Eski Bir Yapının Renkli Modern Bir Eve Dönüşümü

  • Okunma 5227 defa
Eski Bir Yapının Renkli Modern Bir Eve Dönüşümü
23 Nis

Avustralya’nın banliyö bölgelerinde özellikle 1850’li ve 1890’lı yıllar arasında inşa edilmiş iki katlı teras evlerinden biri yeniden dönüştüren Austin Maynard Architects, tasarımlarına “Alfred Evi” adını vermiş. Orijinal ev ile arka avlu, yolun bitişiğine konumlandırılan ek yapı ile bölünmüş ve arada kalan iç bahçeyi saracak şekilde bir adet mutfak tasarlanmış. Böylece Alfred Evi, bir iç bahçe etrafında şekillenen tarihi yapı ve iki adet ek birimden oluşuyor.

bahcesiyle butunlesen alfred evi 1

Mimari ekip, Avustralya’nın bir dönemine damga vurmuş tipik yapı bloklarında mevcut olan geniş pencere açıklıklarını doğal ışık ve havalandırma için korumuş. 

bahcesiyle butunlesen alfred evi 3

Yeni eklenen birimlerde yer alan mutfak, oturma mekanı, banyo ve ev sahibinin motorlarını muhafaza edebileceği bir adet garaj yeni planda kaldırılmış çatının oluşturduğu iç bahçe etrafında konumlanıyor. Bahçeye bakan duvarlar, çelik konstrüksiyonla tamamen açılabilen pencere ve kapılar haline getirilmiş. Böylece bir kaçış noktasına dönüşen avlulu bahçe, doğa ve yapılı çevre arakesitini de vurgulayan bir öğe haline gelmiş.

Arzu Türk

3oda1salon yazarı Arzu Türk İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunudur.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe