Maldivlerdeki Güneş Enerjili Lüks Otel

  • Okunma 5412 defa
Maldivler Maldivler
01 Nis

Dünyanın ilk 5 yıldızlı ve güneş enerjili oteli Maldivler’de açıldı! Su üzerinde yüzen Finolhu Villaları, Yuji Yamazaki tarafından çevreci bir konseptle tasarlanmış. Otel, denize doğru uzanan çelik bir strüktürün iki yanında sıralanmış konaklama birimlerinden oluşuyor. Bir iskele görevi de görünen köprü, konuklar için bir yürüyüş ve denizle buluşma alanı yaratıyor.

maldiv yesil otel 1

Tasarımcı Yuji Yamazaki, projenin kendisi için bir şans olduğunu belirtiyor. Enerji tasarrufunu baz alarak tasarladıkları otelin denize uzanan köprüsü yağmur sularını topluyor ve kullanmak için filtre ediyor. Strüktür üzerindeki güneş panelleriyle de otele enerji sağlıyor. Etkin su kullanımı ve peyzaj kontrolüyle olumsuz çevre koşullarını minimize etmenin amaçlandığı proje, “lüks” yapıları “çevreci” bir anlayışla nasıl gerçekleştirilebileceğini araştırıyor.

maldiv yesil otel 4

Projede 52 adet birbirinden ayrı ve köprüye bağlı olarak su üzerinde yüzen villa yer alıyor. Üç odalı konaklama birimlerinin her biri bireysel verandaya ve yüzme havuzuna sahip. Otelde kalan konuklar, diledikleri zaman kendi odalarında bütün günlerini geçirebilecekleri gibi otelin kamusal restoranını, havuzunu, spor salonunu ve sahilini de kullanabiliyor.

maldiv yesil otel 7

Son Düzenlenme Çarşamba, 30 Mart 2016 12:31
Arzu Türk

3oda1salon yazarı Arzu Türk İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunudur.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe