Müziğin Kralı Elvis Presley'in Beverly Hillsteki Evi

  • Okunma 5181 defa
Müziğin Kralı Elvis Presley'in Beverly Hillsteki Evi
24 Oca

Rock'n Roll'un Kralı ya da kısaca Kral olarak anılan Elvis Presley'in 1972 yılındaki ayrılıklarına kadar eşi Priscilla ile paylaştıkları Beverly Hills'de bulunan evi satılığa çıkarıldı. Ev, Elvis Presley'i her yönüyle yansıtmakta ve içinde bir müzik efsanesine dair her detayı barındırmakta. Los Angeles simalarına panoramik bakış sunan konut, aynı zamanda Pasifik Okyanusu'nun muhteşem manzarasını da gözler önüne seriyor. Bitkilerle ve aydınlatma elemanlarıyla bezenmiş bir yoldan girilen ev, gösterişli bir giriş kapısıyla karşılıyor gelenleri. İçerisinde şöminenin bulunduğu geniş ve ferah salon, camekan duvarlarıyla manzaraya yüzünü dönüyor. Mermer yüzeyler ev genelinde odalarda renklerini değiştirerek devam ediyor, zaman zaman duvarlar aynalara dönüşüyor, tavan cam ile yarılarak güneşi içeriye alıyor ancak panoramik bakışıyla manzaraya hiç bir zaman sırtını dönmüyor.

muzigin-krali-elvis-presleyin-beverley-hillsteki-evi-7

Mutfağın dışında yer alan havuz yine bitkilerle çevrelenip dışarıdan izole oluyor. Bahçede yer yer devam eden oturma mekanları bazen yemek yeme alanlarına, bazen dinlenme alanlarına dönüşüyor. Çam ağaçlarının, tropikal bitkilerin ve çoğunlukla tüm yıl boyunca yeşil kalan bitkilerle bezeniyor. Böylece yapının yıl boyunca yaşaması sağlanıyor.

muzigin-krali-elvis-presleyin-beverley-hillsteki-evi-8

Elvis Presley'in tasarım zevkleri ve dönemin tasarım modası halıfleks kaplamalar, duvarlardaki kartonpiyer yüzeyler ve mermerler aynen korunmuş durumda. Cam doğramalar ise hala ahşap olarak korunmuş. Konutta yapılan revizyonlar ise mutfak, havuz ve spa. Ancak bu yenilemeler de yine evin genel konseptini bozmaması için ince düşünülmüş.


Kaynak; frontdoor.com

Son Düzenlenme Perşembe, 07 Nisan 2016 17:55
Arzu Türk

3oda1salon yazarı Arzu Türk İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunudur.

2 yorum

  • ece atasoy Elvis Presley ve kıyafetleri konulu bir yazı da bekleriz :) Perşembe, 29 Ocak 2015 15:34 yazan ece atasoy
  • Cemil Özden Elvis Presley'in evini hep merak ederdim, paylaştığınız çok iyi olmuş. Teşekkürler. Perşembe, 29 Ocak 2015 07:18 yazan Cemil Özden

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe