İspanya'da Yamaçtaki Asansör

  • Okunma 1637 defa
İspanya'da Yamaçtaki Asansör
04 Ara

İspanyol mimar Carles Enrich, Katalonya'daki bir yamaca yerleşen 20 metre yüksekliğinde bir asansörü tasarladı. Asansör eski ve yeni kent yerleşimini birbirine bağlıyor.

ispanya-asansor-2 

Asansör, sıralı delik açılmış tuğla işi cephesiyle, yerel mimariye de referans veren modern bir tasarım olarak yorumlanıyor. 

ispanya-asansor-3

Asansör, İspanya'nın Gironella bölgesinde konumlanarak kentin modern bir dile sahip olan kısmıyla eski merkezini birleştiren eşiğe yerleşiyor. Asansörün yanıbaşından Llobregat nehri geçiyor. 

ispanya-asansor-4

Tasarımın esas amacı, yamacın yukarısında kalan tarihi yerleşime ulaşımı kolaylaştırmak olarak belirlenmiş. Tarihi merkeze dik merdivenler aracılığıyla da ulaşım sağlanabiliyor ama bu asansör özellikle yaşlılar için bir kurtarıcı gibi kabul edilmiş. 

ispanya-asansor-5

Son Düzenlenme Cuma, 04 Aralık 2015 18:59
Güzin Öztok

3oda1salon yazarı Güzin Öztok İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunu, İ.T.Ü Master Programı öğrencisidir.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

İlginç Tasarımlar

Gün geçmiyor ki hayatımızı kolaylaştıran yeni bir ürün ile karşılaşmayalım. Zaman içerisinde evimizde, iş yerimizde, okulumuzda kullandığımız ürünler yerlerini yenilerine bırakıyor. Bazen yeni bir kalem, bazen yeni bir saat bazen de yeni bir mutfak robotu eskisiyle yer değiştiriyor olanaklarımız dahilinde...

Bu yeni ürünlerden bazıları ise hayatmızı kolaylaştırmanın yanısıra, bizi neşelendirmeyi ve keyiflendirmeyi de amaçlıyor, bizi şaşırtıyor. Bazı durumlarda kullanım fonksyonu bile geride kalıyor ilginç olmak adına. Fazla kullanamasak da sevebiliyoruz bu ürünleri.

İşte sitemizin ‘İlginç Tasarımlar’ başlığı bu tip ürünleri sizlerle buluşturmak için oluştu. Bu tasarımlar  bizi şaşırtacak, güldürecek ve belki de kızdıracak, ama mutlaka ilham verip ufkumuzu açacaktır.  Keyif alacağınızı umuyorum.

Y. Mimar Bahar Aykaç

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe