Oyuncu Mekanlara Sahip Bir Aile Evi

  • Okunma 2550 defa
Oyuncu Mekanlara Sahip Bir Aile Evi
18 Mar

Yerel stüdyo Nook Architects, İspanya’nın Barselona kentinde eski bir apartmanı işlevsel ve oyuncu mekanlara sahip bir aile evine dönüştürdü. Yeni bebekleri olan bir çift için tasarlanan ev, öncelikle bebeğin gün boyu izlenebilmesi ve kontrol edilebilmesi için açık planlı olarak tasarlanmış. Öyle ki zikzaklı katlara sahip olan evde bir kattan bir kata ulaşırken bütün mekanları dolaşmak zorundasınız.

 

oyuncu-mekan-ev-3

 

Katlar arası da opak duvarlarla çevrilmek yerine ağlarla bölmelendirilmiş. Ağlar, çocuk için de güvenli bölücüler haline gelmiş. Öte yandan tek bir cepheden güneş alan evde bu geçirgen yüzeyler sayesinde karanlık mekanların da kalmaması sağlanmış.

 

oyuncu-mekan-ev-5

 

Mutfak ve yemek odası giriş katında yer alırken dinlenme, yatak ve çocuk odasının her biri farklı katlara yerleştirilmiş. Nook Architects, gerek mobilya gerekse işlevsel elemanların her birini farklı aktivitelere izin verecek şekilde düşünmüş. Öyle ki mutfak tezgahı kimi yerde alçalarak oturma alanına dönüşürken bir merdiven kitaplık ile entegre olarak bir okuma mekanı oluşturmuş.

 

oyuncu-mekan-ev-9

 

Balkon, hem çocuk hem de aile için temiz hava alabilecekleri bir alan sunuyor.

Son Düzenlenme Perşembe, 17 Mart 2016 17:13
Arzu Türk

3oda1salon yazarı Arzu Türk İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunudur.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe