Özgün Bahçesi ve Avlusuyla Brezilya'daki Modern EV

  • Okunma 5977 defa
Özgün Bahçesi ve Avlusuyla Brezilya'daki Modern EV
21 Nis

Brezilyalı mimar Gisele Taranto'nun tasarladığı Rio de Janeiro'daki ev, korunaklı bir ön bahçeye ve açık bir iç avluya sahip. 

bahceli-avlulu-ve-sessiz-5

1245 metrekarelik ev, yoğun yerleşimin görüldüğü bir bölgede konumlanmış. Bu nedenle evin tasarımındaki en önemli kriter dışarıdan gelen gürültünün azaltılması yönünde olmuş. Uzun boylu bitkilerin ön bahçede kullanılmasıyla gürültü kontrolü gerçekleştirilmiş. 

bahceli-avlulu-ve-sessiz-6

Ön bahçenin kapısı, yükseltilmiş bir duvarın içine doğru yönlendirme yaparak etkileyici bir giriş alanı sunmuş. Evin içine doğru yönlenen bu yolun duvarları buzlu camdan oluşturulmuş. Camın hemen arkasına dikilen bitkilerle etkileyici görüntülerin oluşması amaçlanmış. 

bahceli-avlulu-ve-sessiz-8

Evin ön cephesi tamamen hareket edebilen bir sistem üzerinden geliştirilmiş. Cephedeki hareketli paneller, hem evin bahçeyle olan ilişkisini güçlendiriyor hem de gürültü kontrolüne yardımcı oluyor. Evin ışık alımını da değiştirerek kullanıcıların değişim yapabilmesine izin veriyor. 

bahceli-avlulu-ve-sessiz-15

Evin bütün odaları, merkezi bir iç avluya bakacak şekilde konumlandırılmış. Odalar avluyla kolayca bağlantı kurabildiği içinse ferah bir mekan algısı elde edilmiş. 

Fotoğraflar: Denilson Machado

Kaynak: www.design-milk.com

En güzel lüks villalar için linki tıklayın...

Son Düzenlenme Cumartesi, 13 Haziran 2015 09:49
Güzin Öztok

3oda1salon yazarı Güzin Öztok İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunu, İ.T.Ü Master Programı öğrencisidir.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe