Toskana'da Lüks Bir Villa

  • Okunma 4377 defa
Toskana'da Lüks Bir Villa
19 Eki

Roy David Studio, İtalya'nın Toskana bölgesinde tarihi bir yapıyı yeniledi. Eski taş yapı, modern iç mekan tasarımıyla bir tatil evine dönüştürüldü. Toskana'nın romantik peyzajında konumlanan konutta orijinal yapının strüktürü korunmuş. Konutun ana cephesinin baktığı bahçedeyse yine bölgenin genel tasarım tipolojisini yansıtan bir havuz tasarlanmış.

toskano-lusk-bir-villa-6

İç mekanda tasarlamak istenen modern çizgilerin mevcut yapıyla uyum içinde çalışabilmesi, mimarlar için aşılması gereken bir zorluk olarak karşılarına çıkmış. Duvarları ve mobilyaları oluşturan beyaz renk, zemin döşemesinde kullanılan yerel terakota taşlarıyla bit zıtlık yaratmış.

toskano-lusk-bir-villa-5

Aydınlatma elemanı gibi modern çizgilerde tercih edilmiş nesne ve mobilyalar da kirişleri oluşturan ahşap elemanlarla iç mekanda bir bütünlük yaratmış. Orijinal yapıda bulunan bu gibi detaylar, kimi yerde korunarak yerel ve modernin bir araya gelmesini sağlıyor. Mevcut pencerelerin üzerinde bulunan ve asıl amacı strüktürel olan ahşapların korunma sebebi de yine buna bağlanabilir.

Fotoğraflar: © Matteo Canestraro

Son Düzenlenme Pazartesi, 23 May 2016 08:53
Arzu Türk

3oda1salon yazarı Arzu Türk İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunudur.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe