Peru'daki Evin İkonik Yaklaşımlı Terası

  • Okunma 2259 defa
Peru'daki Evin İkonik Yaklaşımlı Terası
30 Haz

Dünyadaki Önemli Yapılara Öykünme

Ludwig Mies van der Rohe’nin 1929 Expo’su için tasarladığı  Barselona Pavyonu’nu hepimiz biliriz. Modern mimarlığın ikonik yapılarından biri olan pavyon, adeta dış mekanla barışık bir yapı sunar. Yapının narin ve şeffaf çizgileri, izleyicileri cesur bir şekilde kendisini ziyaret etmeye davet eder. Jorge Marsino Prado’nun Peru’da tasarladığı konut yapısı da Barselona Pavyonu’na öykünerek aynı cesurlukta bir izlenim oluşturuyor.

 perudaki huzurlu teras alani 3

Tek katlı bina, merkezine, çatıya ulaşan spiral merdiveni alıyor ve tüm yaşam alanlarını onun etrafına yerleştiriyor. Yatak odaları, oturma odası ve yemek alanları tamamen camla kaplı cephesiyle dış mekana açılıyor. Ancak Peru’nun keskin gün ışığından iç mekanı korumak ve etrafta yer alan diğer konut yapılarından kısmi olarak mahremiyeti sağlamak için istenilen zamanlarda kapanabilecek perdeler tasarlanmış.

perudaki huzurlu teras alani 7

Bu projenin ana odak noktası ise bir “eğlence alanı” olarak tasarlanan çatı. Çöl peyzajının da izlenebildiği teras, bitkilerin yer aldığı yüzeyleriyle ev sahiplerine huzurlu bir atmosfer yaratıyor.

perudaki huzurlu teras alani 9

Fotoğraflar: © Juan Solano Ojasi

Son Düzenlenme Cuma, 01 Temmuz 2016 13:38
Arzu Türk

3oda1salon yazarı Arzu Türk İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunudur.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe