Kültür Miras Listesinde yer alıyor.

Kaynaklar: telgraph.co.uk

Son Düzenlenme Salı, 27 Ağustos 2013 19:41
Ecem Sarıçayır

3oda1salon yazarlarından Ecem Sarıçayır İstanbul teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi son sınıf öğrencisidir.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe