Switch to desktop Register Login

Oscar Niemeyer'ın Evi Oscar Niemeyer'ın Evi

Ünlü Mimarların Kendileri İçin Tasarladıkları Özel Evler

Ünlü mimarların nasıl evlerde yaşadıklarını hiç merak ettiniz mi? Hayatları boyunca idealleri, müşterilerinin ihtiyaçları ve/veya kendi tasarım düşüncelerini gerçekleştirme pratiğine sahip olmuş mimarlar, kendi ihtiyaçları ve benlikleri söz konusuyken neler tasarladı, nasıl yerlerde yaşama hayalleri kurdu? Memnun olup olmadıkları bilinmez, hatta komşularının rahatsız oldukları dedikodusu olan bu yaşam alanlarına bir göz atalım.

1-) Lina Bo Bardi

Brezilyalı ünlü kadın mimarın kendisi ve eleştirmen kocası için, eskiden yağmur ormanlarıyla çevrili şimdilerde ise pahalı bir semtte tasarladığı evi, yeniden doğuş temasını modernist bir çerçeveyle birleştiriyor. Klasik cam cephelerle, klasik ve şık bir ev.

casa de vitro- lina bo bardi

2-) Eilen Gray E-1027 Evi

İsmi kendisi ve karısının isimlerinden oluşan bir kod olan, E-1027 evinde, mobilyalar ve iç dekorasyon, genel tasarımla birlikte düşünülmüş olup,  bunlar arasındaki sınırlar yenilikçi bir biçimde kalkmıştır. Güney Fransa’da bulunan bu ev,  sakinlerini tasarımıyla her odadan denizi deneyimlemeye müsait kılıyor.

e-1027 house eileen gray

3-) Walter Gropius Evi

Gropius’un Almanya'yı terk ettikten ve Harvard'da öğretim görevliliği işini aldıktan sonra kendi için tasarladığı evi. Dizayn anlayışında görebileceğimiz beyaz duvarları, pasif ısınma ilkelerini görüyoruz. Bauhaus kurucusunun New England, Lincoln’daki evi.

gropius house

4-) Ernö Goldfinger

Yapılması sırasında etrafındakilerin yıkımının komşuları son derece rahatsız ettiği söylenen, ama detaylarıyla inanılmaz modernist bir örnek olarak şu an içindeki sanat koleksiyonuyla beraber korunan ev, goldfinger tarafından 1939 yılında kendisi ve ailesi için tasarlanmış.

erno goldfinger wilow road house

5-) Eames Evi

İkinci dünya savaşında elde edilen malzeme tecrübeleriyle 1949’da inşaa edilen bu ev, yaşam alanı ve stüdyo olarak beraber çalışacak şekilde Charles ve Ray çiftinin yılbaşı gecesinde taşınmalarıyla kullanılmaya başlanmış.

eames house

6-) Sir john Soanenin Evi ve Müzesi

Karısı ölene kadar sadece bir ev değil ayrıca sanat koleksiyonu ve antikalarını saklayan bu bina- müzeyi daha sonraları oğullarına ve sanat severler için bir müze ve mimarlık için bir eğitim yeri olarak bırakan Soane’nin neoklasik uslüpta tasarladığı müze-evi.

john soane

7-) Oscar Niemeyer, Casa Das Conoas

Kendine özgü bir insan olan Niemeyer, eğri formlu bu hayal gibi kendi tasarımı evi hakkında; betonun düzlüğünü kare formları yıktığını bu protestonun da yaşadığı çevreden aldığı cesaretle yükseldiğini söyler, dağlar, eski barok kiliseler, sahiller ve güneş yanığı kadınlardan.

casa das conoas niemeyer

8-) Le Corbusier, Cabanon

Bir evden çok kulübe olan, mobilyalarıyla birlikte tasarlanan ve rahiplerin hücrelerinden esinlenen bu kulübecik, Corbusier’in karısına doğumgünü hediyesi. 18 sene boyunca deniz kenarında tatil yaptıkları yer.

cabanon le corbusier

9-) Frank Gehry  Evi

Gehry’nin karısı tarafından alınan pembe ve küçük bir kulübeyi yeniden tasarlama uğraşlarıyla ortaya çıkan bu ilginç ve dekonstruktivist kabul edilen ev, komşularını çok rahatsız etmiş. Dedikodulara göre komşularından biri eve silah bile çekmiş. İlginç malzemeler kullanarak genişletilen değiştirilen ve daha önemli hale getirilen bu ev, Gehry’nin dediğine göre aptal fakat kendine ait büyüsü olan bir yer.

gehry residence

10-) Zaha Hadid, Penthouse

Zaha Hadid tarafından yapılmayan ama sonradan tamamen kendisinin değiştirdiği bu alan, bir evden çok fütüristik tasarımın sergilendiği bir galeri havasında. Eve ait çok az ve kalitesiz olan fotoğraflardan anlaşılan, bütün mobilya ve tasarımları,  evin değişik çizgisi ve gökyüzüne açılan cam çatısı.

zaha hadid

zaha hadid penthouse

   

Kaynaklar; anothermag

Orjinalinden yararlandığım text ve araştırma için another mag yazarlarına teşekkürler.

http://www.anothermag.com/

Ünlü Modacıların Güzel Evleri Linkimizde Tıklayın...

Son Düzenlenme
Öğeyi Oyla
(5 oy)
2 yorum
  • Cem Cemal

    Güzel bir derleme olmuş elinize sağlık. Fakat Eileen Gray'in karısı yok, kocası var çünkü Eileen Gray kadın.

    Cem Cemal Yorum Linki
  • Mustafa Betin

    Çok güzel yapıları başarılı paylaşımlarınız sayesinde görme fırsatı buluyoruz. Bu sebeple çok tşkr. eder başarılarınızın sağlıkla artarak devam etmesini dilerim. Aklımdan geçen bir önemli hususu da paylaşmak isterim; Dileğim benzer duyarlılıkta Kendi ülkemizdeki en eski çağlardan beri dönüşerek ve etkileşerek yapılmış ve birçok farklı kültürleri barındırmış olan tarihi yapılarımızın da tanıtılıp paylaşılarak bütün dünyaya tanıtılmasına katkıda bulunmanızı ricaa ediyorum. Saygılar.

    Mustafa Betin Yorum Linki
Yorum Ekle

Lütfen (*) işaretli tüm alanları doldurunuz.

Ecem Sarıçayır

3oda1salon yazarlarından Ecem Sarıçayır İstanbul teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi son sınıf öğrencisidir.

3Oda1Salon.net

Üste Çık Desktop version