Geleneksel ve Modern: Kişisel Bambu Sandalye

  • Okunma 1073 defa
Geleneksel ve Modern: Kişisel Bambu Sandalye
22 Mar

Prag merkezli tasarımcı Tadeas Podracky, geleneksel tasarım ve sanat formlarının  modern koşullar altında yeniden değerlendirilmesi ve tekrar üretilmesi gerektiğine inanarak bir oturma elemanı tasarlamış. Kişisel Bambu Sandalye adını verdiği yeni tasarımı, Çin’in geleneksel bambu mobilyalarını alarak pembe renkli köpüklerle birleştiriyor. 

 

geleneksel-ve-modern-3

 

Çin’in tarihi elişi sanatlarını yeniden gündeme getirmeyi amaçladığını planladığı belirten Podracky, rahatlığın ve erişilebilirliğin önemine vurgu yapıyor. Yerel sanatçılar ve üreticilerle birlikte çalışan Tadeas Podracky, araştırmalarını Çin’de bulunan Yuhang Rong Tasarım Kütüphanesi’nde gerçekleştirmiş. 

 

geleneksel-ve-modern-6

 

Çek tasarımcı, bambu malzemenin kendinden gelen dayanıklılığını kullanarak fazladan bir bağlantı elemanı eklememiş.

 

geleneksel-ve-modern-7

 

Geniş oturma yüzeyine sahip ürün, yuvarlak hatlarının yanı sıra köşeli bir biçime sahip. 

 

Fotoğraflar: © Tadeas Podracky

Son Düzenlenme Salı, 22 Mart 2016 16:17
Arzu Türk

3oda1salon yazarı Arzu Türk İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunudur.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

İlginç Tasarımlar

Gün geçmiyor ki hayatımızı kolaylaştıran yeni bir ürün ile karşılaşmayalım. Zaman içerisinde evimizde, iş yerimizde, okulumuzda kullandığımız ürünler yerlerini yenilerine bırakıyor. Bazen yeni bir kalem, bazen yeni bir saat bazen de yeni bir mutfak robotu eskisiyle yer değiştiriyor olanaklarımız dahilinde...

Bu yeni ürünlerden bazıları ise hayatmızı kolaylaştırmanın yanısıra, bizi neşelendirmeyi ve keyiflendirmeyi de amaçlıyor, bizi şaşırtıyor. Bazı durumlarda kullanım fonksyonu bile geride kalıyor ilginç olmak adına. Fazla kullanamasak da sevebiliyoruz bu ürünleri.

İşte sitemizin ‘İlginç Tasarımlar’ başlığı bu tip ürünleri sizlerle buluşturmak için oluştu. Bu tasarımlar  bizi şaşırtacak, güldürecek ve belki de kızdıracak, ama mutlaka ilham verip ufkumuzu açacaktır.  Keyif alacağınızı umuyorum.

Y. Mimar Bahar Aykaç

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe