Londra’daki Yelpaze Köprü

  • Okunma 3358 defa
Londra’daki Yelpaze Köprü
01 Kas

Londra’nın kalabalık bir meydanındaki su kıyısı için tasarlanan küçük yaya köprüsü hareket edebiliyor. Knight Architects ekibinin tasarladığı köprü, su kanalı üzerinden 20 metrelik bir mesafeyi aşıyor. 

londradaki-yelpaze-kopru-2.jpg

Hareketli özelliği nedeniyle kinetik heykel olarak da değerlendirilen köprü bir yelpazeye benziyor. Beş adet çelik şeridin yan yana gelmesi ile köprü kurulmuş oluyor. Hareket özelliği kamusal bir çekim ve odak noktası oluşturuyor. 

londradaki-yelpaze-kopru-3.jpg

Yenileme çalışmaları yapılan bölgede su kenarındaki altı adet bina güncellenmiş. Köprü de bu proje kapsamında kamusal alan kullanımını artırmak üzere tasarlanmış. 

londradaki-yelpaze-kopru-4.jpg

Köprü, gece LED elemanlar ile aydınlanıyor.

londradaki-yelpaze-kopru-5.jpg

Köprünün hareketini gösteren videoya buradan bakılabilir:

Fotoğraflar: © Knight Architects

En İlginç ve En Güzel Köprüler için Tıklayınız...

Son Düzenlenme Pazartesi, 03 Kasım 2014 05:59
Güzin Öztok

3oda1salon yazarı Güzin Öztok İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunu, İ.T.Ü Master Programı öğrencisidir.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

İlginç Tasarımlar

Gün geçmiyor ki hayatımızı kolaylaştıran yeni bir ürün ile karşılaşmayalım. Zaman içerisinde evimizde, iş yerimizde, okulumuzda kullandığımız ürünler yerlerini yenilerine bırakıyor. Bazen yeni bir kalem, bazen yeni bir saat bazen de yeni bir mutfak robotu eskisiyle yer değiştiriyor olanaklarımız dahilinde...

Bu yeni ürünlerden bazıları ise hayatmızı kolaylaştırmanın yanısıra, bizi neşelendirmeyi ve keyiflendirmeyi de amaçlıyor, bizi şaşırtıyor. Bazı durumlarda kullanım fonksyonu bile geride kalıyor ilginç olmak adına. Fazla kullanamasak da sevebiliyoruz bu ürünleri.

İşte sitemizin ‘İlginç Tasarımlar’ başlığı bu tip ürünleri sizlerle buluşturmak için oluştu. Bu tasarımlar  bizi şaşırtacak, güldürecek ve belki de kızdıracak, ama mutlaka ilham verip ufkumuzu açacaktır.  Keyif alacağınızı umuyorum.

Y. Mimar Bahar Aykaç

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe