Kapadokya ve Argos Oteli

  • Okunma 5465 defa
Kapadokya ve Argos Oteli
16 Mar

Kapadokya’nın özellikle benim hayatımda çok önemli bir yeri vardır. Babamın turizm geçmişinden dolayı Kapadokya’da epey zaman geçirdim. Tarihte insanların Kapadokya bölgesindeki mağaralarda yaşaması fikri bile beni bu ilginç peribacaları ile ilgili olarak heyecanlandırmaktadır. Müthiş bir görselliği olan bu tarihsel oluşumlar Kapadokya ve yurdumuzun turizm açısından bir numaralı elçisidir. Göreme milli parkı ve Kapadokya'nın kayalık bölümleri Unesco dünya miras listesinde bulunmaktadır. Son senelerde bu müthiş yapılar otel olarak renove edilerek müşterilerini beklemeye başladılar.

Bugün size bunların en iyi örneklerinden Argos Oteli tanıtmak istiyorum. Argos Oteli, Eski Uçhisar Köyü'nde, binlerce yıllık bir manastır ve buna bağlı mağaralar, yeraltı tünelleri ve tarihi evlerden oluşan kalıntıların titiz restorosyonuyla hayata geçirilmiş. 1997 yılından beri ustaların ustası Turgut Cansever'in sanat danışmanlığında gerçekleşen titiz çalışmalar sonucu Argos Oteli hayat bulmuş. Bir zamanlar insanların dinlerini yaydığı ve saklandığı yerler, şimdi insanların bu muhteşem doğa olayının keyfini çıkarıp hayattan koptukları bir mekan haline gelmiş. Binlerce yıllık bu manastırın altında 5,5 kilometrelik tarihi bir tünel ve konakları birbirine bağlayan bir de yeraltı şehri bulunmuş. 1500 yıl önce keşişlerin ve rahiplerin barındığı, ipek yolu üzerinde deve kervanlarının konakladığı, yüz yıl öncesine dek beziryağı üretilen Bezirhanebölümü, bugün olağanüstü akustiği ve iki dev kubbesiyle izlenmeye doyum olmayacak sanat etkinliklerine misafirlik yapmaktadır. Otel kendi üzüm bağlarından (Kalecik karası, Şiraz ve Misket üzümleri) elde edilen ürünleri mağaralarda doğal ortamında koruyarak müşterilerine eşsiz bir keyif yaşatıyor.

20110918-020300

Bu mimarlık harikası otel, hakketiği saygıyı dünya basınından da,  turizmle ilgili tüm ödülleri toplayarak görmüş. Argos Otel kompleksi, kentsel ölçekte bir dönüşüm-koruma uygulaması olarak da önemli bir yerde. Otelin 15 yıla yayılan gerçekleşme macerası ve çok sayıda mimar ,öğrenci ve yapı ustasının içinde yer aldığı uzun tasarım ve uygulama süreci, katılımcı modeliyle de farklılaşıyor. Ghost Rider filminin çekildiği Kapdokya’da Nicholas Cage ve film ekibi de bu otelde kalmış. Ayrıca ünlü Amerikalı yapımcı Marta Stewart Türkiye'yi ve Kapadokya'yı tanıttığı sovu için çekimler yapmaya geldiğinde Argos Oteli tercih etti. Sizde kendi filminizi çekmek isterseniz yolunuz mutlaka bu tarihi mekana düşmeli diye düşünmekteyim...

Kısaca Kapadokya

Kapadokya bölgesi 60 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ'ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkmıştır. İnsanlık yerleşimi Paleolitik döneme kadar uzanmaktadır. Hititler'in yaşadığı topraklar daha sonraki dönemlerde Hıristiyanlığın en önemli merkezlerinden biri olmuştur. Kayalara oyulan evler ve kiliseler, bölgeyi Roma İmparatorluğu'nun baskısından kaçan Hristiyanlar için devasa bir sığınak haline gelmiştir. Dünyada görülmesi gereken yerlerin başlarında gelir. 


Son Düzenlenme Çarşamba, 23 May 2012 15:41
Hatay Tozkoparan

Hatay Tozkoparan, 3oda1salon.net kurucularından ve yazarlarındandır.

2 yorum

  • Selma Ben de kalmıştım, gerçekten hoş bir deneyim oldu. Cumartesi, 28 Temmuz 2012 15:59 yazan Selma
  • necmi kerez Müthiş bir otel kaldım öneriyorum. Cumartesi, 28 Temmuz 2012 15:58 yazan necmi kerez

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe