Prag'daki Dans Eden Ev

  • Okunma 9215 defa
Dans Eden Ev Dans Eden Ev Prag
04 Kas

Çek Cumhuriyeti’nin Başkenti Prag’ın simgesi haline gelen yapı, farklı mimarisi ve tarzıyla görenleri büyülüyor.

Dans eden ev”, bir diğer adıyla “sarhoş ev” olarak tanınan bina Hırvat ve Çek kökenli bir mimar olan Vlado Milunic ve Kanada kökenli bir mimar olanFrank Gehry’nin ortak çalışmasının ürünüdür. Yapımı dört yıl süren binanın inşasına 1992 yılında başlanmıştır. Modern tarzdaki binada inşaat malzemesi olarak çoğunlukla cam kullanılmıştır.

Prag-Dans-Eden-Ev

Dancing House farklı tarzıyla dikkat çeken bir yapıdır. Mimarlar ise yansıttıkları tarzı yeni barok olarak değerlendirmişlerdir. Bu kadar modern tarzda inşa edilmesinin şehrin tarihi ve mimari dokusuna uygun olmadığını söyleyip karşı çıkanlar çok sayıda olsa da Dancing House, Prag’ın sembollerinden biri haline gelmiştir.

Prag-dans-eden-evin-hikayesi-Prag-dans-eden-evin-gece-fotoğrafları

Dancing House dans eden iki tane insan figürü şeklinde yapılmış bir binadır. Ünlü dansçı çift Fred ve Ginger tasvir edilerek yapıldığı için Gehry, binaya “Fred & Ginger” adını vermeyi teklif etse de Amerika Hollywood havasının Prag’a getirilmesi ihtimali ile bu fikrinden vazgeçmiştir. Fakat Dancing House yine de “Fred & Ginger” adıyla da bilinir.

Prag-dans-eden-evin-içi-ve-ziyarete-açık-yerleri-Prag-dans-eden-ev-Celeste-restaurant

Şehrin simgesi haline gelen bu mimari yapı uluslararası şirketlerin ofisleri olarak kullanılmaktadır. Yalnızca çatı katındaki restoran kısmı ziyarete açık olan Prag manzaralı muhteşem Dancing House Prag’da mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri.

 

Son Düzenlenme Salı, 23 May 2017 17:43
Ece Biliközen

3oda1salon yazarı Ece Biliközen İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe