Nehir Kenarındaki Keyifli Kütük Ev

  • Okunma 18018 defa
Nehir Kıyısındaki Ağaç Ev Nehir Kıyısındaki Ağaç Ev
13 Eyl

Tongabezi Kütük Evi,  Zambezi nehrinin kıyısına tüneyen ahşap bir tatil evi olarak hizmet veriyor. Bazalt bir kaya üzerine inşa edilen kütük ev ilginç bir şekilde Afrika kıtasının güneyinde yer alan Zambiya ve Zimbabve arasındaki sınırda bulunuyor. 

Tongabezi-agacev-zambiya-2

İç mekan tasarımında Anadolu halılarını, Asya sandıklarını, Batı Afrika sanatını kullanarak eklektik bir mekan kuran tasarımcılar ağaç kütüklerinin zeminin çeşitli bölgelerinde yerden dışarı taşmasına izin vermişler. Bu şekilde egzotik bir görünüm elde etmek istemişler. Gizli bir patika ile ulaşılan yüzme havuzu kayalıklara bakan konumu ile ziyaretçilerin sakinlik ve huzur vermesi için tasarlanmış. Ayrıca kütük evden dışarı nehre doğru uzanan balkonlar ile manzaranın kesitleri sunularak bu etki artırılmaya çalışılmış. Kütük evlerin tasarımında yer alan ve zeminden dışarı taşan abanoz ağacı kütükleri ve bazalt kaya doğal gözüken yapısal elemanlar olarak kullanılmış. 

Tongabezi-agacev-zambiya-4

Oldukça geniş bir şekilde tasarlanmaya çalışılan iç mekanda kademeli bir şekilde uyuma alanı, oturma alanı, yemek alanı olarak bölümlenmeye gidilmiş. Banyo dekorasyonunda halı ve sanat ürünleri kullanılmış. Ayrıca manzarayı izleyen konumu sayesinde gün doğumu ve batımını banyo içinden seyrettirmeyi amaçlamışlar. 

Tongabezi-agacev-zambiya-6

 

Ayrıca kütük eve gelen ziyaretçiler doğa yürüyüşleri, park gezileri, kano, Victoria Şelalesi gezisi gibi aktivitelere katılabiliyorlar. 

Tongabezi-agacev-zambiya-5

 

Tongabezi-agacev-zambiya-7

 

 

Son Düzenlenme Perşembe, 14 Eylül 2017 08:39
Güzin Öztok

3oda1salon yazarı Güzin Öztok İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunu, İ.T.Ü Master Programı öğrencisidir.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe