Büyükada'da Atatürk'ün Konaklama Yeri Tarihi Splendid Palas

  • Okunma 6954 defa
Büyükada'da Atatürk'ün Konaklama Yeri Tarihi Splendid Palas
07 Kas

Büyükada tarihi evleri, tur yolları, klişesi, faytonları ve manzarasıyla İstanbul’a gelenlerin gezi listesinde olduğu gibi İstanbulluların da rahatlamak için sığındıkları adeta bir doğa cenneti. Ada içerisinde ister bisikletle ister yaya olarak gezinirken, farklı noktalarda manzarayı yeniden deneyimleme imkanı bulurken aynı zamanda da doğayı yeniden keşfediyorsunuz.

Büyükada aynı zamanda bir oteli ile de meşhur; Splendid Palas Otel. 1911 yılında açılmış olan ve belli ölçüde Art Nouveau mimari akımından etkilenen otel, zarif görünüşüyle meydanda bizi karşılıyor.

splendid

Otel, genel olarak odaların çevrelediği ve içerisinde aydınlık bir iç avluya sahip plan çiziyor. Avlu etrafındaki sütunları ve detaylarda işlenmiş nakışlarıyla, Splendid Otel aslında bir doğu batı sentezi. Tarihi ve kültürel mirasından dolayı, Türkiye’nin Turizm Bakanlığı’nca verilen özel statülü sayılı otellerinden biri. Otel, ülkemizde olduğu gibi yurtdışında da tanınıyor. Öyle ki, Gilbert Sorrentino’nun “Splendide Hotel” isimli kurmaca bir romanı bile bulunmakta.

Otel, Sakızlı Kazım Paşa tarafından Kaludi Laskaris Kalfa’ya yaptırtılmıştır. Otel tamamlandığı zaman ise, mobilyaları da yine zamanının ünlü mobilya fabrikalarından Austro-Ottoman’dan alınmış, yemek takımları Paris’ten getirtilmiş. Otel, o zamanlarda dönemin ünlü orkestralarını konuk eder, önemli sanatçılar burada konserler verir ve her hafta sonu “Avrupa Geceleri” düzenlenirdi. Bugüne kadar birçok ünlü misafir ağırlamış olan otel, Atatürk’ün de Büyükada’ya geldiği zaman muhakkak uğradığı yerlerdendi.

splendid-otel-1

74 odadan oluşan otel, bahçesi, toplantı salonu, avlusu, yüzme havuzu ve restoranıyla size huzurlu bir tatil sunacak. Otelde kaldığınız süre içerisinde, baktığınız her köşede tarihin eski bir sayfasını açıp bakıyormuşsunuz izlenimine kapılacaksınız.

Tarihi Yapılar ve İlginç Hikayeleri için Tıklayınız...

 

Son Düzenlenme Pazar, 09 Kasım 2014 19:22
Arzu Türk

3oda1salon yazarı Arzu Türk İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunudur.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe