Şili’deki Lüks Barbekü Evi

  • Okunma 1844 defa
Şili’deki Lüks Barbekü Evi
26 Haz

Şili’nin manzarasıyla ünlü Panguipulli Nehri’nin kıyısındaki bir tepede tasarlanan Barbekü Evi, doğaya açılan huzurlu bir yaşam alanı sunuyor. Ev sahiplerinin kendilerinizi ziyarete gelen misafirleriyle keyifli anlar geçirmek için inşa ettirdikleri yapı, ailenin Santiago’da bulunan eski evlerinden çıkarılan malzemelerle tasarlanmış. Geri dönüştürülen beton ve ahşap parçalar, modern ve yarı geçirgen bir şekilde tekrar bir araya getirilmiş.

silideki luks barbeku evi 5

Büyük bir yemek masasının bulunduğu strüktür, bir barbekü alanı için gerekli tüm işlevleri yerine getirecek şekilde düzenlenmiş. Koni şeklinde gökyüzüne uzanan ve üzerindeki cam ile içeriye güneş ışığının girmesine izin veren çatı, iç mekanda ferah bir atmosfer oluşmasını sağlamış. Aynı zamanda içeride oluşacak dumanın da dışarı çıkmasını kolaylaştırmış.

silideki luks barbeku evi 7

Ormanlık araziye bakan güney cephesi barbekü ocaklarının da yerleşimini kolaylaştırması için opak olarak tasarlanmış. Oturma odası ve yemek alanından oluşan birinci kattaki ortak paylaşımlı alan, bir merdivenle yatak odalarına ulaşıyor.

silideki luks barbeku evi 6

Göl tarafına bakan kuzey cephesi, tamamen camla tasarlanarak hem manzaranın izlenmesini sağlarken iç mekanda oluşan yüksek ısının da dengelenmesini kolaylaştırıyor. Yine bu kattan ulaşılan veranda, manzaraya daha yakın olmak isteyenler için bir kaçış alanı yaratıyor. Varendaya konumlandırılan ek bir yemek masası da yaz aylarında dışarıda vakit geçirmeye imkan tanıyor.

silideki luks barbeku evi 2

silideki luks barbeku evi 8

Fotoğraflar: Nico Saieh

Son Düzenlenme Cuma, 01 Temmuz 2016 08:53
Arzu Türk

3oda1salon yazarı Arzu Türk İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunudur.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe