Tokyo'da Renklerle Bölünen Geometrik Ev

  • Okunma 1975 defa
Tokyo'da Renklerle Bölünen Geometrik Ev
07 Tem

Japon mimarlık ofisi Kochi Architect’s Studio, sekiz iç mekanı birbirine bağlayacak şekilde yerleştirilmiş strüktür elemanlarıyla iki katlı bir apartman dairesini yeniden tasarladı. Tokyo’nun banliyö bölgelerinden birinde yer alan yapı, yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kalınca mimar Kazuyasu Kochi evin strüktürünü restore etmeyi önerdi. 

 

renklerle-bolunen-ev-2

Özel ve ortak alanlar yaratmak yerine tasarım, binanın strüktürel yapısının merkezini ana bir boşlukla kesiyor ve birbirinden farklı açı ve renklerde yeni çizgiler yaratıyor. İç mekanda soyut bir atmosfer yaratmayı amaçlayan projenin ana malzemesini geometrik kontrplak paneller oluşturuyor. Öte yandan tasarım Japonya’nın giderek azalan nüfusu üzerinden, halkın daha büyük ölçekli daha fazla yaşam alanı talep etmesi gerektiğini de vurgulamak istiyor.

 

renklerle-bolunen-ev-4

 

İç mekanda yaratılan renkler, farklı işlevlere hizmet eden mekanları da soyut sınırlarla birbirinden ayırıyor. Kazuyasu Kochi’nin ev içindeki kamusal mekanlarda duvar örmek yerine soyut çizgilerle yaptığı bu ayırım, deneyime yönelik eğlenceli alanlar da yaratıyor. 

 

Fotoğraflar: © Kazuyasu Kochi

Son Düzenlenme Salı, 07 Temmuz 2015 15:40
Arzu Türk

3oda1salon yazarı Arzu Türk İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunudur.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe